משרד האנרגיה תומך בכניסת עופר להפקת נפט: "רק הוא התעניין" - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
חשיפת TheMarker

משרד האנרגיה תומך בכניסת עופר להפקת נפט: "רק הוא התעניין"

המשרד פנה לוועדת הריכוזיות כדי שתאשר את בקשת רותם אמפרט להיכנס לתחום פצלי השמן - אף שזו מוגדרת גוף ריכוזי ■ בין נימוקי משרד האנרגיה: החברה ממילא כורה סלעים - והמגזר העסקי הפגין חוסר התעניינות בתחום ■ הוועדה נוטה לסרב לבקשה

7תגובות

משרד האנרגיה תומך במתן זכות חיפוש של פצלי שמן לחברת רותם אמפרט מקבוצת החברה לישראל. תמיכת המשרד עומדת בניגוד לעמדתה המסתמנת של הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, חברי הוועדה מסתייגים מאישור התרחבותה העסקית של החברה לישראל לחתום פעילות חדש, מכיוון שהקבוצה מוגדרת גוף ריכוזי (לפי חוק הריכוזיות). ואולם, במכתב שהפנה מנהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה לוועדת הריכוזיות, הועלו שלושה נימוקים לתמיכתו בבקשת רותם אמפרט לאשר לה זכות ראשונים (היתר חקירה) לאיתור פצלי שמן בשטח של כ-3,000 דונם באזור מישור רותם שבצפון הנגב.

עידן עופר
בלומברג

לטענת המשרד, אישור הבקשה יביא לניצול יעיל יותר של משאבי טבע, מאחר ששכבות פצלי השמן במישור רותם מונחות מעל לשכבות הפוספט שרותם ממילא כורה כיום. משכך, נטען, פעילות הכרייה של רותם תביא בעתיד לכך שסלעי הפצלים ייערמו בלי לנצל את החומר האורגני שבהם.

טענה שנייה שהעלה המשרד היא להיעדר מתעניינים נוספים בהיתרי חיפוש פצלים במקום. לראיה, ציין המשרד כי פרסום פומבי שהעניק לפני שנה לבקשת יזמים אחרים לחפש פצלי שמן במישור רותם - לא הביא לפניית אף גורם עסקי אחר להצטרף לחיפושים באזור, למעט רותם אמפרט.

הטענה השלישית ציינה את הימשכות הליכי החיפוש, שממילא עתידים להתרחש בעוד שנים, וכי עדיין לא קיימת ודאות לגבי תוצאותיהם. במשרד האנרגיה גם מציינים כי עד כה עדיין לא הוכרזה באופן רשמי תגלית פצלי שמן בישראל.

שלושת הנימוקים נושאים דמיון מטריד לאלה שהעלה בעבר משרד האנרגיה, כשנדרש לנמק בדיעבד את החלוקה הבלתי־מרוסנת של היתרי חיפוש הגז לקבוצת דלק־נובל אנרג'י — בין היתר, מטעמים של "התעניינות יחיד". עם זאת, בחוות הדעת ששיגר המשרד לוועדת הריכוזיות צוין כי בתא השטח במישור רותם ניתנו היתרים לארבע חברות נוספות, ומשכך לא יכולה לכאורה לקום טענה לריכוזיות.

ועדת הריכוזיות, שתכליתה לבקר הקצאת נכסים ציבוריים לידי גופים ריכוזיים במשק, דנה בשבועות האחרונים בבקשה, אף שקבוצת החברה לישראל מהווה כבר כיום שחקן דומיננטי בתחומי יבוא הנפט הגולמי, זיקוקו ושיווק תזקיקיו — באמצעות בית הזיקוק בחיפה (בזן), שבשליטת עופר.

רותם כבר מחזיקה באזור זה ברישיון כרייה היסטורי של פצלי שמן, שהועבר לידיה ב–2001 מחברת פמ"א הממשלתית (פיתוח משאבי אנרגיה), ללא מכרז, לתקופה של 20 שנה. רישיון זה מקנה לה את הזכות לכרות פצלים בשטח של 664 דונם, ולהפיק מהם נפט. הנפט המצומצם יחסית שמופק באתר זה מיועד מאז לשימושה העצמי של רותם, עבור הסקת תחנת הכוח הפרטית שהיא מפעילה במקום.

ואולם בפנייתו לוועדת הריכוזיות אישר משרד האנרגיה את ההנחה שבקשת רותם כעת מבטאת רצון עסקי לפתח תעשייה רחבה יותר של כרייה פתוחה לצורך הפקת נפט — מעבר לצריכת העצמית כיום (400 אלף טונה בשנה).

אף שלרותם אמפרט אין פעילות מסחרית בתחום פצלי השמן, לפי פרק ב' לחוק הריכוזיות, בעת הקצאת זכויות מוטלת על הממשלה החובה לשקול גם שיקולי ריכוזיות כלל־משקית. כלומר, כל משרד ממשלתי שמבקש להקצותה לידי גורמים ריכוזיים במשק נכסים ציבוריים כמו רישיונות, זיכיונות או מניות בחברות מופרטות — מחויב בהיוועצות עם הוועדה לצמצום הריכוזיות.

בראש ועדה זו יושבת הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, ולצדה ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ד"ר אבי שמחון, והכלכלן הראשי באוצר, יואל נוה. כמשקיף בוועדה שימש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם