אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

משרד האנרגיה הודיע הערב (ה') כי אישר את תוכנית הפיתוח של מאגר הגז לווייתן – ובה בעת דיווח כי לפי שתי חוות דעת שהגישו חברות ייעוץ בינלאומיות ששכר במהלך השנים האחרונות, נפח הגז בלווייתן הינו 500 מיליארד מ"ק בלבד (17.6 TCF) – כמות גז נמוכה ב-20% מזו שדיווחו עליה עד כה השותפות במאגר.

>> חשיפת TheMarker ב-2014: כמות הגז בלווייתן נמוכה מזו שדיווחו נובל ודלק

העובדה כי בידי המשרד מונחת חוות דעת שלפיה כמות הגז במאגר נמוכה מהמדווח נחשפה ב-TheMarker עוד באפריל 2014 - אך במהלך השנתיים שחלפו הכחישו השותפות במאגר את המידע, ואילו משרד האנרגיה סירב להתייחס לדברים.

במקום לדווח על חוות הדעת המקורית שהכינה SGS, הזמין המשרד חוות דעת נוספת מידי חברת הייעוץ RPS, ורק לאחר שנתיים דיווח על המסקנות שממילא היו דומות.  

ההודעה של משרד האנרגיה נמסרה שבועיים בלבד לאחר אישורו של מתווה הגז המתוקן בממשלה. זאת לאחר שבמתווה המקורי שנפסל בבג"ץ התחייבה הממשלה כי לא תשנה את מדיניותה בתחום יצוא הגז - אף שהדיווח על הרזרבות המעודכנות במאגר עשוי היה לשנות את מדיניות היצוא.

הערכת הכמויות שעליה דיווח משרד האנרגיה עשויה להשתנות לאחר ביצוע קידוח "לווייתן 5" - כלפי מעלה או מטה. ואולם, לטענת השותפות במאגר הערב, לא חל מבחינתן שינוי באומדן המשאבים שהוכן בהזמנתן על ידי NSAI.

מטה מאבק הגז מסר בתגובה כי "מעבר לרמיית הכנסת והציבור, מדובר במקרה יוצא דופן בחומרתו שבו ממשלת ישראל הציגה ביודעין מידע שקרי לבית המשפט העליון במסגרת ההליך המשפטי שנוהל נגד מתווה הגז".

3.5 מיליארד דולר בשלב א'

משרד האנרגיה בחר "לשדך" להודעה על עדכון רזרבות הגז בלווייתן את אישור תוכנית הפיתוח למאגר. שותפות לווייתן - דלק, נובל אנרג'י ורציו - הגישו בסוף פברואר למשרד האנרגיה תוכנית רזה ומעודכנת לפיתוח המאגר. זאת לאחר ש"הידקו את החגורה" בעקבות התהפוכות בשוק האנרגיה העולמי - ובעיקר האזורי.

השותפות נסוגו מהכוונה המקורית להקים אסדה צפה מעל הבארות שייקדחו בלב ים (FPSO), לצורך טיפול בהיקפי גז גדולים, כשהגז יופנה משם לטובת המשק הישראלי וגם עבור היצוא המתוכנן למצרים. תחת זאת, הציעו להסתפק בתשתית זולה יותר, תוך פיצול אפשרי של תשתית היצוא למצרים לשלב ב'.

השותפות יסתפקו בקידוח ארבע בארות (מתוכן שתיים שכבר נקדחו), משם יוזרם הגז לאסדה סטנדרטית לטיפול בגז שתוקם בקרבת החוף (במרחק של עד 10 ק"מ)  - כשמשם יניחו צינור למישור החוף הצפוני. צינור זה יהיה בעל קיבולת שנתית של 12 BCM – וישמש גם עבור הייצוא המתוכנן לירדן ולרשות הפלסטינאית.

בשלב ב', אם אמנם יבשילו התנאים הפוליטיים והמסחריים לכך, יונח צינור תת ימי מאסדה זו למתקני היצוא המושבתים בצפון מצרים, וקיבולת ההפקה תגדל ב-9 BCM נוספים לשנה.

בשלב זה תחלה השותפות בתכנון הפרויקט כולו – לטיפול ולאספקה שנתית של 21 BCM. ההחלטה על פיצול הפיתוח לשתי פעימות, אם בכלל, תתקבל לקראת סוף 2016. עד אז, מקוות השותפות לקבל החלטת השקעה סופית (FID).

התוכנית המצומצמת תחסוך לשותפות השקעה של 3-2 מיליארד דולר. הן יוכלו להתחיל בפיתוח המאגר גם בתקציב של 3.5 מיליארד דולר, כשעלותו הכוללת של פרויקט הפיתוח תגיע ל-5-6 מיליארד דולר.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, אמר הערב: "אנו מתקדמים בשלושה מסלולים במקביל על מנת להזרים גז כבר ב-2019: בצד הטכני - אישור התוכנית מאפשר לקדם תכנון מפורט של הפרויקט; במישור המסחרי - אנו בעיצומם של מו"מ מתקדם לחתימת הסכמי מכירת גז נוספים למשק המקומי ולייצוא; ובמישור המימוני, אנו מקדמים את תוכנית המימון באופן שיאפשר לנו לקבל החלטת השקעה עד סוף 2016".

יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו, הוסיף כי "מדובר בצעד חשוב שמסכם כשנתיים של עבודה הנדסית מאומצת ומורכבת של הכנת תכנית פיתוח, מדידות והכנות".

ביני זומר, מנהל נובל אנרג'י ישראל, מסר: "אישור תכנית הפיתוח הוא צעד חשוב שמתווסף למגוון פעולות שאנו מבצעים במקביל, כדי לעמוד בלוח זמנים מואץ שיאפשר הזרמת גז מלווייתן  מוקדם ככל האפשר".

לדברי זומר, בשבועות האחרונים הגיעו לישראל צוותי הנדסה של נובל שעוסקים בתכנון הפרויקט – במקביל לחתימת השותפות במאגר על חוזים (מותנים) למכירת הגז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker