חשיפת TheMarker |

רשות ההגבלים העסקיים: "גילה החליט לא לטפל בתלונת עופר נגד מונופול הגז"

הרשות ומשרדי הממשלה התבקשו להשיב מדוע לא טיפלו במשך שלוש שנים בתלונת החברה לישראל ■ באוצר סירבו להגיב, ובמשרד האנרגיה לא טרחו להתייחס

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

", על כל המורכבות שלו והבעייתיות שהוא מעלה, נבחן במסגרת צוות ממשלתי ש היתה חלק ממנו, בעת שקבוצת הופיעה בפנינו" - כך הגיבה אתמול רשות ההגבלים העסקיים לפרסום פרוטוקול הדיון מינואר 2015, שבמסגרתו שטחה קבוצת החברה לישראל את טענותיה נגד .

כפי שנחשף אתמול, נציגי הקבוצה טענו בפני צוות רשות ההגבלים כי בעלי תמר ניצלו לכאורה לרעה את מעמדם המונופוליסטי לאחר שהקפיצו ב-30% את מחיר הגז - בעקבות נסיגת המצרים משוק הגז המקומי - וכן הרעו את תנאי אספקת הגז. זאת, תוך שהם יוצרים לכאורה מצג שווא שלפיו הקיבולת המוגבלת של צינור הגז מהמאגר לחוף קרובה למיצוי, ולכן על הלקוחות הפוטנציאליים למהר ולחתום על חוזי הגז הדרקוניים, פן יישארו ללא גז.

עידן עופרצילום: בלומברג

מפרוטוקול הדיון עלה עוד כי את הטענה אודות ניפוח מחיר הגז והרעת תנאי החוזים השמיעו נציגי החברה לישראל באוזני רשות ההגבלים כבר שנתיים לפני כן. עם זאת, פנייתם לא טופלה בזמן אמת, וגם לא במסגרת מתווה הגז שגיבשה הממשלה מול מונופול דלק ונובל אנרג'י. זאת, אף שנשמעו טענות דומות גם מצד צרכני גז גדולים נוספים במשק. יתרה מכך, הממשלה דחתה בבוז את הטענות שהועלו בפי מתנגדי המתווה - וטענה כי הן להן שחר - אף שבידיה הונחו ראיות לכאורה שתמכו בטענות.

שותפות תמר, יש לציין, מסרו אתמול בתגובה כי הדברים נעדרים כל אחיזה במציאות, וכי כלל חוזי מכירת הגז אושרו על ידי הרגולטורים.

TheMarker פנה אתמול לרשות ההגבלים העסקיים, וכן למשרדי האנרגיה והאוצר, בשאלה מדוע לא נבדקו במהלך השנים הטענות לניפוח מחיר הגז, לקביעת רצפה בעייתית למחיר הגז, ללא תקרה, וכן מדוע לא טיפלו בתלונה בדבר ניצול לרעה של אחזקת מונופול תמר בתשתית הולכת הגז לחוף. עוד נשאלו הגופים מדוע לא פעלו להפסקת הכשל לכאורה במסגרת גיבוש מתווה הגז - אם הפרטים היו כבר ידועים לפקידות המקצועית מזה שנים.

בעבר גילגלה רשות ההגבלים את האחריות לאכיפת המחיר המונופוליסטי על ועדת המחירים שבראשות משרדי האוצר והאנרגיה. זאת, לאחר שרשות החשמל היתה היחידה שניסתה לרסן את העלאת מחיר הגז במשק, באמצעות שימוש עקיף במנגנון כיסוי הוצאות רכש הגז של יצרני החשמל.

כך גם הפנתה רשות ההגבלים את הטענות כלפי ניצול הקיבולת החסרה בצינור הגז לרשות הגז שבמשרד האנרגיה - כשזו בדקה בזמן אמת גם את חוזי הגז הבעייתיים בתעשייה.

דיוויד גילהצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, במשרד האוצר סירבו אתמול להתייחס לדברים, ובמשרד האנרגיה כלל לא טרחו להשיב עליהם. מרשות ההגבלים נמסר בתגובה כי: "בזמן העלאת טענות קבוצת החברה לישראל נגד השותפות בתמר, הממונה על ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, החליט לא לטפל נקודתית בתלונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker