חריגות השכר הופסקו - והרווח של חברת החשמל קפץ ל-615 מיליון ש'

פסיקת בית הדין שלפיה החברה מחויבת להפסיק לשלם תוספות שכר אסורות יצרה לה רווח נקי של 256 מיליון שקל והפחיתה כ-400 מיליון שקל מהנטל הפנסיוני

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
יפתח רון טל
יפתח רון טלצילום: תומר אפלבאום

חברת החשמל סיימה את הרבעון הראשון של 2016 ברווח נקי של 615 מיליון שקל – לעומת רווח של 52 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. אחת הסיבות העיקריות לכך היא ההפסקה המיוחלת של תשלום תוספות השכר האסורות לאלפי עובדי החברה – לאחר שנתיים וחצי של מאבק משפטי.

האישור שהעניק לפני חודש בית הדין לעבודה לאכוף את הוראת הממונה על השכר באוצר מנובמבר 2013 - ולהפסיק את חריגות השכר בחברת החשמל – יצר לחברה רווח נטו של 256 מיליון שקל (לאחר מס), בזכות הפחתה של 260 מיליון שקל בהפרשות לפנסיה ומחיקת 82 מיליון שקל בהוצאות השכר.

כמו כן, גררה ההחלטה הפחתה של 390 מיליון שקל מההתחייבות הפנסיונית של החברה. זאת, כשהחברה עדיין לא מכירה בסכומי חריגות השכר שאותם נדרשו עובדיה להשיב לקופתה – בסך 650 מיליון שקל נוספים.

שיפור זה במאזן חברת החשמל מעמיד שוב באור ביקורתי את בחירת הנהלת החברה מלפני שנתיים להתנגד לאכיפת חריגות השכר – תוך חסימת האפשרות לשפר בכך את מצבה הכספי.

יש לציין, כי בעקבות פסיקת בית הדין הגיש ועד העובדים של חברת החשמל ערר לבית הדין הארצי לעבודה, ובצדו בקשה לעיכוב ביצוע. גם המדינה וחברת החשמל הגישו בקשות ערר משלהן לבית הדין הארצי, לאחר שבית הדין האזורי התיר לעובדים לשבות כנגד אכיפת החריגות האסורות.

בינתיים, הממונה היוצא על השכר, קובי אמסלם, הורה לחברה להיערך לאיפת החריגות ולהפסיק לשלם אותן החל במשכורת הבאה. בתגובה, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה.

המינוף ירד ל-79%

הרווח הנקי של חברת החשמל בסוף הרבעון הראשון הושג על אף המשך הירידה בהכנסותיה, שקטנו ברבעון זה ב-6% נוספים, והסתכמו ב-5.4 מיליארד שקל. לטענת החברה, ברבעון זה לא איבדה הכנסות נוספות לטובת מתחריה הפרטיים – והסיבה לירידה נעוצה בהפחתת תעריפי החשמל אשתקד.

את הפיצוי על הירידה בהכנסות רשמה חברת החשמל בזכות שלוש התפתחויות: הפחתת עלויות הדלק ב-417 מיליון שקל – בעיקר בגלל הוזלת הפחם (180 מיליון שקל); קיטון משמעותי (62%) בהוצאות המימון; וכן ביטול ההעלאה המתוכננת של מס חברות.

החברה דיווחה על הפחתה נוספת של מיליארד שקל בחוב הפיננסי שלה מאז סוף 2015, וזה הסתכם ב-31 במארס ב-43.6 מיליארד שקל. כך, ירד שוב היחס חוב ל- EBITDA ל-5.9. ההון העצמי של החברה גדל ב-400 מיליון שקל ל-17.1 מיליארד שקל – מה שהוריד את מינוף החברה ל-78.8%.

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, זקף את תוצאות הרבעון הראשון ל"מדיניות דירקטוריון חברת החשמל והניהול השמרני והאחראי של הנהלתה".

מנכ"ל החברה, עופר בלוך, הוסיף כי: "חברת החשמל נוקטת בשנים האחרונות בצעדי התייעלות משמעותיים והתוצאות הכספיות ברבעונים האחרונים מביאות זאת לידי ביטוי. הנהלת החברה תבצע צעדים נוספים על מנת להמשיך את מגמת השיפור במצבה הפיננסי של החברה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker