אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שלוש שנים לאחר החתימה השנויה במחלוקת על הסכמי הזיכיון להקמת השדות הסולאריים באתר אשלים שבנגב - התכנסו בשבוע שעבר משרדי הממשלה הרלוונטיים כדי לדון בעתידם. הסיבה: הצלילה הנמשכת במחירי האנרגיה הסולארית בעולם - בעוד שישראל מקדמת במקביל שני פרויקטי ענק בטכנולוגיה מיושנת יחסית, שעלותה נהפכה יקרה באופן משמעותי מרף המחירים בעולם.

כפי שנחשף לפני חצי שנה 
ב–TheMarker, בידי המדינה הונחו כבר בעבר תחשיבים שלפיהם תעריפי רכישת החשמל שהובטחו לזכייני השדות בטכנולוגיה התרמו־סולארית ב–2012–2013 התבררו כמופרזים ביחס לעלויות הטכנולוגיה הפוטו־וולטאית הפופולרית כיום.

הדמיה של תחנת הכוח התרמו־סולארית אשלים

כך, הסכימה המדינה לשלם לזוכים בשני המכרזים הבינלאומיים שפירסמה תעריף ריאלי משוקלל שנע כיום בין 85–91 אגורות לכל קוט"ש שייצרו. זאת בעוד שהתעריף שמובטח כיום לשדות סולאריים ביזמות פרטית ירד כבר ל–27 אגורות לקוט"ש. הפער הגדל בין התעריף המובטח אז להיום משקף תשלום יתר שעלול להגיע עד כדי 10 מיליארד שקל, וזה יועמס במהלך 20 השנים הבאות על צרכני החשמל בישראל.

אף שהפערים בין הטכנולוגיות היו ידועים - ועדת המכרזים הבין־משרדית בראשות אגף החשב הכללי ומשרד האנרגיה מיהרה ב–2013 לחתום על הסכמי זיכיון להקמת שני שדות סולאריים באשלים.

מול שיכון ובינוי ואבנגואה הספרדית נחתם על הסכם להקמת שדה בהספק של 110 מגה ואט ובהשקעה של 1.1 מיליארד דולר. מאוחר יותר סוכם כי קבוצה משותפת לברייטסורס אנרג'י, אלסטום הצרפתית וקרן נוי תקים שדה תרמו־סולארי סמוך בהספק 120 מגה־ואט.

במהלך הישיבה בשבוע שעבר הציגה רשות החשמל את הנתונים על אודות העלות העודפת למשק כתוצאה מהפעלת שני הפרויקטים. ההצגה גררה מתקפה מצדם של נציגי אגף החשבת הכללית באוצר ומשרד האנרגיה, שהטיחו באנשי הרשות מדוע נזכרו להתריע על כך רק כעת.

ואולם, הדברים היו ידועים מזה זמן והתהיות על אודות קידום הפרויקטים - חרף עלותם העודפת - כבר פורסמו בכלי התקשורת.

באוצר ובמשרד האנרגיה התנגדו בכל תוקף לעצירת הפרויקטים בשלב זה, בטענה כי היקף העבודות שבוצעו עד כה בשטח לא מאפשר חזרה לאחור. טיעון זה היה צפוי, מכיוון שוועדת המכרזים סירבה להקפיא את ביצוע העבודות באשלים כבר לפני כמה חודשים, חרף חשיפת הנתונים מעל דפים אלה, והתירה את המשך קידומן במרץ.

לפיכך, בתום הדיון הבין־משרדי הוחלט כי נתוני רשות החשמל ייבחנו לעומק על ידי צוותי עבודה ממשלתיים. במקביל, נקבע כי תיערך בדיקת היתכנות משפטית להתערבות בהסכמי הזיכיון שנחתמו מו ל היזמים, ולהפחתת התעריף שהובטח להם. זאת, כפי שנעשה בכמה מדינות אירופיות - שם בחרו הרגולטורים לבצע "תספורות" למחירי רכישת החשמל, לכשהתברר כי אלה אינם הולמים באופן חריג את המציאות בענף.

הטריגר לדיון הבין־משרדי נוצר כתוצאה מהבעיות שאליהן נקלע הפרויקט של שיכון ובינוי, לאחר ששותפתה הספרדית אבנגואה קרסה פיננסית בדצמבר והבנקים עצרו את מימון העבודות.

בעוד שמשרדי האוצר והאנרגיה מתמהמהים בתגובתם, שיכון ובינוי (מקבוצת אריסון) פעלה במרץ כדי לאתר לספרדים מחליפים. זאת, כדי שלא תאבד את הפרויקט הרווחי, שבמסגרתו התחייבה המדינה לרכוש ממנה חשמל בתעריף גבוה פי 3.5 מזה שבו מייצרים כיום חשמל מתקנים סולאריים בטכנולוגיה הפוטו־וולטאית.

שיכון ובינוי המשיכה במהלך תקופת הביניים בעבודות ההקמה, במימון הונה העצמי, ובכך יצרה לכאורה "עובדות בשטח". לפני חודש דיווחה כי איתרה מחליפים לאבנגואה, קרן נוי ו–TSK הספרדית, ובכך סללה את הדרך להמשך ביצוע הפרויקט. אלא שהמהלך יידרש בבחינה נוספת של הרגולטורים הישראלים.

היות שקרן נוי שותפה (49%) גם בשדה התרמו־סולארי השני שמוקם בסמוך, נדרש כעת אישור רשות ההגבלים העסקיים — שאמנם בוחנת בימים אלה את העסקה. כמו כן, היות ששיכון ובינוי תגדיל את חלקה בחברת הקבלן של הפרויקט, אף שאינה מחזיקה בניסיון, יידרש אישורה של המדינה להעמסת רוב האחריות על ההקמה של הפרויקט דווקא על כתפיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker