מיישר קו עם מונופול הגז? עם מי נפגש ליברמן במסעדה בירושלים

ערב מינויו לשר הביטחון נפגש יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, עם מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, במסעדה בירושלים 
■ ליברמן תמך במשך יותר מעשור באינטרס של חברות הגז וחבירתו לקואליציה סיכלה את שינוי מתווה הגז - כפי שדרשה 
סיעת המחנה הציוני

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, ויועצו הפוליטי אבי אבוחצירא, נפגשו שלשום בערב עם מנכ"ל דלק קידוחים , יוסי אבו, במסעדה במלון קראון פלאזה בירושלים. הפגישה נערכה בתום יממה נוספת של משא ומתן באשר לתנאי הצטרפותה של ישראל ביתנו לקואליציה ולקראת מינויו הצפוי של ליברמן לתפקיד שר הביטחון.

במקום נכחו באותה עת אנשי עסקים ופעילים פוליטיים נוספים, שניגשו מעת לעת לברך את ליברמן לקראת כניסתו לממשלה. ואולם לדברי כמה מהנוכחים במסעדה, פגישתם של ליברמן, אבוחצירא ואבו התנהלה ביחידות. דבר הפגישה נחשף על ידי העיתונאי ישראל כהן באתר האינטרנט "כיכר השבת".

אביגדור ליברמן. שיתוף פעולה פרלמנטרי עם דלק ונובל
אביגדור ליברמן. שיתוף פעולה פרלמנטרי עם דלק ונובלצילום: אמיל סלמן

דוברו של ליברמן מסר אתמול (ג') בתגובה כי הוא אמנם הגיע אל המסעדה במלון לפגישה, אך שהה בה כרבע שעה בלבד. "במסעדה נכח גם יוסי אבו, שכמו אחרים במקום, ניגש אל ח"כ ליברמן ובירך אותו לרגל המינוי הצפוי", נמסר. בדלק קידוחים סירבו להתייחס לדברים.

פגישת השר המיועד עם נציג מונופול הגז בעיתוי זה מעוררת עניין מיוחד על רקע התהפוכות הפוליטיות שנרשמו בשבוע שעבר. זאת, מכיוון שחבירת ישראל ביתנו לקואליציה באה על חשבון סיעת המחנה הציוני - שדרשה מנתניהו מנדט לשינוי מתווה הגז כתנאי לכניסתה לממשלה.

במהלך המשא ומתן המתקדם לכאורה שניהלו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, סוכם, בין היתר, כי לסיעת המחנה הציוני תינתן האפשרות לנצל את הקפאת המתווה, לפי הוראת בג"ץ, כדי להכניס בו תיקונים.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), שהיה שותף למפגשים עם נתניהו, אישר אתמול את הדברים. "ראש הממשלה הסכים לפתיחת המתווה באופן חד־משמעי. לפי ההצעה, הייתי אמור לקבל שנה כדי להביא למתווה גז חדש, בתיאום עם שר האנרגיה", אמר כבל 
ל–TheMarker. "נתניהו ציין בפגישה כי יש בידיו את האפשרות לאשר מתווה מתוקן, כפי שאמנם עשה, אך הבטיח שאם ניכנס לקואליציה - ייסוג מכך. אפשר היום להתווכח אם התכוון לכך באמת או לא, אבל הדברים נאמרו מלה במלה", הוא הוסיף.

ברקע המגעים המתקדמים להרחבת הקואליציה, נפגשו לפני שבוע נציגי חברות מונופול הגז - דלק ונובל אנרג'י - עם שר האנרגיה, יובל שטייניץ. במהלך הפגישה הסכימו אבו ומנהל נובל אנרג'י בישראל, ביני זומר, לסגת מדרישתם לסעיף היציבות השנוי במחלוקת שנכלל במתווה. הסכמתם זו סללה את הדרך לתיקונו בהסכמה של מתווה הגז, בהתאם להוראות בג"ץ, וזה הובא בראשון לאישור מחדש בממשלה.

בינתיים נרשמה התפנית הפוליטית המפתיעה שתביא, ככל הנראה, לכניסת ישראל ביתנו לממשלה - במקום המחנה הציוני. ליברמן, יש להזכיר, הצהיר במהלך השנה החולפת כי הוא תומך בהסדר הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז, ונמנע מלהצביע בעדו בכנסת משיקולים פוליטיים.

שיתוף פעולה הדוק 
בין הסיעה למונופול

כפי שתואר כבר בעבר, בין סיעת ישראל ביתנו לבין החברות דלק ונובל אנרג'י שורר שיתוף פעולה פרלמנטרי עקבי במשך יותר מעשור.

עוד ב–2002, בכובעו כשר תשתיות, מנע ליברמן את תיקון חוק הנפט כך שיגדיל את חלקה של המדינה ברווחי חברות הגז, וסיכל חוק חדש שעשוי היה לייתר את ועדת ששינסקי, שכוננה עשור לאחר מכן.

ראשי דלק קידוחים, יצחק תשובה )מימין(, יוסי אבו, גבי לסט ושר
האנרגיה דאז, עוזי לנדאו )משמאל(, ב– 201
ראשי דלק קידוחים, יצחק תשובה )מימין(, יוסי אבו, גבי לסט ושר האנרגיה דאז, עוזי לנדאו )משמאל(, ב– 201צילום: תומר אפלבאום

גם בתקופת ועדת ששינסקי החזיקה ישראל ביתנו בתיק התשתיות — שהופקד בידי השר עוזי לנדאו. השר תקף שוב ושוב את כינונה של הוועדה, ומכבש לחצים שהופעל על שני נציגי משרדו בוועדה הביא לסירובם לחתום על המלצותיה.

שלושת שרי ישראל ביתנו שהיו חברים אז בוועדת השרים לענייני חקיקה התנגדו לאישור ההמלצות של ועדת ששינסקי, וחמשת שרי הסיעה היו היחידים שהצביעו נגדן בממשלה. חברי הכנסת של ישראל ביתנו ניסו לקצץ את המס שבו יחויב מונופול הגז בעת שהגיע לאישור ועדת הכספים — ולבסוף הצביעו כלל חברי הסיעה, גם במליאת הכנסת, נגד חוק ששינסקי ונגד עמדת הקואליציה.

לפני שנה, במסגרת פרשת השחיתות לכאורה סביב מוסדות ישראל ביתנו, עצרה המשטרה את הלוביסט ישראל יהושע בחשד שהיה מעורב בהעברת כספים מתקציב המדינה לכיסם של בכירי המפלגה - שתיקצבו אותם מלכתחילה. יהושע, הידוע כמקורב לליברמן, נחשד כי שימש צינור עיקרי להזרמת כספי שוחד לבכירי הסיעה, ובחשבונות הבנק שלו, כך נטען, אותרו לא פחות מ–13 מיליון שקל.

בחלוף חודש נחשף 
ב–TheMarker כי יהושע סיפק שירותי קשרי ממשל לשותפות חיפושי הגז הטבעי דלק קידוחים עד לסוף 2013. כך, ליווה יהושע את דלק בעת עבודתה של ועדת ששינסקי, המשיך לייעץ לה גם בעת עבודת הוועדה הבין־משרדית ליצוא הגז (ועדת צמח) — ואף בדיוני הממשלה על החלטת היצוא. זאת, בעוד שמקורבים למשרד החוץ טענו כי יהושע פקד כמה פעמים את המשרד כדי להיפגש עם השר ליברמן בלשכתו, ולא עם גורמי המקצוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ