המסיבה הסגורה של רעיית דוד שרן - הפקיד החזק במדינה

ראש סניף הליכוד בחולון, שבתאי יוסף, אירגן בביתו בחודש שעבר מסיבת יום הולדת עבור אשתו של דוד שרן, מזכיר הממשלה הטרי ■ עשרות מוזמנים, בהם חברי כנסת, ראשי ערים ורגולטורים לשעבר התייצבו כדי לברך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
דוד שרן (מימין) ויובל שטייניץ
דוד שרן ויובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

(פורסם במקור במאי 2016) עשרות אישי ציבור, פעילים וחברים שמו פעמיהם בחודש שעבר לחולון, בדרכם לביתו של יו"ר סניף הליכוד בעיר, שבתאי יוסף. שכניו של יוסף לא הופתעו. ביתו רחב הידיים שבקריית בן-גוריון נודב לא אחת עבור כינוסים פוליטיים, או כאלה שרק נשאו צביון פוליטי. האגדה מספרת כי לא פחות מ-100 איש שהו בבית הזה בעת ובעונה אחת בכנס שערך שם לפני כמה שנים אגף הדור הצעיר במפלגה.

יוסף, מוותיקי הליכוד, אמנם ערק ב-2006 לקדימה, אך תוך שנים ספורות שב חזרה לחיקה החמים של התנועה, וכבש לו מחדש את מעמדו המיוחד.

ראש סניף הליכוד בחולון, שבתאי יוסף, והשר יובל שטייניץ
ראש סניף הליכוד בחולון, שבתאי יוסף, והשר יובל שטייניץצילום: מתוך עמוד הפייסבו

"מענטש", מכנים אותו חבריו. קבלן ואיש נדל"ן. טיפוס חם ואוהד. כזה ש"יורה ללא חשבון" ואומר (בקול) את שעל לבו. דמות צבעונית שנותרת צנועה. "ארבעה בנים יש לו - מעולם לא ביקש לסדר עבורם דבר", מעיד לזכותו אחד ממכריו.

>> פרשת הצוללות: מנהל לשכת נתניהו לשעבר, דוד שרן, חשוד בקבלת שוחד. מעצרו הוארך

בין אורחיו של יוסף היו שסברו כי מדובר בהרמת כוסית לכבוד פסח, אך הסיבה הרשמית להתכנסות לפני כחודש היתה דווקא מסיבת יום הולדת. ולא סתם מסיבה - אלא חגיגה של ממש לכבודה של "ידידת המשפחה", כך היא מכונה, הגר קאופמן.

דוד ביטן
דוד ביטן צילום: ליאור מזרחי

המעורים בנעשה בחברות הממשלתיות מכירים את קאופמן כסמנכ"לית קשרי ממשל בחברת הדיור הממשלתי עמידר, שם היא משמשת גם מזכירת החברה והדירקטוריון. אלא שקאופמן, לשעבר מנהלת לשכתו של השר סילבן שלום, נושאת גם בייחוס משפחתי נחשב.

קאופמן נשואה לדוד שרן, מי שניהל בשנה וחצי האחרונות ביד רמה את לשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו - והתבשר אתמול על מינויו לתפקיד מזכיר הממשלה החדש. זאת, לאחר שנהפך לאחת הדמויות החזקות במשרד ראש הממשלה ובממשלה בכלל.

וכששבתאי יוסף מזמין לאירוע מינגלינג חגיגי בביתו - כולם מתייצבים, קל וחומר כשהעילה היא מסיבת יום ההולדת של אשת הפקיד החזק במדינה.

החבר הקרוב - הגיס של שטייניץ

הגר קאופמן שרן
הגר קאופמן שרן

אורח הכבוד במסיבה היה שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שלו היכרות ממושכת עם כלת השמחה ובן זוגה. שרן שימש ראש מטהו של שטייניץ בעת שזה כיהן כשר האוצר, ועדיין נמנה עם חוג מקורביו. שטייניץ, אגב, מינה באותה תקופה את אופיר בשן, קרוב משפחתה של קאופמן, לדירקטור מטעמו בחברת החשמל. לאחר שהתיישב בכיסאו החדש כשר האנרגיה, ניסה שטייניץ למנות את בשן ליו"ר דירקטוריון חברת נתג"ז הממשלתית.

גם לשטייניץ וליוסף יש היכרות רבת שנים. השר הנמרץ כבר התארח בעבר בביתו של יוסף. ב-2011, למשל, הוזמן כאורח כבוד לערב הוקרה שאירח יוסף עבור הדור הצעיר בליכוד. אלא שלא זה הבסיס ליחסים המיוחדים בין השניים.

יוסף מיודד זה שנים עם פעיל הליכוד לשעבר גרי חכים - גיסו של שטייניץ ואחד "היועצים" הדומיננטיים כיום בעולם התשתיות, שנחשב מקורב מאוד גם לשרן.

שטייניץ לא היה נציגה היחיד של הפוליטיקה במסיבה. גם יו"ר ועדת הכנסת עד לאחרונה, ח"כ דוד ביטן, שרק בשבוע שעבר מונה ליו"ר הקואליציה, הספיק להגיע לביתו של יוסף ממש לקראת תום האירוע. שם יכול היה לפגוש ביו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ אלי כהן, שאמנם משתייך כיום למפלגת כולנו - אך שורשיו טמונים עמוק בליכוד. גם מקומם של נבחרי הציבור במישור המוניציפלי לא נפקד מהמסיבה. בבית החוגג נצפו בין היתר ראש עיריית רמלה, יואל לביא, ראש עיריית רמת השרון הטרי, אבי גרובר, וכן סגן ראש עיריית רמת גן, משה רווח.

יצחק לקס
יצחק לקס צילום: אייל טואג

עם זאת, מי שנוכחותם הפתיעה - שלא לומר הטרידה - היו לאו דווקא נבחרי הציבור, כי אם משרתיו הלא נבחרים, בעבר ובהווה.

גם יו"ר עמידר הגיע לברך

לצדם של מנהל רשות החברות הממשלתיות לשעבר, דורון כהן, והממונה לשעבר על השכר במשרד האוצר, אלי כהן, נכחו בערב החגיגי אצל שבתאי יוסף לפחות שני יושבי ראש של דירקטוריונים בחברות ממשלתיות. האחד הוא יו"ר דירקטוריון עמידר, יצחק לקס, שהוזמן לכאורה כדי להשתתף במסיבת יום ההולדת של עובדת החברה שלו.

ח''כ אלי כהן
ח''כ אלי כהן צילום: אוליבייה פיטוסי

לקס, שמונה באחרונה גם ליו"ר איילון אחזקות, הגיע לעמידר היישר מכהונת דירקטור בחברת החשמל, שם שימש יו"ר ועדת הביקורת של הדירקטוריון ונודע בזכות קשריו הטובים עם היו"ר הדומיננטי, יפתח רון טל. ואכן, לשניים ניתנה הזדמנות לשחזר יחדיו חוויות במסיבת יום ההולדת שבבית ראש סניף הליכוד בחולון.

נוכחותו של רון טל באירוע החגיגי זכתה לעניין מיוחד, לנוכח מצבו המקצועי הרגיש. רון טל אמור לסיים בספטמבר הקרוב את כהונתו השנייה ברצף כיו"ר דירקטוריון חברת החשמל. בשבועות האחרונים הוא המתין בדריכות להכרעת השר שטייניץ אם יאריך באופן נדיר את כהונתו לקדנציה שלישית רצופה.

תחילה התאכזב לגלות כי לשטייניץ היו תוכניות אחרות - אלא שאז התהפכו היוצרות. שמה של המועמדת מטעם שטייניץ לתפקיד, השרה לשעבר לימור לבנת, "נשרף", וספק אם יועלה מחדש.

בה בעת, יד ימינו של רון טל בחברת החשמל (ומחוצה לה), סמנכ"ל הרגולציה, אורן הלמן, ששקל לעזוב את המשרה המפנקת לטובת חבירה מחודשת לנתניהו כמזכיר הממשלה הבא - נשאר לבסוף בחברה, ולימינו של רון טל.

יואל לביא
יואל לביא צילום: דודו בכר

מכאן, נראה היה כי דרכו של רון טל סלולה לכהונה שלישית היסטורית בראשות חברה ממשלתית (אם רק דו"ח מבקר המדינה על חוזה הגז של החברה לא יקלקל זאת). אלא שאז התעוררה בעיה חדשה.

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, שלא הקים עליו כנראה די אויבים פוליטיים, והותיר פה ושם כמה חזיתות פנויות, הבהיר בחודשים האחרונים כי מדיניות הרשות נותרה והיתה אופוזיציונית כלפי הארכת כהונה בפעם השנייה ליו"רים בחברות ממשלתיות.

"להגר יש חברים - וגם לי"

לא בכדי לכדה לפיכך את עיני הנוכחים במסיבת יום ההולדת בחולון תמונתו של המארח שבתאי יוסף, כשבידו האחת חיבק את שטייניץ, ובידו השנייה אחז ברון טל — תוך שהוא גומר את ההלל על יו"ר חברת החשמל, ומרעיף עליו שבחים באוזני השר.

"הגר קאופמן היא חברה שלי מימים ימימה, ואני אוהב אותה ואת שרן. עשינו לה יום הולדת, להגר יש חברים - וגם לי", אמר יוסף ל-TheMarker. "לא הזמנו אנשים בגלל תפקידם, והקפדנו שלא להזמין שרים וחברי כנסת. השר שטייניץ הוא חבר שלנו, וגם היה בעבר הבוס של שרן".

"אני אדם שעושה חיבורים, כמו 'חוק כלים שלובים', ולפעמים מסתלבט", הסביר עוד יוסף. "לא השפעתי, ואני לא משפיע. זה לא היה כינוס מפלגתי, והקפדתי על כך שלא יהיה - אלא אירוע פרטי חוצה מפלגות".

הגר קאופמן סירבה להגיב על הדברים. מלשכתו של השר יובל שטייניץ נמסר כי הוזמן ליום ההולדת והגיע כדי לברך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker