סיישל ביתנו

יד ימינו של ליברמן, הבן "היועץ" - והחברות במקלט המס

חשיפת TheMarker: מסמכי פנמה מגלים כי בנו של אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל מעצ ויו"ר מקורות, החזיק בשתי חברות שנרשמו באיי סיישל. אחת החברות נסגרה חודש לאחר שנעצר בפרשת ישראל ביתנו - ושותף בה איש עסקים אזרי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אלכס ויז'ניצר )מימין(, ואביגדור ליברמן
אלכס ויז'ניצר (מימין), ואביגדור ליברמןצילום: אסף לב
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

בדצמבר 2014 פשטו חוקרי להב 433 של המשטרה על בתיהם של עשרות אישי ציבור, פקידי ממשל וחברות ממשלתיות, עסקנים ולוביסטים. לפי החשד, היו אלה מעורבים ברשת מושחתת, שבמסגרתה הוקצו כספי מדינה בתמורה לתשלום שוחד למקצים — ובראשם אנשי סיעת ישראל ביתנו ומקורביהם.

בין העצורים בפרשה היה גם אלכס ויז'ניצר, מי שנחשב ליד ימינו של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ולאחד המקורבים יותר אליו.

ויז'ניצר, שכיהן בעת המעצר כיו"ר דירקטוריון חברת נ.ת.ע הממשלתית, חב את הקריירה הציבורית שלו לפטרונו הפוליטי שגייס אותו למשרד התשתיות, ולאחר מכן מינה אותו למנכ"ל מעצ. ב–2010 היה זה שר האנרגיה מטעם ישראל ביתנו, עוזי לנדאו, שמינה את ויז'ניצר ליו"ר דירקטוריון מקורות, וב–2012 היה זה שר אחר משורות המפלגה, סטס מיסז'ניקוב, שמינה את ויז'ניצר ליו"ר חברת הניהול של מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי (הרשב"י). כמו את מיסז'ניקוב, שנעצר אף הוא בפרשת ישראל ביתנו, כך גם את ויז'ניצר המליצה המשטרה להעמיד לדין באשמת שוחד, קבלת דבר במרמה והלבנת הון.‏

אלא שבאותם ימים סוערים שאחרי התפוצצות פרשת ישראל ביתנו, ויז'ניצר לא היה היחיד מקרב משפחתו שפקד את משרדי החקירות. גם בנו הבכור, דן, נחקר בפרשה.

פרשה חובקת עולם:
ישראל - כתובות בעלי החברות נרשמו בנס ציונה ובתל אביב

אזרבייג'אן - וואהב מוראדוב מופיע כשותף בrosemount international
.

שמו של ויז'ניצר הבן עלה כמה פעמים לאורך הקריירה של אביו במגזר הציבורי. לחתונתו ב–2010 התייצבו לא פחות משמונה שרי ממשלה — כשלצד שרי ישראל ביתנו התייצבו גם שרי הליכוד יובל שטייניץ, ישראל כ"ץ, גדעון סער וגלעד ארדן. את הברכות תחת החופה תיכננו לשאת יצחק (בוז'י) הרצוג ואריה דרעי, לעיני שורת ניצבי משטרה שישבה בין קהל המוזמנים.

האב ובנו נעצרו גם בנובמבר שעבר, במסגרת פרשת השחיתות לכאורה במעצ (נתיבי ישראל). חוקרי להב 433 חשדו כי ויז'ניצר האב שיחד את מחליפו בתפקיד, כדי שזה יבטיח מתן חוזים למתכנני פרויקטים וליועצים שמקורבים לו. ויז'ניצר הבן נחשד בקבלת דבר במרמה, לאחר שהוכנס אל מאגר הספקים של מעצ, ולפי החשד קיבל מהחברה הממשלתית פרויקטים שלא כדין.

תחקיר "המקור" (ערוץ 10) חשף בתחילת 2015 כי ויז'ניצר הבן הועסק על ידי קק"ל, וקיבל ב–2014 מהארגון לא פחות מ–200 אלף שקל כשכר ייעוץ. תחקיר TheMarker חשף כי ויז'ניצר הבן זכה לחוזה בסך עשרות אלפי שקלים גם מידי מעצ, בעבור ייעוץ כלכלי שהעניק לאגף האחזקה בחברה הממשלתית. כמו כן, נחשף כי במקביל לכהונת אביו כיו"ר דירקטוריון מקורות, פתח דן חברת ייעוץ פרטית, שנרשמה בישראל, ואת משרדיה מיקם 600 מטר מלשכתו של האב ברחוב לינקולן בתל אביב.

כעת מתברר כי פחות מחודש לאחר מעצר אביו בפרשת ישראל ביתנו — ביצע דן ויז'ניצר פעולה מעניינת: הוא הורה לכאורה לסגור חברת אוף שור שאותה פתח שש שנים לפני כן באיי סיישל.

דן ויז'ניצר
דן ויז'ניצרצילום: אילן אסייג

הבעלים נרשם בכתובת בתל אביב

המידע החדש על ויז'ניצר מגיע בזכות מסמכי פנמה, המסמכים החסויים של פירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה, שהודלפו באחרונה על ידי אלמוני, וחשפו מידע על מאות אלפי חברות ובעלי מניותיהן ברחבי העולם, שניהלו פעילות פיננסית ענפה ולעתים חשאית במקלטי מס שונים.

עיון במסמכים חדשים שפורסמו באחרונה, ושחלקם נוגע גם לאנשי עסקים ישראלים, מעלה כי שמו של ויז'ניצר הבן נקשר לשתי חברות שנרשמו ב–28 במאי 2009 במקלט המס של איי סיישל, באמצעות פירמת מוסאק פונסקה.

מהמסמכים עולה כי ויז'ניצר נרשם כמוטב בחברת Jupiter Services Global, שהוקמה בתיווך "ברוקר" נאמנויות הממוקם בז'נווה, שווייץ.

חברה זו נסגרה בחלוף שנתיים בלבד, באפריל 2011. בעלי החברה לא זוהה במסמכים, אלא דרך ישות משפטית שנרשמה תחת כתובת בתל אביב (רחוב אחד העם 106). כתובת זו לא זוהתה במסמכים, אך הופיעה בפרטי חברה נוספת, תחת שמו של ויז'ניצר — הפעם כבעלים.

באותו תאריך ב–2009 נרשמה תחת תחום השיפוט של סיישל חברה נוספת בשם Rosemount International. הנאמנות שדרכה הוקמה והוחזקה חברה זו רשומה בנסיכות דובאי שבמפרץ הפרסי. חברה זו, כך מתברר, היתה פעילה במשך שש שנים. היא נסגרה רק ב–19 בינואר 2015 — כחודש לאחר המעצרים בפרשת ישראל ביתנו.

בא כוחו של דן ויז'ניצר, עו"ד יואב סננס ממשרד הרצוג פוקס נאמן, סירב להתייחס לדברים.

מה חיפש יו"ר 
מקורות בבאקו?

הפרט המעניין לגבי חברה זו נוגע לשותף של ויז'ניצר לאחזקה בה — אזרח אזרבייג'אן בשם וואהב מוראדוב.

חיפוש לפי כתובתו בבירת אזרבייג'אן, באקו, העלה כי מדובר באיש עסקים המכהן כדירקטור בארבע חברות ייעוץ הרשומות באירלנד — וכן משמש דירקטור בענקית הסחר בפחם Drummond Resources, שפעילה בארה"ב ובקולומביה.

לפי שעה, לא ידוע על קשר בין משפחת ויז'ניצר לבין גורם כלשהו באזרבייג'אן — למעט מקרה אחד. היה זה ב–2012, בעת שויז'ניצר האב כיהן כיו"ר דירקטוריון מקורות ייזום, זרוע ייזום הפרויקטים של מקורות, שהוקמה במטרה למנף את הידע המקצועי הישראלי לצורך עשיית עסקים בעולם.

בכובעו כיו"ר מקורות האם, ישב ויז'ניצר גם בכיסא יו"ר החברה הבת. בתחקיר שפירסם TheMarker בינואר 2015 תואר כיצד בתקופת כהונתו, נהג ויז'ניצר להתלוות אל ליברמן במסעותיו בחו"ל או ליזום משא ומתן עם גורמים שונים ומגוונים, בעיקר ברפובליקות הסובייטיות לשעבר.

במקרה אחד, יצא ויז'ניצר בדחיפות מישראל כדי לנהל משא ומתן מול ממשלת אזרבייג'אן לשיתוף פעולה ברכישת מעבדות מים ניידות. נסיעתו של ויז'ניצר עוררה פליאה, היות שנהוג היה להותיר פעילות כזו בידי הנהלת חברת הייזום והדרגים 
המקצועיים בחברה.

כך או אחרת, ביולי 2012 נחתם הסכם הבנות בין מקורות לממשלת אזרבייג'אן לביצוע כמה פרויקטים במשק המים המקומי, שתוארו כבעלי פוטנציאל התקשרות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. ככל הידוע, עד כה הסתכמה ההתקשרות בין הצדדים באספקת מעבדות לניטור מי שתייה ובהכשרת כוח אדם מקצועי מאזרבייג'אן בישראל.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ