פרויקט הנדל"ן הענק של רכבת ישראל

65 אלף מ"ר של משרדים ומגורים ייבנו מעל תחנות הרכבת במודיעין, לוד וכרמיאל ■ רכבת ישראל מוציאה מכרזים לזכיינים פרטיים שיתכננו, יקימו ויפעילו פרויקטים נדל"ניים בשטחי התחנות למשך 25 שנים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

פרויקט הנדל"ן של רכבת ישראל יוצא לדרך: כ-65 אלף מ"ר של משרדים, חנויות ואף דירות מגורים ייבנו בשטחן של תחנות רכבת במודיעין, לוד וכרמיאל - רובם המכריע ייבנו ויופעלו על ידי זכיינים פרטיים.

בסוף השבוע האחרון פירסמה חברת הבת החדשה של הרכבת לפיתוח נדל"ן, שהחלה לפעול בשנת 2014, את מכרזה הראשון, הנוגע לתחנת "מודיעין מרכז" שאושרה בתב"ע. המתחם שייבנה מעל התחנה ומסביבה כולל 27 אלף מ"ר לשימושים גמישים, לשיקול הזכיין שייבחר בהסכם התקשרות DBOT לתכנן, להקים ולהפעיל את הפרויקט למשך תקופה בת 25 שנים.

הדמיה של המתחם במודיעין צילום: משרד אדריכלים "אמר קוריאל"

מלבד לקומת הקרקע, המיועדת לצרכי מסחר, הזכיין הפרטי יוכל לבחור להקים במתחם התחנה עד 125 דירות מגורים לכל שימוש, ואפילו קיים היתר לבניית מלון במקום. בסמוך לתחנת הרכבת במודיעין מתוכננת לקום תחנת אוטובוסים מרכזית.

במהלך השנה הקרובה תפרסם רכבת ישראל מכרז לבנייה והפעלה של מתחם דומה בלוד, על גבי התחנה החדשה בעיר, שהעבודות להקמתה החלו בחודשים האחרונים, בסמוך לבניין הנהלת הרכבת החדש. מצפון לבית ההנהלה אושרו מבחינה סטטוטורית כ-25 אלף מ"ר, המיועדים למרכז תעסוקה ומסחר, אבל לא למגורים.

עוד אושר בתב"ע להקים פרויקט בקנה מידה קטן יותר בתחנת הרכבת שתקום בכרמיאל, במסגרת הקו החדש עכו-כרמיאל אשר יפתח לתנועת הנוסעים בשנה הבאה. מכיוון שהמיזם הנדל"ני בכרמיאל קטן יחסית (כ-3,000 מ"ר), הוחלט ברכבת להקים את המתחם בכוחות עצמם ולאחר מכן להשכירו למשתמשים. מלבד לבתי מסחר, המבנה צפוי לשמש גם את משרדי התחבורה הציבורית, שכן גם שם מוקמת תחנת אוטובוסים מרכזית.  

מלבד לפרויקטים הראשונים שיקומו במודיעין, לוד וכרמיאל - חברת הבת של הרכבת לפיתוח מתחמים מקדמת כיום תכניות נדל"ן עבור כ-40 תחנות נוספות, קיימות ועתידיות, ברמות תכנון כאלה ואחרות. הפרויקטים המתקדמים יותר, שנמצאים כיום בשלבים של ועדות מקומיות ומחוזיות, כוללים את תחנות הרכבת בהרצליה, רחובות, קריית גת, חדרה ועתלית.

עוד נודע כי חברת הרכבת נמצאת במגעים מול עיריית תל אביב להקמת מתחמי תעסוקה ומשרדים על שטחי שלוש התחנות העיקריות שבתחומה: "תל אביב - מרכז" (ארלוזרוב), "ההגנה" ואפילו "השלום", שכבר קבועה במתחם העסקים של מרכז עזריאלי. הפרויקטים בתל אביב נחשבים למורכבים יותר לביצוע, אך ברכבת מצפים לקבל היתרים עבורם בשנים הקרובות. מזה שנים נבחנת הקמת תחנת רכבת חדשה בעיר, בסמוך לרחוב יצחק שדה שבין התחנות השלום וההגנה. במידה ותרחיש זה יתגשם, גם מעליו צפוי לקום מתחם עסקי דומה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker