המכרז להפרטת מבחני הנהיגה: שני זוכים יקבלו מפתחות ל-400 מיליון שקל - דינמו - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המכרז להפרטת מבחני הנהיגה: שני זוכים יקבלו מפתחות ל-400 מיליון שקל

לפחות 16 קבוצות מענפי כוח האדם, הרכב וה-IT נערכות להתמודד על המכרז להפעלת מערך מבחני הנהיגה הארצי בשבע השנים הבאות, ומתחילות בגיוס יוצאי משרד התחבורה ■ בין החברות: טלדור, מנפאואר, אנקורי - ואפילו אופטיקה הלפרין

11תגובות

ברקע השביתה שנוקטים כבר חודשיים בוחני הנהיגה, במחאה על הפרטת מערך מבחני הנהיגה הארצי של משרד התחבורה - המגזר העסקי כבר נערך לקראת ההתמודדות במכרז המסקרן להפעלת מבחני הנהיגה ברחבי הארץ לתקופה של עד שבע שנים. המכרז צפוי להינעל כבר ב-15 ביוני.

ל-TheMarker נודע כי לא פחות מ-16 גופים עסקיים בוחנים בימים אלה התמודדות עצמאית או משותפת במכרז הראשון מסוגו. בכללם, חברות שכבר החלו בגיוס כוח אדם ייעודי לטובת ההתמודדות במכרז ופנו בהצעות עבודה ליוצאי משרד התחבורה ומשרד הרישוי וכן לבוחנים ותיקים בשירות הציבורי.

מכוניות ללימודי נהיגה. "היה כדאי לבצע פיילוט לפני שמחסלים את המערך הקיים"
שחר אברהם

רשימת החברות שגילו עניין בהפעלת המבחנים לתלמידי הנהיגה כוללת כמה שמות מפתיעים. לצד חברות IT וניהול פרויקטים כמו טלדור, מילגם, מ.ג.ע.ר, מרמנת ופמי פרימיום - מוזכרים בימים האחרונים גם שמותיהן של יבואנית הרכב מאיר, קבוצת התחבורה מסיעי שאשא וקבוצת הלוגיסטיקה תעבורה. עוד מתעניינות הן חברות כוח האדם מנפאואר ודנאל, רשת החינוך אנקורי - ואפילו בעלי רשת אופטיקה הלפרין.

"ריבוי המתעניינים כבר מלמד על ההזדמנות העסקית ועל הפוטנציאל שטמון בפרויקט", מסביר מקור באחת המתמודדות הפוטנציאליות. "אם מכפילים 120 שקל (תעריף מבחן מינימלי, לפני מע"מ) ב-400 אלף מבחני נהיגה בשנה - אזי שלמעשה מונחת כאן למכירה חברה קטנה עם מחזור מובטח של כמעט 50 מיליון שקל מדי שנה".

מבחן נהיגה בתוך שלושה ימים

הרפורמה המדוברת במערך מבחני הנהיגה נועדה לשים סוף לכאוס בתחום באמצעות מיקור חוץ. את המערך הקיים של מבחני הנהיגה ברחבי הארץ יחליפו לקראת דצמבר 2016 שני זכיינים פרטיים - שייהפכו למעסיקי הבוחנים. לאחר שלושה חודשי התארגנות וחודש נוסף להרצה, הם יחזיקו בזיכיון להפעלת המבחנים למשך שלוש שנים עם אופציה להארכה כפולה של ההתקשרות בשנתיים (בכל פעם).

ישראל חולקה לשני אזורים גיאוגרפיים, צפון ודרום, כאשר כל זכיין יופקד על הקמה ותפעול של מערך המבחנים המעשיים באזור מסוים. כל חברה יכולה להתמודד על שני המחוזות, אך תוכל לזכות רק באחד מהם.

לפי תנאי המכרז, הזכיינים יחויבו להפעיל לפחות 41 אתרים לביצוע בחינות הנהיגה. הראשיים והגדולים שבהם ימוקמו בתל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע, חולון, פתח תקוה, כפר סבא, נתניה, נצרת עילית וכרמיאל.

הזוכים במכרז יחויבו להקצות לכל תלמיד מבחן נהיגה ראשון בתוך שלושה ימים מרגע שיאשר מורה הנהיגה, ובמקרה הצורך, מבחן חוזר בתוך 7–14 ימים לכל היותר. זאת, לעומת המתנה שהאמירה בשנים האחרונות לחודשיים ואף שלושה חודשים בין מבחן אחד לאחר, בין היתר בשל המאבקים המתמשכים בין ועד הבוחנים למשרד התחבורה.

המדינה תמשיך לגבות מתלמידי הנהיגה אגרה של 141 שקל עבור כל מבחן מעשי, ותעביר לזכיין 140–185 שקל (כולל מע"מ) עבור כל מבחן. החברות יתחרו במכרז על המחיר הנמוך ביותר למבחן. טווח התעריפים האפשרי נע בין 140 ל–170 שקל במחוז צפון־שרון, ובין 153 ל–185 שקל באזור תל אביב, ירושלים והדרום. כלומר, סך התקבולים שתעביר המדינה לידי שני הזכיינים, בשקלול המע"מ, יסתכם לכל הפחות ב–420 מיליון שקל (למשך כל תקופת הזיכיון האפשרית).

תוכנית מערך מבחני הנהיגה החדש בישראל
180 – 200 בוחנים
יועסקו בפרישה ארצית
שני זכיינים יפעילו את מערך מבחני הנהיגה בישראל
— ייערכו כ 400- אלף מבחני נהיגה בשנה
הזכיינים יתחייבו להקצות מבחן נהיגה ראשון בתוך
3 ימים ומבחן חוזר בתוך 14-7 ימים
כל מבחן נהיגה יתועד בווידאו
ונבחן שנכשל יוכלו לצפות בו ולערער
תוצאת מבחן הנהיגה תיקבע באופן אוטומטי,
לפי טופס ממוחשב שימלא הבוחן
המדינה תשלם לזכיינים 140 – 185 שקל
עבור כל מבחן נהיגה
הנבחנים ישלמו מחיר אחיד של 141 שקל
למבחן נהיגה
תקופת הזיכיון היא שלוש שנים
ותינתן אפשרות להארכה בארבע שנים

ההפסד הצפוי לקופת המדינה יקוזז במידת מה בזכות ביטול העסקת 100 מהבוחנים כעובדי מדינה, בחוזים אישיים, בסך שכר כולל המוערך ב–20 מיליון שקל בשנה.

כל מתמודד ידורג לפי המחיר שהציע עבור מבחן נהיגה (50% מהניקוד). יתר הניקוד יינתן כנגד סעיפי איכות כמו ניסיון בעבודה שכוללת מתן שירות פנים מול פנים, ניסיונם של מנהל הפרויקט והמנהל המקצועי, התוכנית התפעולית ביחס ללוח זמני המכרז, מספר הסניפים, מיקום וטיב השירות.

"כולם יציעו את המחיר הנמוך האפשרי"

מעבר להוכחת איתנות כלכלית, הניסיון הנדרש מהתמודדות במכרז נוגע בעיקר להפעלת סניפים בפריסה ארצית, שבהם ניתן שירות פנים מול פנים לציבור. לצורך התפקוד המקצועי, כל אחת מהמתחרות נדרשת לכתוב בטופס ההצטרפות למכרז את מי תמנה למשרות מנהל הפרויקט והמנהל המקצועי אם תזכה. על הראשון להיות מנוסה בהקמת פרויקטים במחזור שנתי של 10 מיליון שקל לפחות וניהול צוות עובדים של 60 אנשים לכל הפחות, ששירתו לפחות 100 אלף מקבלי שירות בשנה. בעל המשרה השנייה, המנהל המקצועי, יהיה בעל ניסיון כבוחן נהיגה בכל סוגי הרכב.

בשלב זה נמצאות רבות מן החברות המתעניינות במגעים עם בוחנים בכירים ומנהלי בתי ספר לנהיגה - ובפן האדמיניסטרטיבי עם מנהלים בכירים במשק. מעניין כי גם חברות ניהול פרויקטים פנו לגורמים חיצוניים בבקשה שישמשו מנהלי פרויקט במשרה מלאה מטעמם. חלק מאותם מועמדים נשאו בעבר משרות ניהוליות במגזר הציבורי, לרבות במשרד התחבורה.

"יישפך כאן הרבה דם", אומר מקור נוסף בקרב המתמודדים. "כולם הרי יציעו את המחיר הנמוך האפשרי, לכן התחרות צפויה להיות על איכות ההצעה - וצפויות הרבה מלחמות משפטיות". לדבריו, "חלק מהניקוד האיכותני תלוי בפרמטרים שהוגדרו במכרז - מספר הסניפים, מיקום, טיב השירות וכו'. ואולם חלק משמעותי לא פחות נעוץ בטיב כוח האדם שאתה מגייס - ואמנם קיימת בשוק תכונה סביב הצוות שיוכל לתרום לך בניקוד. הסיפור הוא למצוא אנשים מתאימים ואיכותיים".

אחד השמות הבולטים שעלו בבורסת השמות הוא אל"מ (במיל') חמאדה גאנם, מנהל אגף הרישוי ב-2007–2013. לפי הערכות בענף, מספר חברות פנו אל גאנם במטרה לגייסו כמנהל פרויקט מטעמן לצורך ההשתתפות במכרז.

אלא שגאנם פרש מתפקידו הציבורי בהוראת בית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה, שפסק כי הבכיר התנהג בצורה "בלתי הולמת". בית הדין גזר על גאנם פסילה למשך חמש שנים ממשרד התחבורה. ואולם בעקבות הפרטת מערך המבחנים, מנהל אגף הרישוי לשעבר יוכל לחזור לעסוק בתחום זה, כמנהל פרויקט, ממנו נדרש אמנם עבר נקי בתחום הפלילי והתעבורתי - אבל לא משמעתי.

גאנם מסר ל-TheMarker בתגובה: "פנו אלי, אבל באופן לא רשמי, ו-99% שאני לא אתעסק בזה".

"המכרז מתבסס על טכנולוגיה שלא קיימת"

לפי תנאי הזיכיון, בכל רכב מבחן יותקנו מצלמות ומיקרופונים לתיעוד הנסיעה והנבחן במשך מבחן הנהיגה. הקלטת המבחן תועבר למחשב אישי או לטאבלט של הבוחן, ונבחנים שנכשלו יוכלו לצפות בתיעוד המבחן על מנת להחליט אם להגיש ערר.

בנוסף, לפי תנאי המכרז, בכל רכב תותקן מערכת GPS, שתאפשר לוודא כי המבחן בוצע בתנאים המתאימים - למשל, בין־עירוניים בנוסף לנהיגה עירונית - ולמשך חצי שעה, גם אם הבוחן סבור כבר בדקות הראשונות שהתלמיד ייכשל. בכלל, ההסתמכות על שיקול הדעת של הבוחן תפחת. בסיום כל מבחן הוא יידרש למלא טופס ממוחשב, והמערכת תחשב את הציון הסופי אוטומטית, ותודיע למורה הנהיגה ולנבחן על תוצאותיו (עבר או נכשל).

לפי אחד המקורות הנערכים להתמודדות, "החולשה הגדולה ביותר של המכרז כרגע היא שהוא מתבסס על מערכת טכנולוגית שלא קיימת. אין מפרט טכני לתוכנה שתכתיב את המסלול ותנטר אותו, וגם לא מפרט למערכות שבתוך רכב מורה הנהיגה. ברור גם שמערכת כזו לא תהיה זמינה לבחינות בחודשיים־שלושה הבאים - ולכן זהו נעלם גדול ובעייתי".

פיתוח המערכת הטכנולוגית יבוצע במסגרת מכרז נפרד של משרד התחבורה. מכיוון שאותה מערכת תחליף את שיקול הדעת של הבוחן בהכרעה אם תלמיד הנהיגה זכאי לרישיון המיוחל, עולה חשש כי מחלות ילדות במערכת - שלגורמים הרלוונטיים אין עדיין אפשרות להתנסות בה - יובילו לכשלים משמעותיים בראשית דרכו של מערך המבחנים המופרט.

נראה כי גם במשרד התחבורה מודעים לבעיית הנעלם הטכנולוגי. לפי המכרז, בתקופת ההרצה ישתף הספק פעולה בבדיקות הקבלה וההרצה של המערכת הטכנולוגית במטרה לבחון את תקינותה בהתאם לאופי השימוש. הזכיין מתחייב כי "ביצוע הבדיקות וההתגברות על תקלות במערכות המידע והטכנולוגיה לא יפגעו ביכולתו לבצע מבחנים מעשיים וכי ייערך מראש לביצוע המבחנים גם באמצעי גיבוי שונים, לרבות אמצעים ידניים".

עררים מוצדקים 
של תלמידים - 
הפרת זיכיון

הבוחנים החדשים יוכשרו, כבעבר, בקורס של משרד התחבורה. הזכיינים צפויים להעסיק 180–200 בוחני נהיגה ביחד, מהם כ-70 מבין כ-130 מהבוחנים הוותיקים השובתים כרגע. 30 בוחנים נוספים נמצאים כיום לקראת גיל פרישה, וה-30 הנותרים במערך הקיים ייהפכו למפקחים מטעם משרד התחבורה. אותם מפקחים יבצעו בקרה על פעילות הבוחנים, כולל עמיתיהם לשעבר, בזמן אמת. במקרה של ערעור תלמיד על תוצאות המבחן, הערעור ייבחן על ידם וכן על ידי גורם בכיר של הזכיין, אל מול הסרטון.

בוחני הנהיגה יוכלו לעבוד עבור שני הזכיינים במקביל. לפי פרטי המכרז, לא יאוחר מ-60 יום מתחילת תקופת ההתארגנות יגייס הספק את כל העובדים הדרושים לו לצורך הפעלת מערך המבחנים המעשיים, כולל לפחות 32 בוחני נהיגה בעלי ניסיון בכל זכיין. שיבוץ הבוחנים למבחני הנהיגה ייקבע אוטומטית על ידי מערכת ממוחשבת. בין הבוחנים בתוך כל אזור תתקיים רוטציה אקראית, ככל הניתן. בוחנים "נודדים" ישובצו כך שכל יום העבודה שלהם יתקיים באותו האזור. ניוד הבוחנים הוא על חשבון הזכיין.

כיום נבחן כל מבקש רישיון ב–52 כישורי נהיגה, ומספר המדדים יוכפל עם כניסת הרפורמה. בין היתר, ימלא הבוחן משוב על כישורי הנהיגה בחושך של הנבחן ויכולת עצירה בשולי הדרך, במידה ותרחישים אלה יהיו רלוונטיים במבחן. טופס הבחינות החדש כולל גם סעיפים כמו אם הנבחן מסובב או מחזיק יותר מדי את מפתח ההתנעה בתחילת המבחן, או אם התייחס להולכי הרגל על המדרכה כאשר ישנן שלוליות על הכביש.

לפי סעיפי המכרז, אם במסגרת הליכי הערר יימצאו בתוך חצי שנה לפחות עשרה עררים מוצדקים נגד אותו בוחן - הדבר ייחשב אי־עמידה ברמת השירות הנדרשת וכן הפרה יסודית של ההתקשרות בין הזכיין לבין המדינה. עם זאת, אותם תלמידים שנכשלו אף שהיו אמורים לעבור - לא יזכו לרישיון נהיגה באופן אוטומטי, אלא ייקבע עבורם מבחן נהיגה נוסף ללא תשלום, על חשבון הספק.

"היתרון במכרז הוא שיפור השירות לאזרח", סיכם המקור בקרב המתמודדים. "המנגנון החדש מציע צמצום משמעותי בזמני ההמתנה למבחנים, מקל על הגשת עררים מבוססים פרטים, יביא לסטנדרטיזציה של הבחינות וימנע את התשלום הישיר של הנבחן לבוחן. בראייה אזרחית, זו הליכה קדימה - אם כי אני לא מכיר מנגנון כזה בעולם".

מנגד, ולצד המחלוקת העקרונית בין הבוחנים לבין משרד התחבורה על הצורך בהפרטת מערך מבחני הנהיגה - הבוחנים מעלים גם טענות מקצועיות נגד הזיכיון המוצע וגם טוענים כי ניסיון הפרטה דומה נכשל בעבר בחבל אונטריו שבקנדה.

כך למשל, טוען עו"ד גלעד ברנע, מומחה למשפט ציבורי, כי קיצור משך ההמתנה בין בחינה לבחינה דווקא יזיק - ולא יועיל. זאת, מכיוון שלא יגשים את התכלית הרצויה של תיקון הכשלים ושל שיפור הלמידה. "הנבחן ייגש מהר ככל האפשר למבחן נוסף, גם אם לא הפנים את הליקויים, למד ותיקן אותם - ולכן יגרום לכך שרמת הנהיגה תרד עוד יותר ובכך יש סיכון בטיחותי של ממש", טען ברנע.

עוד נטען כי לא ניתן ליצור סטנדרטיזציה טכנולוגית של הבחינות, היות שעיקרה הוא הערכה אנושית וסובייקטיבית של הנבחן. כמו כן, לטענת ברנע, צילום הבחינות ייצור מאגר אדיר של שעות צילום ללא יכולת מעשית לבדוק ולו 10% מההיקף שייצבר מדי יום. "היה מתחייב לבצע קודם פיילוט מוגבל בהיקפו - קודם לחיסול הבלתי־הפיך של מערך הבוחנים הקיים", סיכם ברנע.

מורי הנהיגה נגד הבוחנים: "הם נכנסו למאבק בלי לדעת מה קורה במציאות"

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים דן אתמול בבקשה שהגיש משרד התחבורה להוצאת צו מניעה נגד שביתת בוחני הנהיגה. הדיון הסתיים ללא החלטה, ונקבע דיון נוסף בנושא ביום שני הבא.

הדיון היה אמור להתקיים בשבוע שעבר, אך נדחה לאחר שנציגת ההסתדרות, המייצגת את הבוחנים השובתים, לא יכלה להופיע לדיון שנקבע, בטענה כי לא ניתן לה די זמן להיערך לקראתו.

"משרד התחבורה מוביל מהלך גרוע שעלול לפגוע בבטיחות ותורם להרחבת תופעת עובדי הקבלן", אמר בסוף השבוע יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. לדבריו, "העברת אחריות המדינה להוצאת רישיונות נהיגה לידיים פרטיות, שכל מטרתן היא רווח כספי, היא צעד שגוי. ישנם פתרונות חלופיים לכשלים שיצר משרד התחבורה".

דבריו של ניסנקורן זכו לגיבוי מעמותת אור ירוק, שהביעה חשש כי הוצאת האחריות להפעלת הבחינות מידי המדינה עלולה "לפגוע ברמת הכשירות של הנהגים בשל הוספת תמריצים ושיקולים כלכליים".

מנגד, טענו דווקא מורי הנהיגה נגד השובתים וההסתדרות, כי ההפרטה מתבקשת וכי הם סבלו במשך שנים מהתנהלות הבוחנים. יו"ר הארגון הארצי של מורי הנהיגה בישראל, אבי גולן, שיגר באחרונה מכתב לניסנקורן ובו דרש לסיים את השביתה לאלתר על רקע קריסתם הכלכלית של כמה מהמורים. "אם תצא לעיתונות ותכריז 'ניצחתי במאבק' — מה תגיד על הישגיך לתלמידי הנהיגה? 'הצלחתי לגרום שתמשיכו לסבול ולחכות שלושה חודשים למבחן נהיגה מעתה ועד עולם'?"

גולן הוסיף כי "הדעת והתבונה נותנת תחושה שנשאבת למאבק הזה בלי להכיר באמת את המציאות היומיומית, שהיא נחלתנו הקבועה בעבודתנו. כ–4,000 מורי נהיגה מושבתים מעבודה כבר יותר משישה שבועות. לו רק היית נכנס מעט לעובי הקורה, היית גם אתה מבין עד כמה השירות הקיים לא מתאים — והסבל שנגרם לתלמידי הנהיגה ומוריהם הוא לא נורמלי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#