התנועה לאיכות השלטון: "לאסור על השתתפות סימנס במכרזים ל-20 שנה"

התנועה מכנה את הסדר הטיעון שגיבשה הפרקליטות מול החברה הגרמנית בפרשת השוחד בחברת החשמל: "עקר ופוגע פגיעה אנושה באינטרס הציבורי" - וקוראת ליועמ"ש ולפרקליט המדינה להחמיר את העונש על סימנס

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הסדר הטיעון שגיבשה פרקליטות המדינה עם סימנס הגרמנית, בפרשת השוחד בחברת החשמל, ושבמסגרתו הצליחה החברה לחמוק מהרשעה פלילית בתמורה לתשלום סכום שרירותי של 160 מיליון שקל בלבד - וכן למינוי מפקח חיצוני על עסקיה בישראל - הוא הסדר עקר, חוטא לכל תכליות הסדרי הטיעון ופוגע פגיעה אנושה באינטרס הציבורי" - כך טוענת התנועה לאיכות השלטון.

בפנייה ששיגרה היום התנועה אל היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט ואל פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, מזכירה התנועה כי בגיבוש הסדרי טיעון יש לשקול גם את חשיבות העניין, מיצוי הדין ואת דרגת החומרה של המעשים. "חרף הנחיה זו, הסדר הטיעון בעניין סימנס אינו משקף שקילת שיקולים אלו ואינו מבטא את חשיבות העניין ואת טובת הציבור", נטען.

מפעל סימנס
צילום: אמיל סלמן

במכתבן, טוענות עורכות הדין צרויה מידד לוזון ושני בראון מהמחלקה המשפטית בתנועה כי הקנס שבו חויבה סימנס אינו משקף את חומרת העברה ולא את הנזקים שלהם גרמה. זאת, בטענה כי תשלומי השוחד שנועדו לקידום זכייתה של סימנס במכרזים, הסבו נזקים רבים לחברת החשמל וכן "נזק ציבורי אדיר בכל הקשור לנורמות בזירות העסקית והציבורית בישראל".

לטענת הפונות, "גיבוש הסדר טיעון במסגרתו תשלם המשחדת סכום שרירותי ואשר אף המבטיח את המשך פעילותה בישראל חרף מעשיה החמורים, אינו משקף את הנזק הממשי, הציבורי והעתידי אשר נגרם במעשיה, וחמור מכך, אף אינו יוצר את ההרתעה המתחייבת מביצוע עברות דומות ואף עלול ללבות מכת מדינה זו".

במסגרת הסדר הטיעון, הסכימה סימנס העולמית להודות לראשונה בתשלום שוחד לעובדי ציבור. כמו כן, סיכמה עם הפרקליטות על העמדתה לדין פלילי של סימנס-ישראל, שלוחתה בישראל. זאת, אף ששני מנהליה בעבר לא יועמדו לדין לאחר שחתמו על הסכמי עד מדינה. למעשה, אף לא אחד מבין נושאי המשרה בסימנס יועמד לדין בגין מנגנון השוחד - אלא מקבליו בלבד, מקרב צמרת חברת החשמל.

כפי שפורסם השבוע, עד כה התחקו גורמי האכיפה אחר תשלום שוחד בסך 6.5 מיליון דולר - מתוך 13.5 מיליון יורו שהעבירה לכאורה סימנס לטובת תשלומי שוחד בישראל. "הסדר הטיעון צריך להיות כזה אשר לכל הפחות, מחייב את סימנס לתת מידע אודות יתר המעורבים בפרשה ואודות מידת מעורבותם ולאפשר מיצוי הדין גם מולם", ציינה התנועה.

לבסוף, טענה כי אין די במתן היתר להמשך פעילותה של סימנס במשק הישראלי  "תוך מתן מגבלה חסרת שיניים" של מינוי מפקח חיצוני, וכי "יש להטיל מגבלות חמורות יותר על התקשרויות עם חברת סימנס. כך לדוגמה, לאסור עליה להשתתף במכרזים ולהתקשר עם גופים ממשלתיים ומנהליים למשך 20 שנים או לתקופה קצובה משמעותית אחרת".

מידד-לוזון ובראון קראו למנדלבליט ולניצן "לשוב ולדון בהסדר הטיעון ולגבש הסכמות מחמירות יותר - שבהן תשלום קנס גבוה יותר ומתן מגבלות קשיחות ביותר להתקשרויות עם חברת סימנס בישראל". כמו כן, קראו להרחיב את הטיפול ולקדם חובה שלפיה במסגרת מכרזים והתקשרויות, יינתן משקל למעשי חברה שחטאה בפלילים, על ידי מתן דירוג שלילי למשל, שישפיע על סיכויי זכייתה.

"יש בכך כדי ליצור נורמות שליליות המהוות תמריץ להתנהלות עתידית אופורטוניסטית מעין זו, הן בקרב גורמי בעל המכרז והן בקרב מציעים פוטנציאליים אחרים. הדברים חמורים ביתר שאת כאשר מדובר בבעל מכרז כמדינה וגופים מנהליים, שהינם שחקנים חוזרים המתקשרים עם מציעים רבים במספר רב של התקשרויות", נכתב בפנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker