אחרי שנתיים גם בית הדין השתכנע: יש חריגות שכר בחברת החשמל

לאחר עיכובים ממושכים וגרירת רגליים, שגבו מהציבור 380 מיליון שקל מיותרים, קיבל היום בית הדין לעבודה בחיפה את מרבית טענות המדינה נגד תוספות השכר האסורות בחברה - אך התיר לוועד לשבות נגד אכיפתן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר שנתיים וחצי של עיכובים וגרירת רגליים, הכריע היום בית הדין האזורי לעבודה בחיפה בסאגה סביב חריגות השכר בחברת החשמל - כשהוא מקבל את מרבית טענות המדינה. בה בעת, בית הדין התיר לוועד העובדים בחברת החשמל לנקוט בצעדי מחאה נגד אכיפת החריגות - אף שמדובר בתוספות שכר לא חוקיות.

הרכב דיינים בראשות השופטת מיכל נעים-דיבנר פסק כי על חברת החשמל להיענות להוראות הממונה על השכר במשרד אוצר ולהפסיק את רוב תוספות השכר האסורות שעליהן הצביע. התשלומים העודפים נאמדים ב-150 מיליון שקל בשנה, והשלכתם על החבות האקטוארית של חברת החשמל הוערכה ב-450 מיליון שקל. עם זאת, בית הדין לא הכריע באשר להשבת כספים ששולמו לעובדי החברה בניגוד לחוק.

קובי אמסלם
קובי אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, דרש מחברת החשמל עוד בנובמבר 2013 להפסיק את התשלומים, והורה לה לגבות את התשלומים החורגים ששילמה לעובדים מאז 2010. זאת, כמעין פשרה, היות שחלק מחריגות השכר החלו כבר לפני יותר מ-25 שנה, ואף שזכו לביקורות, בממשלה לא עשו דבר עד אז כדי להפסיקן.

בתגובה להוראת אמסלם, פתח ועד העובדים בעיצומים והורה לכ-100 בכירים בחברה לנטוש את עבודתם ולשוב לבתיהם. אל הוועד הצטרפה אז גם הנהלת החברה, שהאשימה אז את אמסלם בפגיעה בדיוני הרפורמה במשק החשמל.

גם בית הדין לעבודה נעתר לפניית העובדים, והורה להקפיא את הוראת אמסלם, חרף הנזק הנמשך לקופה הציבורית. על ידי יצירת זיקה בין אכיפת חריגות השכר לבין המשא ומתן הנמשך מזה שנים על הרפורמה בחברה, בית הדין נמנע מלקבל החלטה בנושא באמתלות שונות. הוא חייב את המדינה בגילוי מאות מסמכים, ערך חקירה נגדית לאמסלם, דן בסמכותו לאכוף את חריגות השכר, ואף זימן לחקירה את יו"ר רשות החשמל לשעבר, אורית פרקש-הכהן.

הדברים הגיעו לשיא בחודשיים האחרונים, כשבאופן מעורר מחלוקת, ניסה בית הדין הארצי לעבודה להתערב בהליך המשפטי שמתנהל בחיפה - ולעכב את פרסום פסק הדין.

בפרק הזמן שחלף שילמה החברה לעובדים כ-380 מיליון שקל מכספי ציבור, אף שחוקיות ההזרמה מוטלת בספק. במקביל, נמנעה חברת החשמל מלמחוק את החבות האקטוארית העודפת בדו"חותיה הכספיים. זאת, כשוועד עובדי החברה, בגיבוי ההסתדרות, מנסה שוב ושוב "להלבין" את חריגות השכר בדיוני הרפורמה.

יו"ר ועד חברת החשמל, מיקו צרפתי
יו"ר ועד חברת החשמל, מיקו צרפתיצילום: תומר אפלבאום

הדיון בתוספות השכר האסורות שחברת החשמל שילמה לעובדיה ולגמלאיה התמקד בעיקר ב"תוספת פיקודית" - תוספת לשכרם של מנהלים בשיעור 2.5%-26%. תוספת יתר זו שולמה ל-9,100 עובדים בחברה (כ-75% מכוח האדם) ולכ-4,100 גמלאים. זאת, אף שהממונה על השכר קבע עוד ב-1988 שהתוספת אינה חוקית.

עוד נמצא כי תשלומי האש"ל והכלכלה לעובדי החברה גבוהים בעשרות אחוזים ואף כפולים מתעריפי האש"ל הנהוגים בכלל עובדי המדינה, כאשר כללי הזכאות לקבלת תשלומי אש"ל וכלכלה מקלים יותר בחברת החשמל מהנהוג במגזר הציבורי.

עובדי החברה, כך התברר, היו זכאים לתשלום בעבור שעה נוספת אחת, בעוד שעובדי המגזר הציבורי מחויבים בהוכחת שעתיים נוספות. לפי הערכות, די בסעיף זה כדי להביא לחריגה של עד 3,500 שקל בשכרו של עובד בחברת החשמל, כאשר הביטול הפשוט יחסית של הסדר מפלה זה עשוי לבדו לחסוך לחברת החשמל תשלומים 100-50 מיליון שקל מדי חודש.

כמו כן, כללו חריגות השכר גם את הכללת רכיב השעות הנוספות הגלובליות בחישוב השכר הקובע לפנסיה של כ-100 חברי הנהלה (המדורגים בדרגה ב'). זאת, אף שהכללת הרכיב כחלק מהשכר הפנסיוני נאסרה על חברי הנהלה שמונו לאחר 1996 – ואף שחישוב השעות הנוספות נעשה ללא דיווח על עבודה בפועל.

על מרבית החריגות המצויינות העיר בית דין לעבודה כי לא נפל כל פגם ב"סימונן" על ידי אגף השכר באוצר - ודחה בכך את עמדת ועד העובדים. באשר להכללת השעות הנוספות בשכר הפנסיוני של כמה מחברי ההנהלה, התערב בית הדין - והחריג את המנהלים הוותיקים יותר מהאכיפה.

לפי הערכות, כ-25 ממנהליה הבכירים של חברת החשמל נהנים מדי חודש מתוספות שכר אסורות בסכום גבוה מ-10,000 שקל.

באשר ליתר הבכירים – סמנכ"לים, מנהלי אגפים וסגניהם - לפני שנה ניהלו האוצר, ועד העובדים וההסתדרות מגעים לפשרה שלפיה אלה יוותרו על שכר חודשי ממוצע של כ-7,000 שקל ועל גמלה פנסיונית של 10,000 שקל. זאת, בזכות אלפי העובדים הזוטרים יותר בחברה, שאמורים היו "לסבסד" חלק מהוויתור החלקי שנעשה למנהליהם באמצעות קיצוץ רוחבי של 0.5% מתוספת השכר שהוטמעה בחברה. ואולם המגעים פוצצו אחרי שיו"ר ועד העובדים, דוד (מיקו) צרפתי, סירב לפגיעה בבכירים. 

מחברת החשמל נמסר היום בתגובה כי היא "לומדת את פסק הדין ותפעל בהתאם לנדרש".

את המדינה ייצגה בהליך עו"ד יעל ברלב מפרקליטות המדינה. חברת החשמל יוצגה על ידי משרד הרצוג, פוקס, נאמן. ועד העובדים יוצג על ידי משרד ארנה לין ושות'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker