מכרז האיתות של רכבת ישראל יוצא לדרך: האם ישתחרר הפקק במסילות איילון?

ארבע ענקיות וחברה צ'כית אלמונית ניגשו למכרז האיתות של רכבת ישראל ■ בשנת 2018 יחל תהליך החלפת רמזורי הרכבות בתקשורת סלולרית, שיאפשר נסיעה קרובה יותר בין רכבת לרכבת ■ עלות הטכנולוגיה נאמדת ב-2.5 מיליארד שקל

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

חמש חברות בין לאומיות ינסו לזכות במכרז הענק של רכבת ישראל להחלפת מערכת השליטה על תנועת הרכבות. להליך המיון המוקדם של המכרז ניגשו השחקניות הבולטות בארץ בענף הרכבות, בומברדייה, אלסטום וסימנס, תאלס הצרפתית שהתקינה את מערכת האיתות הנוכחית ברכבת, וכן AZD הצ'כית האלמונית יחסית, שעוסקת בבניית מסילות ופיתוח טכנולוגיות תחבורה.

מטרת המכרז היא שדרוג מערכות האיתות והבטיחות של מערך הרכבות, הפועלות כיום באמצעות רמזורים המותקנים בצדי המסילות – למערכת מבוססת תקשורת סלולרית שתציג את ההתראות לנהג באמצעות תצוגת איתות דיגיטלית על מסך בקטר. עלות הטכנולוגיה נאמדת בכ-2.5 מיליארדי שקל.

רכבת ישראל ת"א

הטכנולוגיה החדשה תאפשר צמצום של המרווח בין הרכבות, ובכך תגדיל את קיבולת רשת המסילות הארצית. אחד היעדים המרכזיים הוא הגברת תדירות הרכבות בצוואר הבקבוק העמוס כיום שנוצר במרכז הארץ בפרוזדור מסילת איילון. לפי רכבת ישראל, באמצעות הטכנולוגיה החדשה ניתן יהיה להעלות את תנועת הרכבות בציר זה מ-14 רכבות בשעה לכל כיוון ל-17. עוד נדרשת המערכת לקיום תדירות הרכבות המתוכננת בקו המהיר העתידי בין ירושלים לתל אביב והרצליה. בנוסף, התקשורת המשופרת בין הרכבות תאפשר את העלאת מהירות הנסיעה.

על פי תנאי המכרז, החל משנת 2018 תחל הטמעה הדרגתית של מערכת השליטה והאיתות החדשה, שתופעל בכל רשת הרכבות עד לשנת 2022. הפרויקט כולו מתחלק לשלושה מכרזים עיקריים: תשתית, צי נייד ורשת סלולרית (GSMR), כאשר המכרז הנוכחי מתייחס לנושא התשתית.

לצורך הקמת הפרויקט, נחתם הסכם בין משרדי התחבורה, האוצר הביטחון, על מנת שצה"ל יפנה תדרי GSMR עבור רכבת ישראל, הנחוצים לשם התקנת מערכת השליטה והבקרה החדשה.

מהנהלת רכבת ישראל נמסר כי: "לקראת הגידול הצפוי לרכבת ישראל בשנים הקרובות, נערכת החברה ומצטיידת בטכנולוגיות חדישות שיאפשרו לה לספק שירות טוב ובטיחותי יותר ללקוחותיה. מערכת השליטה החדשה משלבת בין סטנדרטים בטיחותיים מהשורה הראשונה ובין יכולת טכנולוגית להעברת מספר גדול יותר של רכבות באזור המרכזי ביותר בישראל, ותביא את רכבת ישראל לרמת שירות וטכנולוגיה של חברות הרכבות הגדולות בעולם".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker