למה ליכט אסר לפרסם טיוטת ביקורת על מכרז קרונות הרכבת הקלה?

נ.ת.ע ביקשה מהמשנה ליועמ"ש למנוע פרסום מוקדם של טיוטת דו"ח שהזמינה רשות החברות, מחשש שיזיק לה בדיון המשפטי בעתירות שהוגשו נגד המכרז, וגם הדירקטוריון ניסה למנוע את נוכחות נציג רשות החברות ■ הערכות: טיוטת הביקורת אינה מחדשת בנושא - והעתירות יידחו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עבודות על הרכבת הקלה בתל אביב
עבודות על הרכבת הקלה בתל אביבצילום: אסף שילה, ישראל סאן

רף המתיחות בין חברת נ.ת.ע הממשלתית לבין רשות החברות הממשלתיות מוסיף לעלות — וקבע בחודש האחרון כמה תקדימים. נ.ת.ע, כך מתברר, פנתה בסוף מארס אל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, בבקשה למנוע את פרסומה של טיוטת דו"ח ביקורת שהזמין מנהל הרשות, אורי יוגב, על מכרז הקרונות שניהלה. זאת, בטענה כי פרסום מוקדם עשוי לשרת את המפסידות במכרז, שמנהלות נגדה בימים אלה מערכה משפטית כדי לפסול את תוצאותיו.

במכתב החריף שנשלח אל ליכט, נטען כי בפגישה שקיים מנכ"ל נ.ת.ע, יהודה בר־און, עם יוגב, נוצר הרושם כי "רשות החברות נחושה לגרום לכך שהביקורת וממצאיה יוכלו לשמש את מי שמבקשים לתקוף את החלטות ועדת המכרזים, בהליך התלוי ועומד בימים אלה, ולסייע בידי המבקשים לגרום לביטולו של המכרז — תוצאה שאותה ביקשה רשות החברות להשיג לכל אורך הטיפול על ידיה במכרז הקרונות".

לטענת נ.ת.ע, פרסום טיוטת הדו"ח טרם העבירה את תגובתה לו עלול להסב נזק לאינטרס הציבורי, ולראיה ציטטה פסקה מאחת העתירות שהוגשו נגד המכרז, שבה כבר שולבו מסקנות לגבי תוכן דו"ח רשות החברות, אף כי זה עדיין לא פורסם ואף לא הועבר לעיונה.

המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט
המשנה ליועמ"ש, אבי ליכטצילום: אוליבייה פיטוסי

התבטאויות נ.ת.ע כלפי הרגולטור המפקח עליה חסרות תקדים — כמו גם ההאשמות הקשות שהוטחו ברשות. מצד שני, גם החלטת הרשות על מינויו של בודק חיצוני למכרז הקרונות, רו"ח אילן שגב, עוררה יותר מתמיהה.

יוגב והחשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, כבר מינו צוות בדיקה למכרז לפני שנה. לאחר שהצוות לא מצא היבטים פליליים בעבודת ועדת המכרזים של נ.ת.ע, והסתפק בהצבעה על ליקוי מהותי לכאורה אחד בעבודתה — בלי שהמליץ על ביטול המכרז, החליט יוגב על דעת עצמו למנות בודק נוסף מטעמו.

"מדוע הרשות מסייעת לחברות אירופיות?"

בעוד משרדי התחבורה והאוצר הפשירו את מכרז הקרונות ואת תקצובו — רשות החברות מיהרה לגבש את דו"ח הביקורת, שלפי הערכות, לא מחדש על דו"ח הבדוקים הקודם. אלא שהמתיחות בין הרשות לנ.ת.ע לא הסתכמה בכך.

טיוטת דו"ח שגב הועברה בשבוע שעבר לדיון בדירקטוריון נ.ת.ע, שבסיומו אמורים היו חברי הדירקטוריון להחליט על תגובת החברה ועל המשך צעדיה.

טרם כינוס הדירקטוריון, ביקשה נ.ת.ע להרחיק ממנה את נציג רשות החברות. זאת, לאחר שנקטה צעד דומה גם לפני כמה חודשים.

החברה העבירה חוות דעת משפטית שלפיה היא אינה מחויבת לאשר את נוכחותו בדיון של רפרנט רשות החברות הממשלתיות, המשמש דרך קבע משקיף בדיונים. ואולם עמדת נ.ת.ע נדחתה בתוקף על ידי רשות החברות — ונציגה אמנם נכח בדיון.

בנ.ת.ע מסרו בתגובה: "יש לתהות מדוע רשות החברות הממשלתיות ניסתה ועודנה מנסה להשפיע על הליכי בית משפט ולהוביל למצב של איחוד מכרזים המענקים יתרון מובהק לחברות רכבות אירופיות — גם במחיר של עלויות נוספות ועיכוב בלוחות הזמנים".

"הטיה שמטרתה לא לפסול את הסינים"

בעוד היחסים הפנים ממשלתיים מסלימים, ההליכים בבית המשפט קרובים לסיומם השקט. בתום דיון ממושך שערך ביום רביעי שעבר בית המשפט המחוזי בתל אביב בעתירות שהגישו אלסטום הצרפתית ו–CAF הספרדית נגד זכיית CNR הסינית במכרז הקרונות, הודיע סגן נשיא בית המשפט, השופט 
ד"ר קובי ורדי, כי בכוונתו לדחות את העתירות.

CNR זכתה במכרז בזכות הצעה לאספקת 90 קרונות ולתחזוקתם בתמורה ל–1.2 מיליארד שקל. המפסידות עתרו, בין השאר, בטענה להטיה לכאורה בהליך המכרז, "שיפוץ" ניקוד בדיעבד, עריכת מבחני איכות שלא בידיעת המתמודדים, וכן טענו לאי־עמידת הסינים בתנאי סף.

מעל הדיון באולם בית המשפט ריחפה פסיקתה המהדהדת של השופטת מיכל אגמון־גונן, יומיים לפני כן, שדחתה עתירה אחרת שהגישה אלסטום נגד תוצאות מכרז רכבת ישראל לחישמול מסילותיה. זאת, תוך שהיא מטיחה ביקורת קשה בהאשמות שהטיחה אלסטום בוועדת המכרזים שם.

"אין לנו שום ראיה שהיתה שחיתות במובנה הפלילי. אנחנו לא טוענים שמישהו שילם למישהו, אבל כן חושבים שמהנסיבות הקיימות בהחלט עולה הטיה ברורה ופעולה חד־כיוונית שמטרתה בסופו של דבר שהסינים לא ייפסלו", אמר בא כוחה של אלסטום, עו"ד ד"ר ישראל לשם. דבריו נהדפו על ידי עו"ד איילת וקסלר (ב"כ נ.ת.ע) ועו"ד שוקי חורש (ב"כ CNR), שתלו את הנימה האפולוגטית בדבריו בפסק הדין הקשה שפורסם יומיים לפני כן.

השופט הציע לאלסטום 
ול–CAF לשקול אם ימשכו את עתירתן, ללא פסיקת הוצאות, או שיתעקשו על מתן פסק דין. העותרות הודיעו בשישי כי הן מבקשות לפרסם פסק דין, תוך שאלסטום רמזה על כוונתה לערער על ההחלטה לבג"ץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker