חקירה או כסת"ח? דוראד תמנה בודק 
חיצוני לפרשת "העוקץ הטורקי"

יזמית החשמל תשכור עו"ד או שופט בדימוס כדי לבדוק את הטענות שלפיהן משפחת אדלסבורג 
וזורלו הטורקית הונו לכאורה את שותפותיהן, ובראשן קצא"א, בחצי מיליארד שקל ■ במקביל, הטענות נבדקות על ידי היועמ"ש ומבקר המדינה

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח דוראדצילום: רחל לוי
אבי בר-אלי

שלושה חודשים אחרי שנחשפו טענות ומסמכים שלפיהם כמה מבעלי המניות בתחנת הכוח דוראד שבאשקלון, ובהם חברת קצא"א המעין ממשלתית, "נעקצו" על ידי שותפיהם בפרויקט במאות מיליוני שקלים — החליט דירקטוריון דוראד למנות בודק חיצוני לפרשה. זאת, במקביל לבחינת החומרים על ידי היועץ המשפטי לממשלה ומשרד מבקר המדינה.

בהצבעה שנערכה לפני שבועיים בדירקטוריון דוראד, סוכם כי הקבוצה תשכור את שירותיו של עו"ד עצמאי, או של שופט בדימוס בעל מוניטין לבדיקת הטענות — כדי שימליץ לחברה כיצד לנהוג. אלא שמהלך זה כבר מעורר תהיות.

כך, למשל, לבודק החיצוני לא תהיה סמכות חקירה, השותפות לא יחוייבו למסור לו מסמכים, ומסמכים מפלילים לכאורה שכן יימסרו לו — לא יוכלו לשמש בהכרח לצורך הגשת תביעה נגד מי מבין השותפות בפרויקט.

"מתווה הבודק החיצוני הוא נכה ופסול מיסודו", טוענת אחת השותפות הנפגעות מהקנוניה לכאורה, דורי אנרגיה. לטענתה, "המינוי לא נועד לשרת את החברה, אלא את טובת בעלי העניין. הוא לא נועד לחקור את הטענות החמורות שהעלו המבקשים, אלא לקבור אותן".

כפי שנחשף ב–TheMarker, דורי, המחזיקה 18.75% מדוראד, הצליחה לשים את ידה על מסמכים, חוזים, מצגות ואף תכתובות דואר אלקטרוני אישיות — שמעידים לטענתה על "קנוניה" שנרקמה בין חברת אדלקום (של משפחת אדלסבורג), המחזיקה אף היא 18.75% בפרויקט, לבין השותף (25%) הטורקי בדוראד, קונצרן זורלו הענקי.

תחנת כוח דוראדצילום: בני מור

לטענת דורי ובעל מניות בה, חמי רפאל, כפי שעלה בבקשה שהגישו לבית המשפט לאישור תביעה נגזרת, שתי השותפות פעלו כדי להונות את יתר בעלי המניות בדוראד בסכום עתק של 140 מיליון דולר (כ–550 מיליון שקל), כשהנפגעת העיקרית מאותה הונאה לכאורה היא בעלת המניות הגדולה בדוראד (37.5%) — קצא"א, שהפסידה לפי הנטען 52 מיליון דולר.

דורי טענה לניפוח מכוון ושיטתי של עלויות ההקמה בפרויקט בכ–200 מיליון דולר, תוך בניית מנגנון נסתר שבמסגרתו העביר הקבלן את הכסף העודף ששולם לו לידי חלק מהשותפים, דרך חשבון נאמנות שנפתח לצורך זה במקלט המס של איי הבתולה הבריטיים. כך, נטען, "עקצו" זורלו ואדלקום את שותפותיהן למיזם, תרמו להצגת רווחיות נמוכה ופיקטיבית לכאורה בפרויקט — בעוד שהן חולקות ביניהן ברווחיו המוסתרים.

זורלו ואדלקום דחו בתוקף את ההאשמות, טענו כי עלויות הפרויקט גדלו במהלך השנים בנסיבות אובייקטיביות, ודרשו מבעלי המניות להתכנס ולתבוע את דורי על כך שגרמה לקבוצה נזק.

מדוע קצא"א הצטרפה לשותפות ש"הונו"?

בשבוע שעבר, ימים ספורים לפני שבית המשפט המחוזי בתל אביב אמור היה להתכנס כדי לדון בבקשה לאישור התביעה הנגזרת, עידכנה דוראד את בית המשפט כי לאחר "מאמצים לא מבוטלים" הצליחה לגבש מתווה לבדיקת הטענות. כלומר, מינוי בודק חיצוני יחיד שיבדוק את מכלול הטענות וימליץ לחברה כיצד לנהוג.

לפי המתווה, תידרש זורלו להציג בתוך 30 יום הסברים לעלייה בעלויות ביצוע הפרויקט ופירוט התשלומים שאותם התחייבה להעביר לאדלקום. ואולם מסמכים אלה לא יוכלו לשמש לצורך הגשת תביעה אלא באישור הדירקטוריון, שבו לשותפות הנפגעות אין רוב.

כך, למרבה האבסורד, המתווה "המחורר" גובש ואושר ללא נציגי דורי, שהתנגדה לו. שמונה מתוך תשעת הדירקטורים תמכו במינוי הבודק — כשחמישה מהתומכים הם נציגי זורלו ואדלקום. באופן מפתיע, נציגי קצא"א הצטרפו לשותפות שכלפיהן נטען לכאורה להונאה — ולא בפעם הראשונה.

"הדבר החיובי היחיד שניתן לומר על הודעת דוראד הוא כי זאת מהווה הודאה נוספת כי הטענות שהעלנו חמורות, ודורשות בדיקה וחקירה", כתבה דורי לבית המשפט. "המתווה גובש ונקבע על ידי בעלי עניין, הכוללים את מי שלטענתנו הונו לכאורה את החברה בסכומי עתק של מאות מיליוני שקלים".

את דורי אנרגיה וחמי רפאל מייצגים בהליך משרדי עוה"ד ניר כהן, לשם ושות' וכספי ושות'. דוראד מיוצגת על ידי משרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker