התרומה הגדולה של יוסי לנגוצקי לאוניברסיטה העברית

לנגוצקי זכה לפני שנתיים בפיצוי של כ-50 מיליון שקל מחברת סקורפיו של בני שטיינמץ. זאת, לאחר שהסתיימה סאגת התביעה שהגיש הגיאולוג נגד איל ההון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

נחמא פורתא לאוניברסיטה העברית, השקועה בגירעון עתק של כמיליארד שקלים: הגיאולוג יוסי לנגוצקי, אבי תגליות הגז הטבעי תמר ודלית, החליט לתרום למוסד חצי מיליון שקל. לנגוצקי הודיע לאוניברסיטה כי ביחד עם רעייתו רותי, יעביר את הסכום לטובת מלגות עבור סטודנטים וחוקרים בחוג לגיאולוגיה, שבו למד בעצמו. לנגוצקי סיים את לימודיו בחוג ב-1961 – ולפני שנתיים העניקה לו האוניברסיטה תואר ד"ר לשם כבוד.

לנגוצקי זכה לפני שנתיים בפיצוי של כ-50 מיליון שקל מחברת סקורפיו של בני שטיינמץ. זאת, לאחר שהסתיימה סאגת התביעה שהגיש הגיאולוג נגד איל ההון.  

צילום: דן קינן

לנגוצקי תבע ב-2010 את שטיינמץ לאחר שאיבד ברגע האחרון את זכויותיו בתגליות הגז שאותן יזם. הוא האשים בכך את שטיינמץ, מכיוון שזה פרש מקידוח תמר ברגע האחרון, ולנגוצקי לא הספיק למצוא משקיע חלופי תחתיו לשותפות. בתום בוררות שנמשכה שלוש שנים וחצי, נפסק ביולי 2013 הסכום שבו יפצה שטיינמץ את לנגוצקי. שטיינמץ הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לביטול הבוררות – אך נדחה חצי שנה לאחר מכן.

לנגוצקי, אלוף משנה במילואים, זכה בעיטור המופת וקיבל פעמיים את פרס ביטחון ישראל. הוא החל לעבוד בתחום הקידוחים ב-1965 במכון הגיאולוגי, ואת תהילתו קנה בזכות דבקותו בטענה שלפיה קיים סיכוי למלכודות גז בים התיכון העמוק. תגליות הגז שנחשפו ברישיונות הקידוח שאותם יזם נקראות על שם נכדתו (תמר) ובתו (דלית). 

לנגוצקי, השוהה בחו"ל, אישר את הפרטים ומסר: "אשתי ואני רואים לנכון לתרום לגיאולוגים את מה שבזכות המקצוע הביא אותי לתגלית תמר ולזכייה בממון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker