"אובמה נטש את המזה"ת - והרוסים ניסו להיכנס למאגרי תמר ולווייתן. הם בכל מקום"

ג'ורג' פפדופולוס, שהצטרף לצוות מדיניות החוץ של דונלד טראמפ, קורא לישראל לזנוח את חזון היצוא לטורקיה ("אלה חלומות באספמיה") - לטובת מצרים ■ "בתוך שלוש שנים ארה"ב תהיה ספקית הגז השלישית בעולם"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ורג' פפדופולוס
ג'ורג' פפדופולוס צילום: גלעד קוולרצ'יק
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"תרשום לפניך את 2016 כנקודת מפנה היסטורית. זו השנה שבה ארה"ב נהפכה לשחקנית בשוק הגז הנוזלי (LNG) העולמי, ועד לסוף העשור היא תהיה יצואנית הגז השלישית בגודלה בעולם, אחרי אוסטרליה וקטאר" - כך אומר ג'ורג' פפדופולוס, יועצו הטרי של המתמודד הרפובליקאי על מועמדות לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ.

פפדופולוס עלה באחרונה לכותרות לאחר שצורף ל"צוות החמישה" שמלווה את טראמפ בתחום מדיניות החוץ שלו. "הרפובליקאים ידועים ככאלה שדוגלים בהפיכת האנרגיה לכלי במדיניות החוץ", מסביר פפדופולוס בראיון ל-TheMarker. "לכן אנחנו מכוונים את יצוא הגז לאירופה - כדי ליצור שם שוק משוכלל שלא היה קיים עד כה, וכן מכוונים לשותפות החשובות שלנו במזרח הרחוק: יפן ודרום קוריאה".

לדבריו, ארה"ב התחילה לשנע גז טבעי שייעודו הודו ובריטניה, בדרך להצפת השוק ולהורדת מחירו בעולם. "הסברה עד כה היתה שגז הוא לא קומודיטי כמו הנפט. עם זאת, כיום לאט לאט הוא נהפך לסחיר, ולראשונה מחיר ה-LNG באירופה ובאסיה מתקרב".

דונלד טראמפצילום: אי־אף־פי

פפדופולוס, הנושא אזרחות אמריקנית ויוונית, ליווה תחילה את בן קרסון, שהתמודד בפריימריז המפלגה הרפובליקאית אך פרש מהמרוץ, והעביר תמיכתו לטראמפ. בזכות קשריו עם מנהל הקמפיין של טראמפ, על רקע היכרותם המוקדמת עם ראשי שדולת איפא"ק, חצה פפדופולוס את הקווים. קשרים אלה עמדו במרכז תחקיר שפורסם באחרונה על מעורבות פפדופולוס בשוק האנרגיה האזורי.

בעבור הקהל הישראלי מדובר בדמות אלמונית יחסית, אך בענף קידוחי הגז האזורי הוא מוכר כמעין יועץ־לוביסט, שהיה מעורב בהגשת חוות דעת "מטעם התעשייה" בשימועים שערכה בשנים האחרונות ממשלת ישראל סביב התוויית הרגולציה בענף.

"לארה"ב יש אינטרס במינוף תגליות הגז של ישראל ליצירת קשר כלכלי עם שכנותיה. הדבר החשוב ביותר הוא ליצור את משולש שיתוף הפעולה שבין ישראל־קפריסין־מצרים", אמר פפדופולוס השבוע בכנס חדרה אנרג'יטק שנערך בתל אביב.

פפדופולוס תקף את המדיניות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בשנים האחרונות באזור - שלדבריו נטש את האינטרסים האמריקאיים במזרח התיכון - לטובת דריסת הרגל שרשמו הרוסים, כשנכנסו בנעליה של ארה"ב.

קידוח גזצילום: VIA BLOOMBERG NEWS

"גנרל א־סיסי נפגש שש פעמים עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בעוד אובמה לא נפגש אתו אף לא פעם אחת", קבל פפדופולוס. זאת, תוך שהוא מאזכר את הדיווח שהופיע לפני שבוע בסוכנויות הידיעות, שלפיו ענקית האנרגיה האיטלקית ENI מנהלת מגעים למכירת 20% מהזכויות בשדה הגז Zohr שבמצרים לענקית הנפט הרוסית לוקאויל.

"הרוסים חתמו על חוזה גרעין עם א־סיסי, בהשקעה הזרה הגדולה ביותר שמתוכננת במצרים מאז שנות ה–50. פוטין נהפך לספק נשק למצרים, מה שהיה התפקיד ההיסטורי שבו נשאה ארה"ב. הרוסים מנסים להיכנס למאגר לווייתן, ניסו גם להיכנס לתמר ומתעניינים ברישיונות קידוח בקפריסין ובסוריה. הם בכל מקום, בכל הקשור לשוק הגז. לא אהיה מופתע אם לבנון תנפיק רישיונות קידוח לרוסים, מכיוון שהם תומכים כיום במאמצי חיזבאללה בסוריה".

האם הממשל האמריקאי התערב בניסיונות האלה?

"אני לא יודע מה קרה מאחורי הקלעים, אבל זה לא אינטרס אמריקאי שחברות רוסיות יפעלו כאן - בעיקר כדי להבטיח פרוזדור אנרגיה חופשי לאירופה".

במה תהיה שונה מדיניות ממשל רפובליקאי?

"לא אדבר בשמו של טראמפ, אבל לדעתי חייבים לשתף פעולה עם הרוסים, כי ככל שהם יחושו מאוימים - כך הם יתקרבו יותר לסין. חוזה הגז שעליו חתמו הרוסים עם סין, בהיקף 400 מיליארד דולר, נולד בעקבות הסנקציות שהוטלו על הרוסים עקב הסכסוך עם אוקראינה. אי־אפשר לטפל במקביל בגרעין האיראני, ברדיקליזם האסלאמי וברוסים. צריך לבחור את החזיתות בשום שכל".

"אובמה איבד תקווה באשר לארדואן"

בדבריו מעל בימת הכנס, תלה פפדופולוס את היעדרן של חברות בינלאומיות משוק הגז הישראלי בדיווחים על האי־יציבות הרגולטורית. "חברות אמריקאיות עדות לניסיון של נובל אנרג'י בישראל. כל עוד נובל מנועה מלייצא גז וכל עוד לא תהיה כאן מערכת רגולטורית יציבה - הן לא יגיעו", אמר. לאחר מכן, הפליא בעמדה נלהבת כלפי יצוא הגז הישראלי מהר - ודווקא למצרים.

"שיתוף הפעולה בין ישראל למצרים חיוני עבור יציבות משטרו של א־סיסי, שעדיין מאוים במקביל פוליטית, ביטחונית וכלכלית. רק שיתוף פעולה בתחום הגז יוכל לשפר את מצבה הכלכלי של מצרים, להסיר את איום התביעות נגדה מצד יצואניות הגז שמתקניהן מיותמים מחוסר גז - ולרכך את היחסים עם ישראל.

"מתקני הנזלת הגז במצרים הם יעד טבעי לגז הישראלי. תגלית Zohr מיועדת לשוק המצרי המקומי, בעוד האוכלוסייה שם תמשיך לגדול, הכלכלה תצמח והפיתוח צפוי להגביר את הביקושים לגז".

מצרים מסרבת לנהל משא ומתן בגל פסק הבוררות.

"מה שאני שמעתי הוא שהדבר היחיד שמעכב את היצוא זה בג"ץ. גם יוניון פנוסה ו–BG ימשכו את תביעותיהן נגד מצרים ברגע שבו 
תתאפשר הזרמת הגז הישראלי למתקניהן המושבתים".

דבריו של פפדופולוס באשר לתוכניות יצוא הגז ממאגר לווייתן גררו תמיהה, לאחר ששלל את האפשרות של יצוא לטורקיה בטווח הזמן הקרוב. לדבריו, הטורקים מתנים כל שיתוף פעולה בהגדלת מעורבותם ברצועת עזה - והמצרים לעולם לא יתירו לבעלי בריתם של האחים המוסלמים להגביר מעורבותם באזור.

"יצוא גז לטורקיה לא יקרה בקרוב", הוא אומר, ולא מתרשם מהמצגת שהקרינה דלק, בדבר הנחת צינור באורך 500 ק"מ מלווייתן לדרום טורקיה. "אלה pipe dreams", ירה.

עמיתיך לפאנל סברו כי טורקיה דווקא יציבה יותר.

"אמנם התחזית שם היא לגידול שנתי קבוע בפעילות הכלכלית, אבל היא נתונה במלחמת אזרחים, סובלת באופן תדיר מפיגועי התאבדות, יש לה בעיות מול כל שכנותיה. הדירוג שלה ירד, והכי חשוב - טורקיה מוקפת ביצואניות הגז הכי גדולות.

"אם טורקיה היתה ממוקמת באירופה - אולי היה הגיוני לשווק לשוק כזה. אבל לחזות את הביקושים במצרים זה הימור בטוח יותר מלחזות מה יקרה בטורקיה. למצרים יש רק השוק המקומי ומאחר שמצב השדות עדיין בעייתי - רק ישראל תוכל לענות על הביקושים של השוק המצרי בשנים הקרובות".

ישראל רואה ערך אסטרטגי לא פחות ביצוא לטורקיה.

"יצוא לטורקיה יתאפשר רק אם הממשלה שם תוחלף, או בזכות לחץ אמריקאי. אובמה איבד תקווה באשר לארדואן, במקום ללחוץ עליו להשתנות - לכן דבר לא ישתנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker