רוצו לתדלק: הדלק יתייקר בשישי בכ-30 אגורות לליטר

לאחר התרסקות ממושכת - מחיר הנפט בעולם מתאושש, ושלושה חודשי הוזלה יימחקו בשל זינוק צפוי של 5.4% במחיר הבנזין

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידה במחירו - צפוי הדלק להתייקר בחמישי בחצות ב-5.4%, לראשונה השנה. בהעדר שינויים של הרגע האחרון, צפוי מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן לזנק בכ-30 אגורות לליטר.

מחירו המרבי של הדלק בתחנות ינוע סביב 5.84 שקל לליטר, ובכך יימחקו הירידות שרשם המחיר מתחילת השנה. המחיר הסופי לצרכן ייקבע בהתאם לשער הדולר מחר.

תחנת דלק בניו יורק. דרום מנהטן
זמן לאגור קצת דלק זול בבית?צילום: אי־פי

הסיבה להיפוך המגמה נעוצה בהתאוששות מחירה של חבית הנפט במהלך החודש האחרון – לאחר התרסקות ממושכת. העלייה במחיר הנפט גררה זינוק של 28% במחיר הבנזין שבעסקות השבוע האחרון באירופה. זינוק זה קוזז במידת מסוימת בחישוב השקל לעומת הדולר, והביא לעלייה מתונה יחסית בארץ במחיר הקמעונאי בשל הדומיננטיות של רכיב המס (70%) במחיר לצרכן.

בה בעת, עדכון המדדים התקופתי צפוי להוריד באגורה אחת את מרווח השיווק המפוקח שגובות חברות הדלק במחיר הקמעוני. מרווח השיווק עומד היום על 62 אגורות לליטר (לפני מע"מ).

בתוך כך, בג"ץ דחה בשבוע שעבר את יישומה של רפורמת הדלקן האוניברסלי בחודש, ל-1 באפריל. זאת, בעקבות עתירתן של חמש חברות הדלק הגדולות: פז, דלק ישראל, סונול, דור אלון וטן – נגד כניסתה של הרפורמה לתוקף בסוף השבוע הקרוב.

רפורמת הדלקן האוניברסלי היא רפורמה המחייבת את חברות הדלק הקמעוני להתקין משאבות בתחנות התדלוק והתקנים במכונית ("פזומטים") - שיאפשרו לנהגים לתדלק באופן אוטומטי, ללא צורך בתשלום במעמד התדלוק ובכל תחנת דלק שיבחרו. זאת, בניגוד למצב כיום, שבו כל חברת דלק מתקינה התקן מיוחד משלה ללקוחותיה בלבד, ובכך מגבילה את השימוש בדלקן רק לתחנותיה.

באמצעות משרד עוה"ד תדמור ושות' יובל לוי ושות' טענו חברות הדלק כי התקן התדלוק האוניברסאלי שחייב אותן משרד האנרגיה להתקין מתבסס על רכיב זיהוי לא בטיחותי ולא מוצפן - שעלול לחשוף את לקוחותיהן לחיובים כוזבים. מנגד, טען משרד האנרגיה כי החברות שוב מנסות לדחות את הרפורמה שנועדה להגביר את התחרות בענף ולצמצם את האפלייה לרעה של הלקוח הפרטי. בג"ץ ידון בעתירות ובמענה עליהן בעוד שלושה שבועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker