נובל אנרג'י: "פסיקת בית המשפט - מאכזבת. על הממשלה להציע פיתרון מהיר"

ראש הממשלה הגיב להכרעת בג"ץ נגד מתווה הגז: "החלטה שמאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל" ■ שותפויות לוויתן: "בית המשפט בהחלטתו קיבל את כל מתווה הגז למעט סעיף היציבות - ועל כך אנו מברכים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"פסיקת בית המשפט העליון, אף שהכירה בכך שתזמון פיתוח הגז הטבעי הוא אינטרס לאומי אסטרטגי של ישראל – מאכזבת, ומוסיפה סיכון ללוחות הזמנים של לווייתן" – כך הגיב הלילה נשיא ומנכ"ל נובל אנרג'י, דיוויד סטובר, להחלטת בג"ץ לפסול את מתווה הגז, בשל אי חוקיות סעיף היציבות. 

לדברי סטובר, "פיתוח פרויקט בהיקף כזה, תוך השקעות גדולות לאורך שנים, דורש מישראל לספק אקלים יציב להשקעות. נובל אנרג'י הזכירה באופן עקבי כי היציבות היא תנאי מינימום לפיתוח הפרויקט, ועמדתנו לא השתנתה. כפי שציינו בעבר נגן בנחישות על זכותנו בנכסים כדי לשמור על אינטרס המשקיעים".

בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, סטובר נמנע מלהצביע על החלטת בג"ץ כעילה ל"פיצוץ" המגעים מול ישראל, ואף רמז על בחינת חלופות – תוך שהוא מגלגל את האחריות על ממשלת ישראל.

"כעת זה תלוי בממשלת ישראל להציע פיתרון שלפחות יחפוף את מסגרת העבודה, ולעשות זאת במהירות", הוסיף סטובר.   

"החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל" - כך הגיב אתמול (א') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להכרעת בג"ץ.

נתניהו הצטרף לקולות הפוליטיים נגד בג"ץ ואמר כי "ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים. בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל. נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו".

שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה גם היא לפסיקת בג"ץ וטענה כי "ביטול סעיף היציבות מהווה התערבות בוטה ומיותרת בהחלטת הממשלה, ופוגע פגיעה קשה בכלכלת ישראל".

לדבריה, "לא ייתכן שלממשלה יש את האחריות לכלכלתה ושגשוגה של המדינה, אך היא נותרת ללא הסמכות הנדרשת לפעול. בלתי אפשרי לעבוד כך במדינה מתוקנת. על מי שנושא באחריות ומתן הדין והחשבון לקבל לידיו גם את הסמכות".

"בלית ברירה, צריך עכשיו לפעול במהירות; אני קוראת לשר גלנט, לשר כץ, ללפיד ולליברמן לגלות אחריות לאומית, להתאחד ולהעביר במהירות האפשרית את סעיף היציבות בחקיקה".

שותפויות לווייתן מסרו בתגובה כי "בית המשפט בהחלטתו קיבל את כל מתווה הגז למעט סעיף היציבות - ועל כך אנו מברכים. עוד עולה מההחלטה כי גם השופטים מכירים בנחיצותה של יציבות רגולטורית ויצירת תנאים שיאפשרו את ההשקעות הדרושות לצורך חיפוש ופיתוח מאגרי גז".

"אנו נפעל יחד עם הממשלה, באופן מיידי, לייצר תנאי יציבות בלוח זמנים מהיר על מנת שנוכל לעמוד ביעדי המתווה ובראשם פיתוח לוויתן עד סוף שנת 2019".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker