חברת החשמל חוזרת לנפח את הפנסיה במאות מיליונים - על חשבונכם

ב-2009 אולצה החברה לתקן את דו"חותיה הכספיים - אך לא השיבה את הכסף העודף לציבור, ואף הגדילה את ההתחייבות לפנסיה ל-29 מיליארד שקל ■ חברת החשמל: "איש לא חייב אותנו להשיב כספים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שבע שנים לאחר שנחשף כי ניפחה באופן שרירותי את ההתחייבות שלה לפנסיה של העובדים - חוזרת חברת החשמל "להקפיץ" את מחויבותה האקטוארית, אף שעד כה לא החזירה לציבור את כספי ההזרמות העודפות שגבתה ממנו.

בשולי הדו"ח הכספי השנתי שפירסמה שלשום ל-2015 צוינו "שינויים בהנחות האקטואריות" שביצעה החברה בשנה שחלפה. משמעות השינויים האלה היתה הגדלת המחויבות של החברה לקופת הפנסיה של העובדים בלא פחות מ-656 מיליון שקל. שווי ההתחייבויות הפנסיונית של חברת החשמל האמיר בעקבות כך ל-28.8 מיליארד שקל, והשלים זינוק של יותר מ-50% מאז 2009.

אינפו - זינוק של יותר מ-50% בשש שנים
שווי ההתחייבויות בפנסיוניות של חברת החשמל, במיליארדי שקלים
2009 - 19
2010 - 21.4
2011 - 21.6
2012 - 23.7
2013 - 26
2014 - 27.7
2015 - 28.8
זינוק של יותר מ-50% בשש שנים

מתברר שאקטואר החברה מצא כי בעקבות הסכם השכר החדש במגזר הציבורי, שעליו חתמו באחרונה שר האוצר, משה כחלון, ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, צפויה המחויבות האקטוארית שבה נושאת חברת החשמל לגדול ב-616 מיליון שקל. אף שמנכ"ל החברה, עופר בלוך, התבטא לפני כמה שבועות בבית הדין לעבודה בדבר חוסר יכולתה של החברה להתמודד עם מעמסה זו של תוספת שכר לעובדים - בפועל, כבר שונתה התחזית הפנסיונית, וההתחייבות הוגדלה.

בדיקה נוספת שערך אקטואר חברת החשמל באשר להנחות שיעורי התמותה שעליהן מתבסס המחקר הפנסיוני, מצא כי יש להגדיל את ההתחייבויות בעוד 160 מיליון שקל. מנגד, הפחתת תעריף החשמל במשק הורידה בהתאם את ערכה של הטבת החשמל חינם שממנה נהנים עובדי החברה וגמלאיה, מה שקיזז מהמחויבות האקטוארית 120 מיליון שקל.

בשורה התחתונה, המחויבות האקטוארית של חברת החשמל קפצה בעוד 656 מיליון שקל (2.2%). זאת, אגב, בעוד חברת החשמל וקופת הגמל של העובדים עדיין חלוקות באשר לחישוב המחויבות - אך ממשיכות להגדילה בעקביות.

באופן תמוה, ריבית היוון שונה לצורך חישוב ההתחייבויות, לצד הנחות שונות לגבי קצב הגידול בשכר העובדים בחברה, קצב קידום עובדים, תוספות ותק ושחיקת שכר, יצרו פער של 7.4 מיליארד שקל בין קביעת חברת החשמל לבין קביעת הקופה באשר להיקף החבות.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: תומר אפלבאום

כך, סבורה החברה כי המחויבות האקטוארית שלה היא 23.5 מיליארד שקל, ולכן קיים עודף של 5.3 מיליארד שקל בעתודה. מנגד, סבורה קופת הגמל כי המחויבות האקטוארית היא 30.9 מיליארד שקל, ומשכך קיים חוב של החברה בסך 2.1 מיליארד שקל.

על האבסורד הזה הצביעו בשנים האחרונות שורת רגולטורים, לרבות מבקר המדינה, אך בממשלה לא נעשה דבר כדי לפתור אותו. הזרמות הכספים לפנסיה אינן מופסקות - אלא ממשיכות כבשגרה. ב-2015 הפרישה חברת החשמל לקופה לא פחות מ-1.28 מיליארד שקל. ב-2016 צופה החברה הפרשה של 773 מיליון שקל נוספים.

רשות החשמל: היו"ר החדש ידון בסוגיה

הפרשות שוטפות אלה, כמו גם הגדלת ההתחייבויות הפנסיוניות של החברה בשנה האחרונה, צורמות במיוחד נוכח העובדה שחברת החשמל נמנעת כמעט שבע שנים מלהפריש לטובת הציבור הזרמות כספים עודפות שהוחזרו כבר לקופתה מקופת הגמל, אך לא הושבו לצרכנים.

ב-2009 נחשף כי החברה ניפחה באופן שיטתי את מחויבותה האקטוארית, כשהיא נשענת על הנחות שרירותיות לכאורה. בהוראות רשות ניירות ערך, נדרשה החברה להצגה מחדש של דו"חותיה הכספיים (ריסטייטמנט), שבמסגרתה מחקה 8.8 מיליארד שקל מהתחייבויותיה הפנסיוניות, תוך הגדלת הונה העצמי בכ-4.4 מיליארד שקל.

כתוצאה ממחיקת התחייבויות יתר אלה, שבגינן נגבה מציבור הצרכנים כיסוי מיותר, באמצעות תעריפי החשמל, אמורה היתה החברה להשיב לצרכניה כ-2 מיליארד שקל, שבחלוף השנים צמחו כבר ל-2.76 מיליארד שקל.

כבר בדו"חותיה הכספיים ל-2009 העירה חברת החשמל כי אין בדעתה להשיב את הכספים לציבור, אלא לקזזם מדרישות תעריפיות אחרות שהפנתה לרשות החשמל. ואולם רשות החשמל מסרה אז בתגובה כי "סכומים עודפים שיימצאו יקוזזו מהתעריף ויוחזרו לציבור צרכני החשמל".

יו"ר ועד העובדים צרפתי
יו"ר ועד העובדים, מיקו צרפתיצילום: אוליבייה פיטוסי

כך או כך, בדיקות שעשו ברשות החשמל, ברשות החברות הממשלתיות ובמשרד המשפטים לא הולידו עדיין דבר. גם בדו"חותיה משלשום מציינת החברה במפורש כי היא נמנעת מביצוע ההפרשה הנדרשת, עקב אותן טענות נגררות בדבר כיסוי חסר להתחייבויות הפנסיוניות שלה בתעריף החשמל.

בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה כבר לפני שנים בגין פרשת הניפוח נידונה בימים אלה בבג"ץ - ואולי בסיועה יתכנסו רשות החשמל ויתר הרגולטורים לכדי הכרעה באשר להשבת הכספים.

חברת החשמל מסרה בתגובה: "איש לא חייב את החברה להשיב לצרכנים כספים. החברה רשמה את ההפרשה החשבונאית על דעתה ועל דעת יועציה המשפטיים, בגין ההצגה מחדש שנעשתה ב-2009. כל החזר לצרכנים נקבע על ידי הרגולציה, וחברת החשמל תפעל על פי ההנחיות בהקשר זה.

"ההתחייבויות הפנסיוניות נקבעות על פי אקטואר בהתאם לכללים והנחות על פי שיקול דעתו המקצועית. לא הוגדלו זכויות הפנסיה לעובדים".

רשות החשמל מסרה בתגובה כי "מדובר בסוגיה מוכרת ומורכבת הנבחנת זה תקופה. חברת החשמל הפנתה דרישות להשבת סכומים ניכרים אחרים בנושא הפנסיה, שנבחנות ברשות ועדיין לא אושרו. סוגיה זו היא חלק מבדיקה רחבה הרבה יותר של עלויות הפנסיה, והצוות המקצועי ברשות בוחן זה תקופה עקרונות להכרה בעלויות.

"עם מינוי יו"ר קבוע לרשות, יועלו הסוגיות התעריפיות בתחום הפנסיה על שולחנו לצורך המשך קידום הנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker