חברת החשמל סיימה את 2015 ברווח של 233 מיליון שקל

החברה נהנתה מהמדד השלילי, והצליחה לסיים ברווח נקי זו השנה השנייה ברציפות. חוזה הגז ממשיך לפגוע בחברה: צרכה 2% פחות - ושילמה 440 מיליון שקל יותר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברת החשמל סיימה את 2015 ברווח נקי של 223 מיליון שקל – זו השנה השנייה ברציפות. הסיבה לכך נעוצה בקיץ רווחי במיוחד (מיליארד שקל ברבעון השלישי) וצלילה (37%) בהוצאות המימון, בעיקר זכות המדד השלילי שנרשם ב-2015. אלה גברו על הכרסום הנמשך בהכנסות החברה לטובת מתחריה הפרטיים וגם על הפחתת תעריף החשמל.

הכנסות החברה ירדו ב-2015 בשיעור של 9% והסתכמו ב-23 מיליארד שקל – בעוד שעלות הפעלת מערכת החשמל דווקא טיפסה ב-8% ל-18.3 מיליארד שקל. זאת, בגלל זינוק של 945 מיליון שקל ברכישת חשמל פרטי, לצד גידול של 400 מיליון שקל בהוצאות הדלק של החברה.

לרוב הגידול אחראית התייקרות הגז הטבעי שרוכשת החברה ממונופול תמר, ושבגינו רשמה קפיצה של 440 מיליון שקל בהוצאות – אף שהפחיתה ב-2% את צריכתו ביחס ל-2014.

גם אלה לא מנעו מהחברה מלהציג רווח תפעולי של 2.6 מיליארד שקל, שקוזז בהוצאות מימון של 1.8 מיליארד שקל (לעומת 2.8 מיליארד שקל בסיכום 2014).

הרבעון הרביעי של 2015 הציג תמונה כמעט הפוכה. החברה סיימה אותו בהפסד של 33 מיליון שקל, בעקבות ירידה של 10% בהכנסותיה ל-5.2 מיליארד שקל. רווח תפעולי של 300 מיליון שקל נשחק כמעט כולו בעקבות הכפלת הוצאות המימון של החברה ברבעון (266 מיליון שקל).

הוצאות הדלק אמנם ירדו ב-5% - אף שהחברה חזרה לעשות שימוש נקודתי בסולר ובמזוט. זאת, בזכות המשך הירידה במחיר הפחם (חיסכון של 100 מיליון שקל) וצלילת מחירי הגז הנוזלי המיובא. כך, אף שהשימוש ב-LNG גדל ברבעון האחרון ב-19% - התשלום בגינו ירד ב-38 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל.

לעומת זאת, החברה שילמה יותר עבור הגז מתמר (15 מיליון שקל) – אף שצריכתו ברבעון ירדה ב-15%. זאת, בשל האמרת מחיר הגז לפי הנוסחה השנויה במחלוקת בחוזה תמר.

החוב הפיננסי הצטמק ב-5%

חברת החשמל הציגה בסיכום 2015 נתונים מעודדים בגזרת ניהול החוב שלה. סך ההתחייבויות של החברה הסתכם בסוף דצמבר ב-64.9 מיליארד שקל, כשהחוב הפיננסי נטו נחתך ב-2.3 מיליארד שקל ל-44.6 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה גדל ל-16.7 מיליארד שקל ומינוף החברה ירד ל-79.5%.

בראש דו"חותיה הכספיים של החברה עדיין מתנוססת התראת רואי החשבון בגין זיהוי חולשה מהותית בבקרה על תשלומי השכר והפנסיה בחברה, ובהתאמת המחויבויות האקטואריות להוראות החוק.

יו"ר הדירקטוריון, יפתח רון טל, אמר כי: "החברה פועלת לצמצום החוב שלה ורשמה הישג מרשים של ירידה בחוב, לצד  רווחיות, זו השנה השנייה ברציפות וזאת תוך ניהול שמרני ואחראי".

מנכ"ל החברה, עופר בלוך, הוסיף כי: "צעדי ההתייעלות בהם נקטה החברה החלו לתת את פירותיהם והנהלת החברה תבצע צעדים נוספים על מנת להמשיך את מגמת השיפור במצבה הפיננסי של החברה".

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל
יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום