אושר: יצרני חשמל פרטיים יהיו פטורים מחובת דיווח לרשות המסים

הפטור שאישרה ועדת הכספים ניתן למחזור עסקות שנתי עד 21,300 שקל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום תקנות הפוטרות יצרני חשמל ביתיים מחובת דיווח לרשות המסים על מחזור העסקות שלהם ממכירת חשמל לרשת הארצית עד ל-21,300 שקל בשנה.

מטרת המהלך, לעודד את השימוש באנרגיות חלופיות, בין השאר על ידי מתן תמריצים לאזרחים להתקין מערכות תרמו-סולאריות על גגות בתיהם להפקת חשמל.

לוחות סולאריים לאגירת אנרגיהצילום: ללא קרדיט

חברי הועדה הביעו חוסר שביעות רצון מהאיטיות שבה הממשלה מטפלת בכל הקשור להסדרת הרגולציה, התמריצים והפטורים ליצרני חשמל ביתיים, חרף התרומה שיש בכך למשק החשמל, להגברת השימוש באנרגיות חלופיות ולהפחתת הזיהום. עיקר הביקורת של חברי הוועדה התמקדה באי הארכת תוקפן של התקנות המקנות פחת מואץ בשיעור 25% למי שהתקינו את אותן מערכות, אי קידום הפטור ממס הכנסה בגין ההתקנה וכלל העניינים המהווים תמריצים להתקנת מערכות אלו.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), דרש מנציגי האוצר ורשות המסים לחזור לוועדה בתחילת כנס הקיץ של הכנסת, עם הצעת חוק מוכנה להסדרת כל העניינים הקשורים להתקנת המערכות הסולאריות, כמו-גם הפטור ממס הכנסה על הכנסות ממכירת החשמל לרשת הארצית עד הרף הקבוע בתקנות הפוטר ממע"מ.

רפרנט אנרגיה באגף תקציבים באוצר, שניר ניב, אמר כי "התקנות הקיימות היום פוטרות מדיווח למע"מ, ע"י יצרני חשמל פרטיים, עד הכנסות של 18,000 שקל במחירי 2008 ואנחנו סבורים שזה מכסה את רוב יצרני החשמל הפרטיים. זה נועד על-מנת לחסוך מהם ביורוקרטיה. הגענו למסקנה שיש הרבה דברים מבורכים בקיומם של יצרנים ביתיים; חיסכון בחשמל, תפוקה המתואמת עם זמני שיא בצריכת החשמל, חיסכון בזיהום אוויר ותחלואה וחיסכון בצורך בהקמת תחנות כוח נוספות ומזהמות, מה שכרוך בהקצאת משאבים רבים ולעיתים בייקור המחירים לצרכן".

ניב אמר כי "לא הארכנו את הפחת המואץ לאחר שכבר הייתה הארכה עד סוף 2015 שנועדה לאפשר לאותו מקבץ ראשון של אנשים שהשקיעו בהתקנת המערכות הללו להיכנס להשקעה. להארכת הפחת המואץ יש השלכות פיסקאליות מהותיות – דחיית הכנסות של עשרות מיליוני שקל בשנה. הפגיעה בהכנסות המדינה גדולה. התמריץ להגברת ייצור החשמל אינו מצדיק זאת".

גפני דרש להשוות את הפטור מחובת הדיווח למע"מ בין יצרנים ביתיים שהם שכירים לבין אלו שהם עצמאיים. "מה קורה אם יש לי מכולת ומשלם מסים על ההכנסות שלי ממנה ומדווח כראוי, אם אני שם את הלוחות הסולאריים ועומד בתקנים שפוטרים מחובת דיווח?".

נציג מחלקת חקיקה ברשות המסים, ברוך משולם השיב: "לגבי עצמאים, ככל שהחשמל שאתה מייצר הוא לצריכה עצמית אין חובת דיווח, אך העודפים שאתה מוכר לרשת החשמל מצטרפים לכלל העסקות שלך". גפני וחברי כנסת נוספים הביעו תרעומת על-כך. ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני) טענה, "אבל אין פה מכירה. יש פה רק התקזזות. במקום לעודד אתם חוסמים את היוזמה בתחום כה חשוב לעידוד השימוש באנרגיות חלופיות".

נציג גרינפיס ישראל, יונתן אייקנבאום, טען כי "רשות המסים מעלימה הכנסות מהשמש ומטילה מכשולים בירוקרטיים על אנרגיה סולארית. הרשות התחייבה להעניק פטור ממס הכנסה למי שיתקין מערכת סולארית ביתית עד סוף 2014. לאור המתרחש בעולם, בשלוש השנים האחרונות יכלו להתקין מערכות סולאריות ב- 100 אלף בתים בארץ. כל דקה שוות ערך ל- 376 שקל בהוצאות חשבון החשמל ו- 1,210 שקל משקלול הפחתת זיהום האוויר, חיסכון בדלקים וביטחון אנרגטי. דקה אחת שוות ערך לפליטת  6.65 קילו של תחמוצות חנקן מזהמות ושחרור של 2.16 טון של פחמן דו-חמצני הגורם לשינויי האקלים. לרשות המסים אנחנו אומרים: די להעלמת ההכנסות מהשמש".

גפני אמר בסיכום הדיון כי, "אם עד השבוע הראשון של כנס הקיץ, רשות המסים לא תבוא לוועדה עם הצעת חוק לפטור ממס הכנסה וכן להסדרת כל העניינים הנוגעים להתקנות המערכות הסולאריות, ועדת הכספים תקדם הצעת חוק משלה בנושא. אנחנו בעידן שבו בכל העולם מקדמים שימוש באנרגיות חלופיות והאופן שבו רשות המסים מטפלת בנושא מנוגד לכוונת הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker