"כולם סתמו את הפה": סוף לקומבינות של חברות הביטוח ושמאי רכב

כל חברת ביטוח מחזיקה במאגר סגור של שמאי רכב, שעליהם היא מפעילה לעתים לחץ לקבוע אומדן נזק נמוך לתאונות ■ הסכם חדש יחסוך לכם הרבה כסף

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

הסכם דרמטי מסתמן בין חברות הביטוח, שמאי הרכב והמפקח על הביטוח במשרד האוצר, לאחר שנים של חילופי האשמות הדדים: בדיון שקיימו אמש הצדדים, בראשות מנהל תחום ביטוח כללי באוצר, אסף מיכאלי, גיבשו נציגי חברות הביטוח והשמאים הסכמה משותפת לביטול רשימות השמאים של חברות הביטוח.

כיום, כל חברה מרכיבה מאגר סגור של שמאים, שעמו היא עובדת באופן שוטף במקרים של תביעות נזיקין לרכב. לא אחת, לוחצות חברות הביטוח על שמאים לקבוע נזקים נמוכים, שגוררים תיקונים לקויים. על מנת להימנע מהתופעה הזאת, בוחנים הצדדים מעבר לרשימת שמאים כלל־ארצית, שממנה ייבחר שמאי באופן אקראי לצורך אומדן נזקי תאונות, באישור הלקוח.

במקביל, באגף הממונה על הביטוח באוצר שוקלים לתמוך בהצעת איגוד חברות הביטוח לבטל את הוראת משרד התחבורה, לפיה על השמאים לנקוב במחירי ברוטו של חלקי החילוף בהערכת הנזיקין. כלומר, במחירים שנקבעו על ידי יבואני החלפים, לפני ההנחה הניתנת לעתים למוסכים, ולאפשר לשמאי לרשום את המחיר בפועל — מהלך שיקטין משמעותית את הוצאות הביטוח וכן את הכנסות המוסכים.

משולש הביטוח־שמאים־מוסכים נשען על אינטרסים כספיים המנוגדים במקרים רבים לתיקון הנאות של כלי הרכב. חברות הביטוח שואפות לצמצם הוצאות על ידי מתן תכתיבים לשמאים, שיקבעו כי הנזק קל מכפי שהוא באמת ושיימנעו ככל הניתן מתיקונים יקרים. מנגד, המוסכים מעוניינים בחוות דעת של שמאי שתדרוש טיפול מקיף של כלי הרכב, שיהיה רווחי יותר עבורם. בתווך עומדים השמאים, שניצבים בפני הבחירה ביושרה המקצועית לבין הציות לחברות הביטוח שמשלמות את עיקר שכרם.

במעגל אינטרסים נוסף נמצאים יבואני החלפים, שנהנים פעמים רבות מבלעדיות למכירת חלקי מעטפת, כמו דלתות ופגושים, וגובים עליהם מחירים מופקעים. איגוד השמאים הציע בדיון להפעיל פיקוח מחירים על 16 החלפים המועדים לפגיעות בתאונות. מהלך זה עשוי לצמצם מצבים שבהם חברת ביטוח מתעקשת לבצע פחחות לחלק מרכב שהתעוות לחלוטין — במקום להחליפו בחדש.

הבעיה העיקרית היא שהשמאים לא קובעים רק את גובה הפיצוי המתקבל מחברת הביטוח, אלא גם אם כלי הרכב שיחזור מן המוסך יהיה בטיחותי לנסיעה. מטענות חמורות שמעלים שמאי רכב שונים עולה כי חברות הביטוח מפעילות עליהם מכבש לחצים לקבוע נזק קל ככל הניתן למכונית הפגועה. בעל הרכב, שלרוב אינו מודע למשא ומתן המתנהל בין הביטוח, השמאי והמוסך, עלול לקבל בחזרה מכונית שעברה את התיקון המינימלי הנדרש על מנת להחזירה לכביש.

מוסך הרץ בלוד (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)
מוסך הרץ בלוד (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: עופר וקנין

כל חברת ביטוח קובעת את מאגר השמאים שעמם היא עובדת והלקוחות נדרשים לבחור שמאי מתוך הרשימה. על פי חוק, השמאים ברשימה אמורים להיות בלתי־תלויים ואסור לחברות הביטוח או למוסכים להתערב בפסיקותיהם. אולם, שמאי הרכב טוענים כבר שנים כי חברות הביטוח סוחטות אותם לשתף פעולה עם שחיתות שמתבצעת על גבו של הלקוח. "כאשר אתה ברשימת שמאים של חברת ביטוח, אתה מנסה לרצות אותה, אחרת לא תהיה לך פרנסה", אומר ישראל דרנוב, שמאי רכב. "כיום אני עובד עם שתי חברות בלבד, שמעולם לא ניסו לכפות עליי להוריד את הערכת הנזיקין, והפסקתי לעבוד עם חברות אחרות, שניסו בשלט רחוק להכתיב לי מה לכתוב בחוות הדעת שלי. רשימות השמאים אמורות היו ליצור שמאות בלתי תלויה, להבדיל משמאי הבית של הביטוח. בפועל זה לא כך. ביום שלמחרת בדיקת כלי הרכב, שמאי הבית של חברת הביטוח, שמכונה בקר, מתקשר אליך ומתחיל להפעיל לחצים".

כשלי ענף השמאות צפו בשבוע שעבר מעל פני השטח בדיון סוער שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת, שדנה במעמדו של השמאי במסגרת הכנת חוק רישוי שירותי רכב של משרד התחבורה לקריאה שנייה ושלישית. הדיון התלהט כשהוועדה החלה לדון בסעיף העוסק באיסור השפעה על שיקול דעתו של שמאי, בעת עריכת שמאות רכב. נציגי השמאים טענו כי יש לשמור עליהם נקיים ככל האפשר מלחצים "שמופעלים מכל הכיוונים". נציגי איגוד המוסכים טענו בדיון כי חברות הביטוח מאיימות על שמאים ונציג אגף הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר, אוהד מעודי, האשים מנגד כי המוסכים הם שמפעילים את הלחץ הרב ביותר על השמאים ומנסים לנפח את עלויות התיקון.

בקרב השמאים והמוסכים רווחת האמירה האירונית שלפיה "תפקידו של המפקח על הביטוח הוא לשמור על הציבור — שלא יטריד את חברות הביטוח". באוצר כמובן מתייחסים לטענה זו בביטול, ומציינים כי בשנים האחרונות חברות ביטוח נקנסו בסכומים גבוהים על התנהלות בלתי תקינה מול שמאים.

מעודי טען בדיון כי על חברות הביטוח חלים איסורים ברורים, אכיפה וסנקציות שמפעיל האגף, ולכן אין צורך להחיל עליהן הגבלות נוספות בהתנהלות מול השמאים במסגרת הצעת החוק שנידונה. דברים אלה נתקלו בהתנגדות של ח"כ דוד ביטן (הליכוד), מקורבו של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שהחליף בפתח הישיבה את יו"ר הוועדה הקבוע, ח"כ איתן כבל, והבהיר כי הוא לא מוכן לקבל את האפשרות שדווקא חברת הביטוח תהיה פטורה מאיסור הפעלת לחץ על השמאים לפי חוק רישוי שירותי רכב. "חברות הביטוח הן הבעיה הכי גדולה פה", אמר ביטן, שדרש מנציגי הממשלה להציג לוועדה פתרון לבעיה בדיונים הבאים, ואף הציע לבטל את רשימות השמאים העובדות עם חברות הביטוח. בתגובה, הלין היועץ המשפטי של איגוד חברות הביטוח כי "מנסים לפתוח הסדרים שפועלים עשר שנים, שנבחנו על ידי המפקח על הביטוח ושקיבלו את אישור בית המשפט".

מוסך בוש בירושלים (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)
מוסך בוש בירושלים (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אמיל סלמן

ההוצאה הכבדה ביותר של חברות הביטוח מתרחשת במקרים של "אובדן מוחלט", כאשר כלי רכב שהיה מעורב בתאונה נאלץ לרדת מהכביד. במקרים אלה חברות הביטוח נאלצות לשלם למבוטח את שוויו המלא של הרכב. אך כשמצבו של הרכב מוגדר על ידי השמאי בדרגת פגיעה קשה פחות, כ"אובדן להלכה" עם אחוזי נזק הנעים בטווח שבין 50% ל–60%, חברות הביטוח בדרך כלל מציעות למבוטח לרכוש ממנו את כלי הרכב. באיגודי השמאים והמוסכים טוענים כי חברות הביטוח שולחות כלי רכב שעברו תאונות קשות למוסכים פיראטיים, שמתקנים אותם באמצעים לא כשרים ומשתמשים בחלפים גנובים. באיגוד השמאים מזהירים כי התופעה מובילה בין היתר לכך שאדם שקונה את כלי רכב לאחר התיקון לא מודע למניפולציות שעברו עליו.

"שייסע בלי לתקן 
את האוטו"

בהקלטה שהגיעה לידי TheMarker ניתן לשמוע כיצד שמאי בית (בקר) של חברת ביטוח מכווין שמאי רשימה בטלפון את אחוזי נזק לקבוע לכלי רכב שהיה מעורב בתאונה, בניגוד לחוות הדעת המקצועית.

שמאי בית: אתה יכול לעשות דבר פשוט, אם צריך להחליף לאוטו חלקים, אל תקבע לו החלפה, תן לו יישור חלקים.

שמאי רשימה: זה בעייתי.

שמאי בית: למה בעייתי? אני מדבר על מכסה קדמי, מכסה אחורי.

שמאי רשימה: אז במקום לתת לו החלפה, כמו שאני חושב, לתת לו יישור?

שמאי בית: כן.

שמאי רשימה: זה קצת מפחיד לא?

שמאי בית: למה מפחיד?

שמאי רשימה: אם אני חושב שצריך להחליף, למה שאני אכתוב יישור?

שמאי בית: בין כה וכה הוא (בעל כלי הרכב) לא הולך לתקן — לא להחליף ולא ליישר.

שמאי רשימה: הבנתי.

שמאי בית: יש שתי אפשרויות, אם הוא (בעל כלי הרכב) רוצה לקחת ממך כסף בשביל להחליף ובפועל ללכת ליישר, אז הוא לא יצליח. אם הוא רוצה לקחת ממך כסף כדי להחליף ולשים חלקי חילוף משומשים, או לקנות חלקי חילוף גנובים, אז אנחנו עוד פעם מסתבכים.

שמאי רשימה: לא, זאת לא הכוונה שלי. אני חשבתי שאם אנחנו מגיעים ל–45% (אחוזי נזק), אז נמכור את המכונית ב–60% (מהמחיר שלה לפני התאונה) ונגמור את הסיפור.

שמאי בית: אני מדבר כרגע על המכוניות שקבעת לה 30% נזק, עם החלפת מכסה קדמי ומכסה אחורי. אז אל תיתן לו (45% נזק), תגיע איתו ל–30% עם יישור.

שמאי רשימה: להחליף את הזה (קביעה שעל בעל המכונית להחליף חלקים בכלי הרכב) ליישור? טוב.

שמאי בית: הכל יישור.

שמאי רשימה: אוקיי.

שמאי בית: וברגע שאתה כותב בדו"ח שלך שהכל יישור — הכל גלובלי. אז אם הוא לא רוצה לתקן את האוטו, אין בעיה שייסע ככה. אם הוא ירצה פעם להחליף את החלק, אנחנו לא יודעים מזה, אנחנו שמנו לו יישור.

שמאי רשימה: כן.

שמאי בית: הבנת מה אני מדבר?

שמאי רשימה: כן.

העיקר שכולם יסתמו את הפה

בהקלטה נוספת ניתן לשמוע כיצד שמאי בית מנסה לרצות את חברת הביטוח הדורשת מינימום הוצאות, ולכן הוא לוחץ על שמאי הרשימה לקבוע החלפת דלת לא מקורית למונית מסוג סקודה אוקטביה, כשהוא יודע מראש שהיא לא תתאים לרכב. שמאי הבית מרגיע את שמאי הרשימה ואומר לו כי לאחר שיראו במוסך שהכנף לא יושבת באופן ראוי על המכונית, הם יוכלו לאשר החלפה לדלת מקורית, לטובת המבוטח.

שמאי רשימה: ההבדל בין דלת מקורית לתחליפית הוא 111 שקל. המקורית עולה 1,210 שקל והתחליפית 1,099 שקל. רק אם ניתן לכלי הרכב הזה ירידת ערך עבור חוסר התאמה וחוסר זהות של החלקים, זה יעלה יותר... בשביל מה להכניס ראש בריא למיטה חולה?

שמאי בית: לא מכניס ראש בריא למיטה חולה. זה דבר פשוט מאוד — הוא (בעל המוסך) אמור לשים חלקים תחליפיים, הוא שם לפניך (את החלקים), מציג לך שזה לא מתאים, אתה מצלם ומאשר (חלק חילוף) מקורי, זה פשוט ביותר... הוא יכול לשים שתי כנפיים (דלתות) אחד ליד השני, מציג לך, אתה מצלם, כולם סתמו את הפה ואתה מאשר לו חלקים מקוריים.

מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, מאיר שביט, מסר בתגובה: "איגוד השמאים מתלונן בצדק על מספר קטן של מקרים, בהם יכול להיות שחברת ביטוח לוחצת על שמאי בצורה לא הוגנת כי אינה אוהבת את השומה שלו. ביותר מ-90 אחוז מהמקרים זה לא קיים, ושמאי טוב אסור לו להיכנע. לגבי האגדה שחברות ביטוח מוציאות שמאים מהרשימה, הנה - הצענו עכשיו יחד עם השמאים במשרד האוצר שתיקבע רשימה ארצית של שמאים וייבחר מתוכה שמאי באופן רנדומלי, ובלבד שזה מקובל על המבוטח.

"אם בוחרים שמאי אקראית, אז חברת הביטוח יודעת שהשומה היא לא המלצה של המוסך ולא של חלק מסוכני הביטוח, שגם עם היושר של חלקם יש בעיה. אם חברת הביטוח יודעת את זה היא לא תתווכח עם דו"ח השמאי. לחברות הביטוח טוב כשלציבור טוב. אנחנו מתפרנסים מהציבור ובניגוד לתדמית שמנסים לתקוע לנו, לא כולם גנבים, לא כולם אטומים ולא תמיד אנחנו אשמים בהכל, גם לא ברצח ארלוזרוב".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker