משרד האנרגיה: "חשיפת פיתוח לווייתן תפגע בביטחון המדינה"

כך השיב אתמול משרד האנרגיה לתנועה לאיכות השלטון, שביקשה לפרסם את תוכנית הפיתוח שהגישה נובל אנרג'י לפני שלושה שבועות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"תוכנית הפיתוח של מאגר לווייתן היא מידע שאין למסור לפי חוק חופש המידע, שכן היא כוללת מידע שבגילויו יש משום פגיעה בביטחון המדינה" - כך השיב אתמול משרד האנרגיה לתנועה לאיכות השלטון, שביקשה לפרסם את תוכנית הפיתוח שהגישה נובל אנרג'י לפני שלושה שבועות.

בהודעת הסירוב ששיגר משרד האנרגיה, נטען כי "תוכנית הפיתוח כוללת מקומות קדיחה, תוואי צנרת, כמויות אספקת גז, מיקום מדויק של האסדה, כמויות גז המופק מהקידוחים ושמועבר לחוף - נתונים שחשיפתם עשויה לפגוע ביכולת להגן על יעד אסטרטגי כמאגר לווייתן".

מתקן קידוח בשדה הגז לויתןצילום: אלבטרוס

כמו כן, טען משרד האנרגיה כי המידע המבוקש מהווה סוד מסחרי "מאחר שתוכנית הפיתוח מכילה נתונים של הנוגעים למאגר עצמו שהתקבלו לאור הקדיחה, ושיש בהם כדי להשפיע על שדות גז שכנים". המשרד הוסיף כי התוכנית כוללת "תכנונים עתידיים למשך עשרות שנים, שמהווים תכנון כלכלי עסקי של החברה".

לבסוף, טען המשרד כי תוכנית הפיתוח שהוגשה לאישור הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה "אינה תוכנית סופית", וכי זו נבחנת ועדיין לא קיבלה את אישורו.

יש לציין כי גם אם טיעוני משרד האנרגיה נכונים - יש עדיין בתוכנית הפיתוח פרקים שאינם בהכרח סודיים, וקיימת חשיבות ציבורית בהצלבת פרטי התוכנית לתנאי הזיכיון שבהם חויבו בעלי לווייתן במסמך החזקה שנמסר להם על ידי המדינה, כמו גם לעמידת פרטי התוכנית בתנאי השוק והתחרות העכשוויים. זאת, לנוכח הניסיון הכושל בתוכנית הפיתוח החסרה שאישר משרד האנרגיה לשותפות במאגר תמר.

שותפות לווייתן נסוגו מהכוונה המקורית להקים אסדה צפה מעל הבארות שייקדחו בלב ים (FPSO), לצורך טיפול בהיקפי גז גדולים. תחת זאת, הן יסתפקו בתשתית צנועה וזולה יותר, תוך פיצול תשתית היצוא לשלב מאוחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker