המוסכניקים קבעו: זו המכונית האמינה בישראל

אתר מידרג בדק עם המוסכניקים אילו יצרניות רכב נחשבות לאמינות ביותר, ואילו דגמי משפחתיות או מיני לא רואים מוסך ■ התוצאות: האחזקה הנוחה ביותר היא של המכוניות היפניות - אך הדגמים הקוריאנים נושפים בעורפן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחד השיקולים החשובים בקבלת החלטה על רכישת מכונית חדשה, בייחוד לפני רכישת מכונית משומשת - הוא רמת האמינות שלה. למרות זאת, ולמרות ההוצאה הכספית הגדולה והשלכות הרכישה על בטיחות הנהג ועל השקט הנפשי שלו - לא קיים בישראל מדד שמציג תמונה מקיפה בנוגע לתקלות במכוניות של יצרנים שונים ומדגמים שונים.

מרביתנו מסתמכים על דיווחים שליקטנו בכלי התקשורת, על שמועות, או על דעות קדומות. בדרך כלל לא נטרח יותר מדי, ונסתפק בשיטוט קצר באינטרנט או שנשאל קרובי משפחה וחברים. המשקיעים יותר יתשאלו את המוסכניק שלהם, בניסיון להסתייע בניסיונו לצורך אשרור הבחירה שעשו.

ואמנם, ביחס לאדם הממוצע, המוסכניקים מעורים יותר באחורי הקלעים של היצע המכוניות. הם הרי פוגשים מדי שנה אלפי כלי רכב, עם תקלות מגוונות, ויכולים לזהות אילו מכוניות מגיעות יותר או פחות, ואילו תקלות מאפיינות כל דגם.

המכוניות המשפחתיות האמינות ביותר לפי סדר: טויוטה נמצאה הכי אמינה לפי מוסכניקים (53%), אחר כך מאזדה 3 (30%), יונאי אי 35, ואחרונה - סובארו בי-3.
המכונית הקטנה האמינה ביותרL במקום הראשון - טויטה יאריס (37%), אחר כך מאזדה 2 (23%), סוזוקי סוויפט (20%). האחרונה בדירוג - פיזו 207

>> להגדלת הטבלה חצו כאן

אתר האינטרנט של מידרג, שעוסק בדירוג בעלי מקצוע לפי חוות דעת של לקוחות מאומתים, פנה עבור TheMarker ל–30 מוסכים, מהמובילים והמומלצים שברשומות שלו, ושאל אותם מהן המכוניות האמינות ביותר בישראל. כדי למנוע הטיות נמנענו כמובן מלפנות למוסכים מורשי יבואן, שעלולים להיות לא אובייקטיביים, ומוטים לטובת מכוניות היבואן שעמו הם עובדים.

"כל לקוח היה רוצה שיהיה לו מוסכניק שילחש לו באוזן איזה רכב כדאי לו לקנות", אומר נוחם אוחנה, מנהל אתר מידרג. "כאן יש לנו 30 מוסכניקים שכל אחד מהם לא יודע מה התשובות שנתנו האחרים - וזה נותן משנה תוקף לתוצאות". אלה התוצאות:

יפן ודרום קוריאה בראש היצרניות לפי המוסכניקיות.
טויטה - 27%
21% מאזדה
יונדאי
14%
הונדה 10%

מאזדה ויונדאי 
מזנבות בטויוטה

43% מהמוסכניקים שנשאלו השיבו כי יצרנית הרכב האמינה ביותר היא טויוטה. אגב, ענקית הרכב היפנית זכתה גם בסקר דומה שערכו מידרג 
ו–TheMarker ב–2010. אפילו שהוא נערך בעיצומו של משבר הריקול המתוקשר, שבו תוקנו מיליוני רכבי טויוטה ברחבי העולם - הפרשה לא השפיעה כמעט על המוניטין של המותג בישראל.

במקום השני במדד המוסכניקים, עם כ–20% מהבחירות הראשונות בטפסים, דורגה מאזדה. 14% מהמוסכניקים העניקו את המקום השלישי ליונדאי ו–6% בחרו בניסאן. כל אחד מהמותגים הבאים, זכה לקול של מוסך אחד: קיה, סוזוקי, הונדה, סובארו ופיז'ו.

הנתונים האלה מתייחסים לבחירה הראשונה שבה נקבו בעלי המקצוע. זאת, כשהמוסכניקים התבקשו לציין גם מיהן יצרניות רכב האמינות לדעתם בעדיפות שנייה ושלישית.

מכיוון שחלק מבעלי המקצוע התלבטו בין העדיפויות, שיקללנו את שלוש העדיפויות כך שתתקבל תוצאה מדויקת יותר. אם נסכם את כל ההצבעות שניתנו, נקבל כמעט את אותו הדירוג.

מוסך בוש בירושלים
מוסך בירושלים. מוסכניקים מעדיפים יפניותצילום: אמיל סלמן

27% מהמוסכניקים בחרו בטויוטה, כ–21% במאזדה ו–14% ביונדאי. במקומות הבאים דורגו הונדה (10%), קיה (7%), מיצובישי (6%), סוזוקי וניסאן (4%) ולבסוף סובארו (3%).

מאז הסקר האחרון שנערך ב–2010, נהפכו יונדאי וקיה הקוריאניות למותגי הרכב הנמכרים בישראל, תוך שהן עוקפות מותגים יפניים, כמו מאזדה, שמשלו עד אז בשוק. לפי בחירות המוסכניקים, מסתמן שהזינוק בטבלאות המכירות לא בא על חשבון אמינות כלי הרכב הקוריאניים.

כך, אם ב–2010 דירגו את יונדאי רק 4% מהמוסכים, כאחד מבין שלושת המותגים האמינים, הרי שב–2016 אוזכר יונדאי ב–14% מהדירוגים, וזכה למקום השלישי בין היצרניות המומלצות.

מנגד, סובארו, שהגיעה למקום השני כיצרנית הרכב האמינה ביותר, בעדיפות הראשונה, ב–2010 - נבחרה בדירוג הנוכחי רק על ידי מוסך אחד.

המשפחתיות:
 טויוטה קורולה ומאזדה 3 בראש

בשלב הבא, שאלנו את בעלי המוסכים על איזו מכונית משפחתית הם ממליצים, לפי קריטריונים של אמינות ואחזקה. המוסכניקים התבקשו לבחור מכונית אוטומטית בלבד, בעלת מנוע בנזין בנפח 1.6 ליטר או דומה, מ–2011. הבחירה היתה מתוך רשימה סגורה שכללה את המכוניות הבאות: מאזדה 3, יונדאי i35, פורד פוקוס, קיה פורטה, סובארו B3, פיז'ו 308, טויוטה קורולה וסקודה אוקטביה.

גם בקטגוריה הזאת טויוטה, מאזדה ויונדאי תופסות את שלושת המקומות הראשונים. מרבית המוסכניקים שנשאלו (53%) בחרו בטויוטה קורולה כמכונית המשפחתית המומלצת ביותר. 30% בחרו במאזדה 3 ו–7% נוספים בחרו ביונדאי i35. סקודה אוקטביה, פיז'ו 308 וסובארו B3 קיבלו כל אחת קול אחד בלבד.

"גם בקבוצת המשפחתיות ניתן לראות המשך מגמת הצמיחה של יונדאי", מסבירה ליטל קוזר־ידין, מנהלת תוכן באתר מידרג. "אם בדירוג הקודם מוקמה יונדאי בתחתית טבלת הדירוג, הרי שהמשפחתית החדשה של היצרן - ה–i35, שהוצגה בישראל ב–2011 קלעה כנראה יותר לטעם של השוק הישראלי. המשפחתית של סובארו, לעומת זאת, שמודל 2005 שלה קיבל כ–30% מקולות המדרגים בסקר הקודם, זכתה בדירוג הנוכחי לקול אחד בלבד".

על כבישי ישראל נעות עשרות אלפי קורולות, מאזדה 3 ויונדאי i35 - גם הן, מן הסתם, חייבות להתקלקל מפעם לפעם. אז מהן בכל זאת התקלות האופייניות לכל יצרן?

"ביונדאי, למשל, בעיקר בדגמים החדשים יותר, התקלות הנפוצות הן בהגה החשמלי", מציין מיכאל, אחד מבעלי המוסכים שעמם שוחחנו. "לאחר כ–80 אלף ק"מ נשמעים לפעמים רעשים - וצריך להחליף את המנוע החשמלי של ההגה או את הגומיות".

לדבריו, "ברכבי טויוטה שיוצרו ב–2008–2009 יש בעיה בגיר הרובוטי - אחרי 80 אלף ק"מ הולך הקלאץ'. זו תקלה כלל עולמית והיצרן עצמו הוציא ריקול לבעלי הרכבים להחליף חלק מסוים ברכב.

"לסובארו למשל יש את ה'מחלה' של הציריות, שמתחילות לדפוק ולהשמיע רעשים. אבל כמו בכל רכב יפני, אלה לא דברים מהותיים. דבר מהותי מתבטא במנוע או בגיר. במכוניות צרפתיות, במיוחד בגירים האוטומטיים מהדור הקודם, מתחילים ללכת חיישנים בתוך התיבה. ואז הרכב נתקע - וצריך להביא אותו בגרר למוסך".

מיני: טויוטה יאריס עדיין בראש

לא מעט רכבי מיני וסופר־מיני מתחרים בשנים האחרונות על כיסו של הצרכן והתחרות אכן צמודה יותר, גם בקרב בעלי המוסכים. אז איזה רכב קטן הוא המומלץ ביותר על ידי בעלי המקצוע?

בנישת המכוניות הקטנות בחרו בעלי המוסכים מתוך רשימה סגורה שכללה את המכוניות הבאות: מאזדה 2, יונדאי i20, קיה פיקנטו, טויוטה יאריס, סוזוקי סוויפט, פיז'ו 207 ורנו קליאו.

כ–37% מבעלי המוסכים בחרו, בפעם השנייה ברציפות, בטויוטה יאריס. ואולם, בפעם שעברה זכה הדור הראשון של היאריס בנוק־אאוט, עם 90% מכלל הקולות, כשהוא מביס אז דגמים כמו יונדאי גטס ושברולט אוויאו. כיום ניכר שהפערים הצטמצמו, כש–23% מהמוסכניקים סברו שמאזדה 2 היא הרכב הקטן האמין ביותר. 20% המליצו על סוזוקי סוויפט ורק 13% בחרו במיני הנפוצה בישראל, קיה פיקנטו. יונדאי i20 ופיז'ו 207 קיבלו 3% כל אחת.

"רכב יפני שמיוצר באירופה - אמין פחות"

אז איך מגיבים בעלי המוסכים לסקר ולממצאיו? "אני עובד עם כל סוגי הרכב ויכול לומר - היפניות הכי מוצלחות ואין שום תקלות איתן. הן באות רק לטיפולים, לא מעבר", אומר מיכאל. עם זאת, הצבעת חבריו לקהילת המוסכניקים מעידה כי דווקא יצרניות הרכב הקוריאניות עושות צעדי ענק לעבר המקום הראשון, וחלק מהמשתפים בסקר אף טוענים שהן משתוות ברמתן כיום למכוניות היפניות. "כרגע היפנים מחזיקים במקום הראשון, אך זה באופן זמני, כי הקוריאנים נותנים להם פייט חזק", טוען מוסכניק אחר בשם עמית.

כלי הרכב האירופיים דורגו נמוך בסביבת המוסכים. שאלנו האם גם היצרניות האירופיות מצמצמות את הפערים מהיפניות מבחינת אמינות כלי הרכב. בעל מוסך נוסף בשם מיכאל, שמחזיק ב–244 חוות דעת באתר מידרג, משיב כי הסטטוס קוו נשמר: "לאורך השנים, המכוניות היפניות שומרות על אותה רמת אמינות. מצד שני, האירופיות מנסות לחדש ולעשות וריאציות אחרות. קונות למשל טכנולוגיות מב.מ.וו - כמו שעשו בפיז'ו. בגדול, עד היום זה לא כל כך מצליח. היפניות לא נעשות יותר אמינות, אבל לא מצליחים להשתוות אליהן".

מוסכניק אחר, אלי, מזכיר כי למוסכים מגיעים בעיקר כלי רכב בני כמה שנים. "כיום, כלי הרכב האירופיים שמבקרים אצלנו לא משתווים ליפנים. לגבי הדגמים החדשים מאירופה, אי־אפשר עדיין להשוות, צריך לחכות שיוכיחו אם הם השתפרו באמינות שלהם".

אלא שתעשיית הרכב נהפכה מזמן לגלובלית, כאשר מותגים גרמניים למשל מורכבים בדרום אמריקה מחלקים שמגיעים ממזרח אסיה וארה"ב. השאלה המתבקשת היא האם בעידן כזה יש בכלל חשיבות לארץ המוצא של המותג - או שתשומת הלב צריכה להיות דווקא לארץ הייצור של הדגם?

חלק מאנשי המוסכים טוענים שניכרים הבדלים ברמת האיכות המכאנית בין דגמים שונים של אותו יצרן רכב, המורכבים במדינות שונות: "יש הבדלים משמעותיים - ובסוזוקי למשל זה בולט מאוד", אומרים במוסך של חנן. "דגמי סוזוקי שמיוצרים ביפן הרבה יותר אמינים מאלה שמיוצרים באירופה או הודו. כך גם אצל יצרנים אחרים".

מוסכניק אחר סבור אחרת: "מבחינת פס הייצור אין כל הבדל. כל רכב, לא משנה איפה הוא מיוצר, מגיע עם הטכנולוגיה של היצרן עצמו. טויוטה שמיובאת לישראל, למשל, מיוצרת במקרים רבים בטורקיה".

כך בדקנו

מידרג הוא אתר המדרג מאז 2003 בעלי מקצוע ב–50 ענפים שונים, לפי חוות דעת של לקוחות מאומתים. לצורך הכתבה, ראיינו נציגי האתר 30 מוסכניקים, שדורגו על ידי הגולשים באתר כאמינים ביותר.

כל מרואיין נשאל ארבע שאלות הקשורות לאמינות המכוניות, כדי לאתר את המכוניות שלהן מעט תקלות או תקלות שאינן משמעותיות ביותר. כל הקריטריונים האחרים - חיסכון בדלק, מחיר, בטיחות וכו' - לא נלקחו בחשבון. המוסכניקים גם דיווחו באופן מילולי על התרשמותם מסוגי המכוניות וביצועיהן.

השאלות שהופנו למוסכניקים הן: מי הם שלושת יצרני הרכב האמינים ביותר?; בהנחה שבכוונתך לקנות מכונית משפחתית, שנת 2011, איזה רכב הוא האמין ביותר בעינך מתוך רשימת הרכבים הבאים: מאזדה 3, יונדאי i35, פורד פוקוס, קיה פורטה, סובארו B3, פיז'ו 308, טויוטה קורולה וסקודה אוקטביה; בהנחה שתרצה לקנות רכב קטן שנת 2011. איזה רכב הוא האמין ביותר בעיניך מתוך הרכבים הבאים: מאזדה 2, יונדאי i20, קיה פיקנטו, טויוטה יאריס, סוזוקי סוויפט, פיז'ו 207 ורנו קליאו; אילו רכבים יותר אמינים - יפנים, קוריאנים, אמריקאים או אירופאים?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker