ברגע האחרון: חברות הדלק שוב מנסות למנוע את מהפכת הדלקנים בתחנות

בתוך 3 שבועות כל נהג יוכל לתדלק באופן אוטומטי בכל תחנה, ללא קשר לסוג הדלקן שמותקן ברכבו ■ לאחר דחיות רבות, חברות הדלק הגדולות עתרו לבג"ץ בטענה כי הדלקן החדש לא בטוח וניתן לפריצה

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

18 שנה כבר מנסה משרד האנרגיה לקדם את רפורמת הדלקן האוניברסלי, שתגביר את התחרות בשוק הריכוזי של שיווק הדלק הקמעוני - והנפגעות הפוטנציאליות שוב מנסות לסכל את יישומה ברגע האחרון.

חמש חברות הדלק הגדולות - פז, דלק ישראל, סונול, דור אלון וטן - עתרו אתמול לבג"ץ נגד משרד האנרגיה, בניסיון נוסף למנוע את כניסתה לתוקף של הרפורמה בעוד שלושה שבועות. בעתירתן טוענות הפעם חברות הדלק כי התקן התדלוק האוניברסלי שחייב אותן משרד האנרגיה להתקין, מתבסס על רכיב זיהוי לא בטיחותי ולא מוצפן - שעלול לחשוף את לקוחותיהן לחיובים כוזבים. החברות צירפו לעתירה חוות דעת, שלפיהן ההתקן המוצע ניתן לפריצה בקלות, ולכן פגמיו שוללים את האפשרות להתקינו.

"חיובן של חברות הדלק להתקין את התקן התדלוק האוניברסלי שנקבע, ולעשות בו שימוש, אף שברור כבר כעת כי לא יהיה מנוס מלהחליפו בעוד זמן קצר, משמעו שינוי רוחבי מקיף של מערך התדלוק האוטומטי לחינם", נכתב בעתירה.

מתדלק בתחנת דלק של חברת פז
תחנת דלקצילום: מורן מעיין

בתגובתו הצינית, מסר משרד האנרגיה כי "הנחת המוצא היא שכל מערכת מבוססת מידע ניתנת לפריצה". לטענת המשרד, "מערכת התדלוק האוטומטית כוללת כמה מעגלי אבטחה וזיהוי, שנועדו למנוע גניבת דלק, ובכל מקרה, אמינות המערכת החדשה לא שונה מזו הקיימת. ככל הנראה, ממשיכות חברות הדלק בניסיונן לחסום את התחרות המשמעותית שצפוי ליצור השימוש בהתקן, וזאת במקום קידום פתרון שימנע פריצה".

רפורמת הדלקן האוניברסלי מחייבת את חברות הדלק הקמעוני להתקין משאבות בתחנות התדלוק והתקנים במכוניות ("פזומטים"), שיאפשרו לנהגים לתדלק באופן אוטומטי, ללא צורך בתשלום במעמד התדלוק ובכל תחנת דלק שיבחרו. זאת, בניגוד למצב כיום, שבו כל חברת דלק מתקינה התקן מיוחד משלה ללקוחותיה בלבד, ובכך מגבילה את השימוש בדלקן רק לתחנותיה. במציאות כזאת, נפגע חופש הבחירה של הצרכן, מכיוון שהוא נכבל לחברת דלק אחת, שמעניקה לו הנחות ומבצעים שונים - וכן נוצר פתח לאפליה עמוקה של לקוחות.

המגבלה שירתה בעיקר את שלוש חברות הדלק הגדולות יותר - פז, דלק וסונול. אלה הציעו פרישה נרחבת יחסית של תחנותיהן, ולכן נהנו מיתרון על פני חברות דלק מתחרות, שהלקוחות, בעיקר ציי רכב, נמנעו מלחתום מולן על הסכמי דלקן מחשש לפגיעה בגמישות התדלוק.

את הפתרון לכשל השוק מצאו בממשלה בדמות טכנולוגיית Open Access, שתאפשר שימוש בדלקן אחיד בכל התחנות שיחויבו להתקין משאבות מתאימות. לאחר שנים של הסתבכויות ביורוקרטיות, טכניות ומשפטיות, וחרף ניסיונות חברות הדלק לסכל את המהלך, הצליח משרד האנרגיה לפני שנה וחצי לגבש את המפרט הטכני של מערכת הדלקן האוניברסלי.

כל תחנות הדלק חויבו להתקין עד אוקטובר 2015 משאבה אחת לפחות, שתצויד בטכנולוגיה הנדרשת לכך. ואולם אז התברר כי רק חברה אחת בשוק - אורפק - הספיקה לפתח את מערכת התדלוק החדישה, ומועד ההתקנה נדחה בעוד חצי שנה, עד ל–1 באפריל 2016.

עתירת חברות הדלק לבג"ץ הוגשה בידי עוה"ד דוד תדמור, אורטל גר ושחר גונן ממשרד תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker