בקרוב: בעלי רכב כבד ישלמו יותר על הסולר

בעלי הרכב הכבד יזכו לתמריצים למעבר לתדלוק בגז ודלקים ידידותיים לסביבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה הבין-משרדית למיסוי תחליפי נפט לתחבורה (ועדת "מיסוי ירוק 3") בראשות המשנה למנהל רשות המסים, ערן יעקב, פירסמה היום (א') את המלצותיה לקידום מדיניות כוללת לשימוש בתחליפי דלקים חסכוניים ונקיים.

ההמלצות המרכזיות של הוועדה בתחום הדלק הן להעניק הטבות משמעותיות במס הבלו לגז טבעי דחוס (CNG), וכן הטבה שתשקף את התועלת הסביבתית שבו, לקבוע את הבלו על מתנול לתחבורה ביחס לבלו על בנזין על בסיס תכולת אנרגיה ולבטל את הסדר ההישבון על הסולר לתחבורה.

משאית
משאיתצילום: עזרא לוי

בתחום הרכב, ההמלצות העיקריות הן להעניק פחת מואץ לכלי רכב כבדים מונעי גז טבעי דחוס ולאוטובוסים חשמליים, להעניק הטבה באגרת הרישוי לכלי רכב "גמישי תדלוק" (FFV) הנעים על תערובת מתנול ובנזין, ולהעלות את אגרת הרישוי על כלי רכב מונעי גז פחמימני מעובה (גפ"מ).

הוועדה מעריכה כי באמצעות יישום ההמלצות, אשר ממקדות את הטבות המס בתחליפים כלכליים שבהם ההשקעה משתלמת, ניתן יהיה להגדיל את משקל תחליפי הנפט וכך להוביל להפחתה משמעותית בזיהום האוויר וגזי חממה, להקטין את ההוצאות על דלק ואת יוקר המחיה, וכן להגדיל את מגוון הדלקים במדינה ואת העצמאות האנרגטית שלה.

תוכנית המיסוי הירוק פורסמה בינתיים לשימוע בלבד, אך אף שמדובר עדיין בהמלצות, היא עוררה אתמול הדים - בעיקר בגלל הפרק השנוי במחלוקת שעוסק בהעלאת הבלו על הדלק המשמש לתעשייה ולייצור חשמל. זאת, משום השלכת ההעלאה על תעריף החשמל הציבורי ועל מידת האטרקטיביות של מעבר התעשייה לשימוש בגז טבעי.

עיקר תשומת הלב מופנית להמלצה הוותיקה של רשות המסים להכפיל את הבלו המוטל על הפחם שרוכשת חברת החשמל מ-46 שקל לטונה ל-216 שקל (עד 2020). זאת, במקביל להכפלת הבלו על הגז הטבעי מ-17 שקל כיום ל-231 שקל לטונה ב-2020 – ואף מעבר לכך בעשור הבא.

טענת רשות המסים היא שהעלות הסביבתית של השימוש בדלק זה רחוקה מזו שמגולמת בבלו הנמוך יחסית כיום – כך שנוצר עיוות כלכלי וסביבתי. עם זאת, היוזמה להעלות את הבלו על הפחם סוכלה כבר על ידי משרדי האנרגיה והאוצר רק לפני שלושה חודשים – וספק אם הדרג הפוליטי יאשר אותה.

משמעות העלאת הבלו על הפחם והגז הטבעי היא העלאה מיידית של תעריף החשמל במשק ב-8% והאמרתו בעוד 3% ב-2020. זאת, במקביל לייקור הגז הטבעי לתעשייה ב-18%.

לטענת רשות המסים יוליד המהלך גידול של 2.2 מיליארד שקל בהכנסות המדינה ממסים. ואולם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כבר מיהר לדרוש אתמול משר האוצר, משה כחלון, "לבטל באופן מידי את תוכנית רשות המיסים, היות שזו בלתי מוצדקת ותגרום להעלאה ביוקר המחייה ותפגע בצמיחה במשק שלא לצורך".

שטייניץ הזכיר כי הורה לחברת החשמל להפחית את השימוש בפחם למינימום האפשרי, ולכן  "העלאת הבלו אין פירושה הקטנה בשריפת הפחם, אלא רק התייקרות מיותרת במחיר החשמל". באשר לגז הטבעי, ציין כי "על המדינה לעודד את השימוש בגז טבעי, ולא להכביד עליו על ידי מיסוי נוסף".

יש לציין, כי יתרונו היחסי של הגז לתעשייה על פני המזוט – יישמר גם לפי המלצות המיסוי הירוק, היות שלפי רשות המסים, יקפוץ בהתאם גם הבלו המוטל כיום על המזוט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker