המדינה ויתרה: מה יקרה לחשבון הנאמנות הסודי של עובדי חברת החשמל

בעקבות חשיפת TheMarker: בית המשפט פסק כי חברת החשמל תוכל למשוך עוד 280 מיליון שקל מתוך 1.9 מיליארד שהפקידה בחשבון נאמנות לכיסוי הטבות חשמל חינם ושי לחג לעובדיה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הסכום הצבור בחשבון הנאמנות הסודי שמחזיקה חברת החשמל בבנק מזרחי טפחות בעבור כיסוי הטבות לעובדיה יופחת מיידית ב-280 מיליון שקל - כך פסק בסוף השבוע שופט בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, פרופ' עופר גרוסקופף. הפסיקה ניתנה שלושה חודשים לאחר שהשופט קבע כי החשבון לא ירוקן, אך יוקטן בהדרגה.

משמעות ההחלטה היא שחברת החשמל תחויב למשוך בחזרה לטובת צרכיה השוטפים את הסכום שהופקד בחשבון הנאמנות. עם זאת, היקפו קטן מכדי להשליך על תעריף החשמל.

יו"ר ועד עובדי חברת חשמל דוד צרפתי
יו"ר ועד עובדי חברת חשמל דוד צרפתיצילום: אליהו הרשקוביץ

בעוד כחודש, לאחר פרסום דו"חותיה הכספיים של חברת החשמל ל-2015, תבוצע התחשבנות נוספת, בהתאם להוראות בית המשפט - ואז עשוי סכום המשיכה לגדול ל–330 מיליון שקל. סכום זה יצטרף לעודפי הפקדה בסך 600 מיליון שקל שאותם משכה חברת החשמל מהחשבון לפני כשנתיים, בהוראת הדירקטוריון.

פסיקת בית המשפט ניתנה בתום שנתיים של התכתשות משפטית בין חברת החשמל, ועד עובדי החברה והממשלה, בשאלה כיצד יש לנהוג בחשבון השערורייתי, שבו הופקדו כבר 1.9 מיליארד שקל מכספו של ציבור צרכני החשמל.

יו"ר חברת החשמל יפתל רון טל
יו"ר חברת החשמל יפתל רון טלצילום: ניר קידר

אף שמבקר המדינה הקודם, מיכה לינדנשטראוס, קבע כבר ב-2012 כי פתיחת חשבון הנאמנות וניהול ההפקדות בו נעשו לכאורה שלא לפי כללי מינהל תקין, וחרף הוראתו ב-2013 של היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, לרוקן את החשבון ולהעביר את הכספים שבו לשימוש השוטף של החברה - קיבל בית המשפט את טענות הבנק והוועד כי כוונת החברה לרוקן את החשבון סותרת את דיני הנאמנות.

בה בעת, בית המשפט אישר כמה מטענות הממשלה בדבר ניפוח ההפקדות לחשבון הנאמנות, וכן הורה לבטל את הנוהל האבסורדי שלפיו החשבון נותר סטטי, מבלי שהחברה משתמשת בכספיו לכיסוי התחייבויותיה לעובדים - הסיבה המוצהרת לקיומו.

חשבון הנאמנות של עובדי חברת החשמל
הרכיב המחויבות האקטוארית
)במיליוני שקלים(
קרן רווחה לגמלאים 47
מענקי פרישה 1,044
שי לחגים 338
חשמל חינם 1,406
סך המחויבות
האקטוארית
*2,795
*סך ההפקדה בפועל הוא 1.9 מיליארד שקל. ההתחייבויות כוללות את גילום המסים
חשבון הנאמנות של חברת החשמל

המשיכה המיידית אושרה מאחר שאלה כספים שהופקדו לכאורה שלא כחוק בעבור הטבות לעובדי דור ג' בחברה - שאינם זכאים להן. ואולם לאחר הפסיקה שניתנה בנובמבר האחרון, היו שסברו כי המדינה תבקש לערער על החלטת בית המשפט - בייחוד נוכח הקביעה הנחרצת של וינשטיין, של לינדנשטראוס ושל צוות הרגולטורים של חברת החשמל, שלפיה גם עובדי דור ב' בחברה אינם זכאים להפקדה בגין רכיבים לא קצבתיים.

הסברה כי המדינה תערער על ההחלטה התחזקה לאחר שגם השופט גרוסקופף מתח ביקורת מרומזת על הקו המשפטי שנקטו הממשלה וחברת החשמל. אלה נמנעו מלהודות כי כינון חשבון הנאמנות וניהולו באופן שנוהל היו בגדר טעות, ולא ביקשו לבסס טיעון זה. באופן תמוה, במשרדי הממשלה ובחברת החשמל החליטו לא לתקן את פנייתם ולא להגיש ערעור על פסיקת השופט - ובכך השלימו עם הותרת מרבית הכספים בחשבון הנאמנות.

השופט עופר גרוסקופף
השופט עופר גרוסקופף

שאר הכסף בחשבון יישאר לפי שעה במקומו - אם כי חברת החשמל צפויה לגרוע ממנו סכום של עשרות מיליוני שקלים מדי שנה, עבור מימון ההטבות העתידיות לעובדי דור א' וב'. עד כה החברה נמנעה מכך, ובחרה לכסות את ההתחייבויות לעובדים מתקציבה השוטף. 

20 מיליון שקל 
בחודש - ללא אישור

במשך שנים הזרימה חברת החשמל מאות מיליוני שקלים לחשבון הנאמנות, מבלי שאלה דווחו לדירקטוריון או הופיעו בדו"חות הכספיים של החברה. קיומו של החשבון נחשף ב-TheMarker ביולי 2008.

דו"ח שפירסם מבקר המדינה ב-2012 מצא כי חברת החשמל פתחה את החשבון עוד בשנת 2000, במטרה להפקיד בו כספים המיועדים לכיסוי הטבות לא קצבתיות שמהן נהנו עובדי חברת החשמל, ובהן חשמל בחינם, שי לחג ומענקי פרישה.

לאורך השנים גדלה המחויבות האקטוארית של החברה לעובדים בגין הטבות ומענקים נוספים. משכך, החליטה הנהלת החברה, בראשות המנכ"ל דאז, יעקב רזון, להפריש לחשבון הנאמנות 20 מיליון שקל נוספים מדי חודש - ללא אישור של הממשלה או של הדירקטוריון.

המבקר מצא כי אין בהכרח ביסוס לרשימת הזכאים להטבות שבגינן הופרשו הכספים לחשבון הנאמנות - וכי גם ההטבות הנדרשות נופחו. אם לא די בכך, הדו"ח חשף כי מאז שנפתח החשבון, חברת החשמל כלל לא עשתה שימוש בכספים שהפקידה בו כדי לממן את אותן מתנות וחשמל חינם לעובדיה. כשנדרשה לשאת בתשלום, כך מתברר, שילמה להם החברה את הנדרש מחשבון המזומנים השוטף שלה - מבלי לפגוע בכספים שיועדו לכך, ונערמו בלא מפריע בחשבון הנאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker