למה איחר ישראל כץ לדיון בנושא מצב התחבורה בישראל?

שר התחבורה דיווח היום בוועדת הכלכלה על פעולות משרדו: מלבד לחילופי האשמות עם ח"כ חמד עמאר, ניסה השר להסביר מדוע לא כל תושבי ישראל נהנים מההוזלות בתחבורה הציבורית באופן שיוויוני

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

"אם אתה סבור שהפרטת מבחני הנהיגה נועדה לתת משהו למישהו - מדוע אינך פונה למשטרה?" - כך הגיב היום (ב') שר התחבורה, ישראל כץ, להאשמות של ח"כ חמד עמאר, לפיהן משרד התחבורה ישב עם בוחני נהיגה בנוגע להעברתם לכאורה לחברה פרטית שתפעיל מערך טסטים.

"אתה מטיח האשמות שווא, משמיץ פקידים ומכשיל מראש", אמר כץ לעמאר, שהשיב: "המדינה מרוויחה 32 מיליון שקל על מבחני הנהיגה - למה להפריט אותם והעביר את הרווחים לזכיינים פרטיים במקום לייעל את השירות?".

ישראל כץצילום: אוליבייה פיטוסי

השר כץ הגיע היום לוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל, על מנת לדווח על פעולות משרדו, תכנית העבודה של המשרד ואופן ביצוע התקציב. הדיון נסב סביב נושאים רבים מלבד הפרטת מערך מבחני הנהיגה, ביניהם הרפורמות בתחבורה הציבורית, סלילת תשתיות, המאבק בתאונות הדרכים ועוד.

כץ, שהגיע לדיון במצב התחבורה באיחור של חצי שעה "בגלל פקקים", התייחס למצגת פנימית של משרד התחבורה שנחשפה הבוקר ב-TheMarker וחושפת פיגור בביצוע חלק מן היעדים הממשלתיים לשיפור התחבורה הציבורית.

בחודש האחרון נכנסה לתוקפה הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית, המאפשרת לנוסעים לרכוש מנוי נסיעה מוזל המשלב בתוכו נסיעות באוטובוסים ורכבות. לצערם של רבים מתושבי הארץ, המציאות החדשה תקפה רק בחלק מן הישובים, ומקפחת שטחים נרחבים אחרים, בעיקר בפריפריה.

אלא שלפי תכנית העבודה של המשרד, כבר לפני שנה הייתה הרפורמה אמורה להיכנס לתוקפה, הן בקווים עירוניים והן בבין-עירוניים - בכל רחבי הארץ. לו היה משרד התחבורה עומד בלוח הזמנים, נוסעים קבועים בתחבורה הציבורית יכולים היו לחסוך עד כה מאות ואף אלפי שקלים.

"הגשנו למשרד האוצר בקשה ל-40 מיליון שקל כדי שכל ישוב בארץ ייכלל ברפורמת התעריפים", אמר כץ - אלא שסכום זה יופנה לאזורים מסוימים בגליל ובשומרון, ועדיין צפוי להשאיר יישובים רבים מחוץ למפת הרפורמה.

במשרד התחבורה מבקשים לצייר את יוזמתו של השר אריה דרעי, להוזלה נפרדת של תעריפי התחבורה הציבורית, בגובה 14.5% ("מע"מ אפס"), כאחד החסמים להחלת הרפורמה על כל תושבי ישראל. זאת למרות שלשני הפרויקטים הוקצו תקציבים נפרדים ממשרד האוצר. עוד מציינים במשרד את נפילת הממשלה הקודמת כגורם שעיכב את ההתקדמות.

הבוקר נכנסו לתוקף העדכונים האחרונים בהוזלת כרטיסי הנסיעה, והתברר שבחלק מן המקרים ירידת המחיר הריאלית רחוקה מ-14.5%, ועומדת על כ-8% בלבד עבור רבים מן הנוסעים.

הפחתת התעריפים לא חושבה בהתאם לתעריף הסביר של תעריפי הנסיעה, אלא חושבה בהתאם לייקור שבוצע ב-1.1.16 וששר התחבורה, ישראל כץ, הורה על תיקונו ועדכונו הרטרואקטיבי. השר טען בחודש שעבר שהרשות לתחבורה ציבורית ייקרה את התעריפים בניגוד לעמדתו, והורה להוזיל לתעריפים הישנים. לכל אזרח ששילם יותר, ניתנה האפשרות להזדכות על הפער היחסי בעמדות הרב-קו של החברה המפעילה.

בארגון "תחבורה בדרך שלנו", שפנה בימים האחרונים ליו"ר וועדת הכספים, משה גפני, להתערב בנושא, מסבירים כי לאחר בדיקת הנתונים התבררה התמונה הבאה: הפחתת המע"מ בהסדרי כרטיסי החופשי החודשי והחופשי היומי בוצעה ביחס לתעריף היקר יותר, שכאמור בוטל, אך משרד התחבורה בחר לחשב את המע"מ ביחס לתעריף זה.

כך למשל, בחופשי חודשי מרחבי באזור גוש דן שמחירו עומד על 268 שקל חושבה הפחתת המע"מ ביחס לתעריף הגבוה יותר, שכאמור בוטל, ועמד על 285 שקל, כך שהנחת המע"מ עומדת על כ8% בסך הכל.

כץ אמר כי "מבחינת יעדי המשרד, מתן תנופה לתחבורה הציבורית הוא אחד משתי המטרות העיקריות שסימנתי כשנכנסתי לקדנציה הנוכחית - לצד היערכות לשימוש בכלי רכב אוטונומיים. נושא התחבורה הציבורית מקודם כיום כפי שלא קודם לפניי. אבל דבר קשור לדבר - האוטובוס יכול להיות משוכלל ולצאת מתחנה משופצת, אבל כל עוד אין נתיבים ייעודיים שמאפשרים עדיפות לתחבורה הציבורית - הוא לא יגיע ליעד בזמן".

"אני מקווה שבקרוב יגיעו התקנות לאישור הוועדה עבור הצבת מצלמות אכיפת נת"צים שיופעלו בידי הרשויות המקומיות", הוא אמר והסביר כי המדינה תממן את המצלמות לכל רשות שתרצה, ויש שש רשויות שכבר מעוניינות בכך.

בנוסף, הודיע משרד התחבורה כי אלוף (במיל') גיורא רום מונה ליו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. השר כץ בחר להטיל על רום, ששימש עד לאחרונה כמנהל הרשות התעופה האזרחית (רת"א), לארגן מחדש את הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שפועלת מזה כמעט שנה ללא יו"ר דירקטוריון וללא 10 מתוך 15 החברים הנדרשים למועצה. "גיורא רום הסכים לקחת על עצמו בהתנדבות את התפקיד", אמר כ"ץ בוועדת הכלכלה. "יש לו ניסיון שיאפשרו לו להוביל את הנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker