ברגע האחרון: עתירה חמישית הוגשה לבג"ץ נגד מתווה הגז

אוניברסיטת חיפה, בשם האגודה לצדק חלוקתי, טוענת כי דחיית פיתוחו של מאגר לווייתן וההקלות ביצוא הגז שנקבעו במתווה מנוגדות לחוק ויש לבטלן ■ בית המשפט העליון אישר את הגשת העתירה - שלושה ימים לפני הדיון בבג"ץ בכלל העתירות שהוגשו נגד מתווה הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שבוע בלבד לפני הדיון בבג"ץ בעתירות שהוגשו בגין מתווה הגז הממשלתי - הוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט העליון עתירה חמישית נגד המתווה. העותרים טוענים כי הסכמת הממשלה לדחות את פיתוחו של מאגר הגז לווייתן ולהתיר יצוא מוקדם ונרחב של גז - בניגוד להחלטות עבר - סותרת את החוק.

חרף השיהוי בהגשתה, שופטי בג"ץ, בראשות המשנה לנשיאת העליון, השופט אליקים רובינשטיין, קיבלו את העתירה והורו למדינה להשיב לטענות עד היום - תוך שהם מותירים את ההחלטה אם אלה יידונו, למועד הדיון בכלל העתירות נגד המתווה, ביום רביעי.

הפגנת הגז תל אביב צילום: אייל טואג

את העתירה הגישה לבג"ץ הקליניקה למשאבי סביבה ימית בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה, בשם האגודה לצדק חלוקתי. בעתירה נטען שהסכמת הממשלה לדחות בכשנתיים את פיתוח לווייתן, עד ל-2020, מנוגדת להוראות חוק הנפט ולשטרי החזקה שהוענקו לבעלי לווייתן.

עוד נטען כי הסכמת הממשלה להתיר יצוא מוקדם של גז ממאגר תמר - לפני פיתוח לווייתן - מעקרת מתוכן את החלטת הממשלה על יצוא הגז מ-2013 שאסרה זאת, ואף סותרת את פסיקת בג"ץ שדן בעתירות נגד החלטת הממשלה על היצוא - והחליט לדחות אותן.

באמצעות עו"ד נדיה צימרמן וד"ר יאיר שגיא, טוענים העותרים כי דיוני הממשלה מול חברות הגז שהחלו בסוגיה מצומצמת של דיני הגבלים עסקיים, סטו עם הזמן לעבר גיבוש הסדר ראשוני, שנעשה בלי בסיס עובדתי מספק, בלי שקילת האינטרסים המשקיים, ובלי הליך הולם - ו"בהתבסס על מו"מ פרטני, שעניינו קידום אינטרס אחד בלבד, הקדמת היצוא מתמר".

למעשה, טוענים העותרים, אין במתווה אלא "מקצה שיפורים" מצדו של מונופול החברות נובל אנרג'י ודלק, שאושר על ידי הממשלה בלא סמכות ובהליך פגום לכאורה. "סוגיית לוחות הזמנים בנוגע לפיתוח לווייתן שונתה באופן דרסטי בין טיוטת המתווה להחלטת הממשלה. כך, בעוד שטיוטת המתווה קבעה מועד סופי וגמור לפיתוח שדה לווייתן - הרי שהחלטת הממשלה ביטלה מועד זה ובמקומו הכניסה הסדר עמום ביחס למועד פיתוחו", נטען. "למעשה, סוגיית לוחות הזמנים לא עמדה בפני שימוע ציבורי וקביעתה נעשתה הרחק מעיני הציבור", נכתב בעתירה.

בהקשר של היתר היצוא המוקדם מתמר, נטען כי הציבור הוטעה לחשוב כי התיקונים שהוכנסו בהחלטת הממשלה על היצוא מיוני 2013, הם "טכניים בלבד, וכי נשמר העיקרון להבטחת כמויות הגז שישוריינו לטובת המשק המקומי - אף שזהו מצג שווא בלבד", נטען בעתירה.

עתירה מאוחרת זו נבדלת מקודמותיה, שהתמקדו בסעיף היציבות הרגולטורית שהוכנס למתווה ובאישורו התקדימי באמצעות סעיף 52 לחוק ההסדרים. את ארבע העתירות הראשונות הגישו התנועה לאיכות השלטון, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, וכן סיעות המחנה הציוני ומרצ.

בראש הרכב שופטי בג"ץ שידון בעתירות יושב כאמור השופט רובינשטיין. לצדו יישבו השופטים עוזי פוגלמן, אסתר חיות, סלים ג'ובראן ונועם סולברג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker