ההתאחדות מגינה על המונופול בבג"ץ - ונשיאה קונה ממנו גז

בנייר העמדה שהגישה, מבקשת ההתאחדות לדחות את העתירות שהוגשו נגד המתווה אף שהיא לא דנה במתווה עצמו, ואף שהודתה כי ייתכן שאין בידיה הכלים לעשות כן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התאחדות התעשיינים הגישה אתמול לבג"ץ את תגובתה לעתירות נגד מתווה הפשרה הממשלתי עם מונופול הגז, לאחר שאושרה בקשתה להצטרף למשיבים כ"ידיד בית המשפט". זאת, אף שנשיא ההתאחדות, שרגא ברוש, נמנה עם לקוחות מונופול הגז באמצעות החברה הפרטית עושרד, שבה הוא מחזיק עם עופר עיני, העוסקת בהטמעת השימוש בגז במפעלים.

בנייר העמדה שהגישה, מבקשת ההתאחדות לדחות את העתירות שהוגשו נגד המתווה אף שהיא לא דנה במתווה עצמו, ואף שהודתה כי ייתכן שאין בידיה הכלים לעשות כן. "התאחדות התעשיינים לא מבקשת לחוות דעתה על מתווה הגז לגופו. אין היא מתיימרת לקבוע מהי נקודת האיזון הראויה בין השיקולים השונים, וכלל לא ברור כי מצויים באמתחתה הידע, המידע והכלים לעשות כן", נכתב בנייר העמדה.

שרגא ברושצילום: עופר וקנין

בד בבד טוענת ההתאחדות כי רק במתווה הנדון יש כדי לענות על מצוקת הגז שממנה סובלת התעשייה בישראל. "ההתאחדות סבורה כי המתווה הנוכחי (על יתרונותיו וחסרונותיו) מקנה את הוודאות והיציבות ההכרחיות כדי להביא לפיתוח שוק הגז הטבעי בישראל במהירות האפשרית", נכתב בנייר.

"ההתאחדות מאמינה ברצינות ובכנות כוונותיהם של העותרים, ובראשם חברי הכנסת, המבקשים להיות מעורבים באופן פעיל ולהשפיע על תהליך חשוב זה. עם זאת, לא יכול להיות בכך טעם מספיק לקבלת העתירות, אשר לא מעלות כל אלטרנטיבה למתווה, והמתעלמות לחלוטין מההשלכות הכבדות של קבלתן על המשק, התעשייה והציבור".

בנייר העמדה, שחובר בידי משרד עוה"ד עמית, פולק, מטלון ושות', מעלה ההתאחדות שני נימוקים לבקשתה לדחות את העתירות. הראשון הוא הצורך בהגברת אמינות אספקת הגז למשק ובהגדלת האספקה במהירות האפשרית, חרף הטענות כי דווקא המתווה פוגע במענה לצרכים אלה. הנימוק השני הוא הפגיעה בתדמית המדינה בעיני משקיעים זרים.

כמו כן, טוענת ההתאחדות כי לראש הממשלה, בתפקידו כממלא מקום שר הכלכלה, נתונה הסמכות להפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים, וכי הממשלה היתה מוסמכת להחליט על אישור המתווה. "לאחר עשרות ישיבות, שנמשכו חודשים ארוכים, ועל בסיס חוות דעת מקצועיות שונות, ולאחר שהובא לשימוע ציבורי, אושר המתווה על ידי הממשלה ועל ידי הכנסת - ולא ניתן לומר עליו שהוא מתווה חסר סבירות, ובוודאי שאינו חסר סבירות באופן קיצוני באופן המחייב את התערבותו של בית המשפט", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker