התשובה המביכה של המדינה לבג"ץ הגז: "העותרים לא הציגו חלופה ריאלית"

פרקליטות המדינה טוענת כי "תכלית העתירות שהוגשו נגד מתווה הגז היא למנוע את יכולת הממשלה לקדם את מדיניותה" - אך הוסיפה כי ללא החסינות הרגולטורית שהובטחה לחברות הגז: "היה חשש שלא ניתן יהיה להגיע למתווה שמקובל עליהן"

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

למקרא ארבע העתירות, עולה כי בפי כל אחד מהעותרים שלל טענות עובדתיות, כלכליות ומשפטיות, שתכליתן המעשית המשותפת היא אחת ופשוטה - מניעת יכולתה של הממשלה לקדם את מדיניותה בתחום משק הגז הטבעי בישראל" - כך טוענת המדינה בתגובה שהגישה הבוקר לבג"ץ בעקבות העתירות שהוגשו נגד מתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז.

"כלום עלה בידי העותרות להציג חלופה ריאלית למדיניות של הממשלה? כלום העותרות הציגו בטוחה כלשהי לכך שקבלת עמדתן לא תוביל לקיפאון בכל משק האנרגיה והגז בישראל, על ההשלכות השליליות הרבות שיש לכך? על כך המדינה תשיב בשלילה", נכתב במפתיע בפתח התגובה.

צילום: אוליבייה פיטוסי

"עמדת הממשלה היא שמבין כלל החלופות שעמדו על הפרק, מתווה הגז מהווה את החלופה האפקטיבית היחידה שיכולה להביא בהסתברות גבוהה למיצוי הפוטנציאל הטמון בתגליות הגז המצויות במימיה הכלכליים של מדינת ישראל", נטען עוד.

התייחסות פרטנית הקדישה המדינה לתביעה "הדווקנית", כלשונה, לאכוף את דיני ההגבלים על השותפות במאגר לווייתן – ולפרק למעשה את השותפות מכוח ההכרזה עליהן כפועלות תחת הסדר כובל. קריאה זו כונתה בתגובת המדינה "חלופת 'יקוב הדין את ההר'" – וזכתה לשלל תהיות אודות השלכותיה על התנגדות חברות הגז, משך העימות המשפטי מולן והפגיעה בתדמית הרגולציה בישראל.

"המדינה תטען כי לא רק שחלופת 'יקוב הדין את ההר' לא תבטיח את קיומו של משק גז טבעי תחרותי בישראל, אלא שהיא אף עלולה להותיר את משק הגז הטבעי עם מאגר מפותח אחד בלבד, תמר, כמונופול רב עוצמה", נכתב.

"המדינה תוסיף ותטען כי החלופה תביא לסטגנציה של ענף הגז, על מלוא חשיבותו לכלכלת ישראל - ובה בעת תגרום לפגיעה משמעותית ביחסי החוץ של המדינה, ובביטחונה, הכולל את ביטחונה האנרגטי".

"צריך להפעיל את סעיף 52 במשורה"

ארבע העתירות העיקריות שהוגשו לבג"ץ נגד המתווה על ידי התנועה לאיכות השלטון, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים וכן סיעות המחנה הציוני ומרצ - התמקדו בשלוש ביקורות עיקריות: האחת, על הפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, שבאמצעותו אושר המתווה תוך הפקעת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים - בהליך לא תקין לכאורה, תוך חריגה מסמכות ובהחלטה בלתי סבירה ובלתי מידתית; השנייה, בגין סעיף היציבות מעורר המחלוקת שהבטיח לחברות הגז חסינות רגולטורית לתקופה של 15-10 שנה; והשלישית - ביקורת כלפי סעיפים שונים במתווה, לרבות הקלות בייצוא, מיסוי ובתמחור הגז.

לתגובת המדינה, שהוגשה בידי עורכי הדין ענר הלמן ורן רוזנברג מפרקליטות המדינה, לא נפל כל פגם בהחלטה להפעיל את סעיף 52, וכי האפשרות להפעיל את הסעיף הועלתה זמן רב לפני כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני לדון בשיקולי החוץ והביטחון הנדרשים לצורך הפעלה זו.

לטענת המדינה, הפעלת סעיף 52 התאפשרה לכשר הכלכלה הגיע למסקנה כי שיקולי חוץ וביטחון גוברים על שיקולי התחרות - וכי לא קיים כל עיגון לטענת העותרים כי השימוש בו שמור לעתות חירום או משבר, או שמדובר בסעיף "שיורי" שניתן להפעילו רק לאחר מיצוי סמכויות האכיפה של רשות ההגבלים העסקיים.

"בצד זאת, יובהר כי לעמדת המדינה מדובר בסמכות חריגה באופייה שיש להפעילה במשורה, בזהירות ורק במקרים חריגים. כזה הוא המקרה שלפנינו", סייגה המדינה.

באשר לספקנות שהובעה כלפי שיקולי החוץ והביטחון נטען כי זהו "ניסיון נואל", וכי "שיקולי החוץ והביטחון ניתנים להגשמה ראויה וסבירה רק במקום בו הרחבת שדה תמר ופיתוח לווייתן ייעשו בפרק זמן מהיר ככל הניתן".

באשר לטענות נגד סעיף היציבות טענה המדינה כי "החשש שהיה, ובמובנים מסוימים עודנו קיים, הוא שללא הבטחת סביבה רגולטורית יציבה למשקיעים, לא ניתן יהיה להגיע למתווה שיהא מקובל על חברות הגז ויביא לפיתוח המהיר של לווייתן ולהרחבת תמר".

לאחר הגשת התגובות המקדמיות של חברות הגז אתמול והגשת תגובת המדינה כיום, יתכנס ביום רביעי הבא הרכב שופטי בג"ץ, בראשות המשנה לנשיאה, השופט אליקים רובינשטיין, לדיון ראשון בעתירות.

צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker