אורן דורי
אורן דורי

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, קיימה היום (ב') דיון מיוחד לנוכח הדיווחים על ליקויים בהקמת המנהרות בקו הרכבת המהיר ירושלים-תל אביב, וקריסת רצפה של אחת מהן, לאחר שסיירה בתוואי העבודות בשבוע שעבר. בדיון נכח המהנדס הראשי של קבלנית פרויקט המנהרות חברת שפיר, אבי פנטורין, שהטיח האשמות ברכבת ישראל: "כשקיבלנו את תכנית הבניה למנהור מהרכבת, מיד התרענו שהתכנון הוא לקוי. דיפון בטון של 20 ס"מ אינו מספק.

בין שפיר, שביצעה את הפרויקט יחד עם חברת פיצרוטי האיטלקית, לבין רכבת ישראל נגלעו לאחרונה סדקים במערכת היחסים בהקשרים שונים, בין היתר בעמידה בלוחות הזמנים. קיים חשש שחילופי ההאשמות בין שני הגופים ישפיע לרעה על פרויקטים משותפים נוספים שנמצאים בקנה.

התבקעות במנהרת שירות בפרויקט הרכבת לירושלים

"המשכנו לבצע את הבניה בהנחיה חד משמעית של הרכבת ולצערנו בסופו של דבר קרו כשלים במנהרות", הוסיף פנטורין והפתיע בהיקף של הליקויים, לטענת שפיר: "מספר הכשל במנהרות הוא יותר גדול למעלה מ-50% מהמנהרות המקשרות סדוקות. לדעתנו הסדקים קונסטרוקטיבים שמהווים כשל. למעלה מ-20% מהמנהרות המקשרות נוזלות. מנהרה מס 24 למעשה קרסה ובאחוז גדול מהקירות לפי סקר שביצענו יש עיוותים (דיפורמציות – תזוזות של המבנה)".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל אמר: "לא באנו להכריע בשאלה מי כאן צודק או מי זה שצריך לתת את ההסברים ואני אומר את זה קל וחומר אחרי הסיור. לא אוותר על בדיקה חיצונית בלתי תלויה ולא רק של המנהרה הזו שרצפתה התבקעה אלא שהגורמים המקצועיים יודעים להגיד שהכשל במנהרה המחוברת הוא נקודתי וכל המקומות האחרים תקינים".

ח"כ איתן כבלצילום: עופר וקנין

ח"כ עליזה לביא: "פניתי לבתי שהיא מהנדסת תחבורה. נחשפתי לבעיות בתחקיר TheMarker. לא יכול להיות שזה קורה הבנתי שזה כשל מתמשך שהרכבת ידעה על זה כבר לפני 4 שנים. קיבלתי הרבה מידע לפני הדיון על התעלמות של הרכבת מהרבה ביקורות והערות מחוו"ד הנדסית של שפיר וחברת תכנון שהרכבת שכרה שאמרה שהתכנון בעייתי. אבל הרכבת התעלמה והחליטה כמו שבתי הסבירה לי לחסוך בבטון ובמקום דיפון של מטר החליטה על 20 ס"מ חרף ההתראות שזה לא יחזיק בלחצי המים".

ח"כ עיסאווי פריג': "אין לנו מקור מידע מוסמך ואנחנו מבקשים הבהרות. בסיור שהיה לנו ראינו מנהרה מקשרת אחת מתוך 46 מנהרות מקשרות. ראינו בקיעת מים והגיעו לאוזני שיש 11 מנהרות עם סדקים וכל ה-46 מנהרות עומדות בפני אותה בעיה וסכנה עתידית. שאלה למנכ"ל בועז צפריר, מה עלות התיקון? אמר צפריר עד מיליון שקל שזה שולי, ושמעתי שהרכבת מבקשת לחלט 30 מיליון שקל מהקבלן המבצע. אם העלות מיליון למה רוצים לחלט 30 מיליון? בכל פרויקט יש תכנון ויש ביצוע וכאן במקרה שלנו קיבלו שירות ממומחה גרמני שהתריע ב-2011, איפה זה עומד ואיך ההתראה קיבלה ביטוי? שמעתי שיש בכירים ברכבת שמאיימים שבמכרזים הבאים הם "יראו" לחברה המבצעת. האם זה נכון?".

בועז צפריר מנכ"ל הרכבת הגיב להאשמות: "פרויקט בהיקף של כמעט 7 מיליארד שקל לחיבור ת"א עם הבירה. ברכבת מעסיקים מהנדסים, מתכננים, מנהלי פרויקטים, חברות אבטחת איכות, בקרת איכות וקבלנים מבצעים. אנחנו קובעים תכנון, מאשרים ובאמצעות החברות אחראים על הניהול. יש התקשרויות שונות כדי למנוע ניגוד עניינים. מי שקובע בתכנון מא' עד ת' זה המזמין והמזמין היא הרכבת. גם כאשר רואים כשלים, המתכנן חייב לפתור אותם. כפי שאמרתי בסיור העלות תהיה עד מיליון שקל לתיקון גם במנהרה הכושלת וגם במנהרות הסמוכות ליצירת חרירים לאיתור כשל".

לגבי חילוט הערבות, השיב צפריר כי אין בינה לבין נושא הסדקים במנהרות שום קשר. לדבריו, החילוט נובע מכך ששפיר איחרה במשך שנה תמימה ממועד המסירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker