הצעת חוק: עיריות יתקינו מצלמות לאכיפת עבירות נסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית

הרשויות המקומיות מצדדות במהלך, שעשוי להגדיל את הכנסותיהן מדו"חות, אך גם חוששות מהחרפת עומסי התנועה העירוניים כתוצאה מהאכיפה ■ מצלמות הנת"צים הבודדות שמותקנות כיום בכבישים אינן פעילות בשל בעיות תקינה

אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי
אורן דורי

משרד המשפטים מאמץ את עמדת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, להסמיך את העיריות והרשויות המקומיות להפעיל מצלמות לאכיפת נסיעת כלי רכב פרטיים בנתיבי תחבורה ציבורית. לפי תזכיר החוק, שגובש במשרד התחבורה ונחתם על ידי שרת המשפטים איילת שקד, העיריות יהיו אחראיות על הצבת המצלמות, תפעולן וכן על שמירת הצילומים. לפי הערכות, במידה ויאושר המהלך, כמות המצלמות בדרכים תגדל משמעותית.

כיום, לרשויות המקומיות ולפקחיהן אין סמכות חוקית לאכוף עבירות נת"צים, שנותרים בלתי מפוקחים בדרך כלל, למעט מבצעים נקודתיים של משטרת ישראל. בניגוד לעשרות מצלמות המהירות שפזורות בארץ, כמעט שלא ניתן למצוא מצלמות מהסוג שאמור לדאוג לנוסעי התחבורה הציבורית. גם מצלמות הנת"צים הבודדות, כמו אלה שהוצבו כבר לפני כחצי שנה בכביש איילון צפון, בסמוך למחלף חולון, עדיין אינן פעילות – בשל בעיות תקינה.

איילת שקד
איילת שקדצילום: נועם מושקוביץ

לפי המוצע בנוסח שגיבש משרד המשפטים, התקנת המצלמות תלווה בהצבת שילוט מתאים בידי הרשות המקומית, באופן שיבהיר לציבור הנהגים כי נתיב הנסיעה עשוי להיות מצולם. עוד מוצע לקבוע, כי הרשות המקומית תפרסם באתר האינטרנט שלה רשימה של נתיבי התחבורה הציבורית שבתחומה – שעשויים כולם להיות מצולמים. הקנס על נסיעה לא חוקית בנת"צ עומד על 250 שקל. בשנה שעברה הודיע משרד התחבורה כי בכוונתו להעלות את גובה הקנס ל-750 שקל.

לפי הערכות, ההכנסות מתשלום הדו"חות ילכו לקופת הרשויות המקומיות, וזו אולי אחת הסיבות כי מרבית העיריות מצדדות במהלך. מאידך, מתחת לפני השטח חלקן מביעות גם חשש כי שאכיפת הנת"צים תוביל להחרפת עומסי התנועה בנתיבים לכלי הרכב הפרטיים.

לעניין שמירת הפרטיות של המצולמים, הצעת התיקון בפקודות התעבורה פוסקת כי הצילומים יועברו למאגר שמור וימחקו ממנו לאחר חמישה ימי עבודה לכל היותר. עוד נכתב בתזכיר החוק כי "יש להמנע ככלל מצילום חניה או כניסה למרפאה למחלות ייחודיות, או למוסד או חנות בעלי מאפיינים אינטימיים-מיניים. זאת, שכן תיעוד כזה עלול לחשוף היבטים פרטיים ורגישים הנוגעים לבעלי רכבים או עוברי אורח הנזקקים לשירותי אותו מוסד".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ