בג"צ תוקף את חיסיון קצא"א: "מה שלא היה שקוף, צריך להיות שקוף"

בעקבות עתירת עמותת אדם טבע ודין - המדינה תודיע לבג"צ על מועד אחרון לשינוי צו החיסיון של החברה בתוך שבועיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"המדינה מוכרחה ללכת עם רוח העידן. מה שלא היה שקוף, צריך להיות שקוף - בכפוף כמובן לאינטרסים של ביטחון" - כך אמר היום המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליקים רובינשטיין. הדברים נאמרו בעת דיון בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין נגד צו החיסיון שהוטל על פעילות חברת קצא"א מאז 1968.

נציגי המדינה טענו בדיון כי נבחן שינויו של צו החיסיון, במסגרת הדיונים על זיכיון קצא"א שצפוי להסתיים ב-2017. ואולם רובינשטיין העיר כי "לא נראה על פני הדברים שזה צריך להידחות עד אחרי ההחלטות לגבי מה יקרה עם קצא"א".

נפט שדלף מצינור קצא"א בשמורת עברונה בדצמבר 2014
נפט שדלף מצינור קצא"א בשמורת עברונה בדצמבר 2014צילום: ששי חורש

בא כוח המדינה טען כי אינו יכול להתחייב למועד סיום, מה שגרר את שופטי העליון חנן מלצר וניל הנדל להעיר כי במקרה כזה בג"ץ יוציא צו על תנאי - ויקבע הוא את המועד. לבסוף נקבע כי המדינה תודיע לבג"ץ בתוך שבועיים על המועד למיצוי הדיונים בצו החיסיון, וכי בתוך חודש יקבל בג"ץ החלטה באשר להוצאת הצו.

לצד העתירה לביטולו או לצמצומו של צו החיסיון, ביקשה אדם טבע ודין לפני שנה מבג"ץ לחייב את קצא"א למסור מידע מלא על אירוע דליפת הנפט בערבה, ולחשוף דו"חות ביקורת שנכתבו בעבר על פעילות החברה, אך נגנזו בהוראת הצנזורה הצבאית.

"החיסיון שממנו נהנית החברה הוא כה גורף וחובק כל, כשהוא מוחל גם על מידע שעל פניו אין בו כל היבט ביטחוני או אסטרטגי ייחודי שיש בהם כדי להצדיק סודיות. בעטיו הוסתר מידע על אודות תהליכי רישוי של החברה, סיכונים סביבתיים, תוצאות חקירות, ממצאי מבקר המדינה ועוד", נכתב בעתירה.

בא כוח המדינה אמר בדיון כי אין מקום להתערבות בהסדרי פרסום אלה לפני השינוי בהסדרת מעמדה של קצא"א ב-2017, וכי קיימות מגבלות על מסירת מסמכים שנבחנים בימים במסגרת החקירה המשטרתית בנושא הדליפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker