ועדת הכספים אישרה בחקיקה: תעריפי התחבורה הציבורית יוזלו ב-14.5%

לאחר שהצעת החוק אושרה פה אחד - החל מיום ראשון הקרוב יופחתו מחירי התחבורה הציבורית ■ ח"כ מרגלית: "מפת העדיפות בתחבורה כללה את ההתנחלויות על חשבון הגליל - זו בושה לממשלה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החל מיום ראשון הקרוב: מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית יופחתו ב-14.5% זאת לאחר שוועדת הכספים אישרה היום (ב') פה אחד את הצעת החוק הממשלתית בעניין.

הפחתת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית באה בעקבות ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לש"ס, ולפי דרישתו של שר הפנים, אריה דרעי (ש"ס), שהתנה את הצטרפותו לקואליציה בהנהגת מע"מ אפס על התחבורה הציבורית.

יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הוציא מנוסח הצעת החוק סעיפים שהיו מאפשרים לשרי האוצר והתחבורה לשנות את גובה ההפחתה - או אף לבטלה בשל נסיבות משתנות.

גפני הסביר כי "המטרה היא להפחית את מחירי הנסיעה בפועל ולמנוע אפשרות של ביטול ההפחתה עקב שינויי מדיניות. זהו מהלך חברתי חשוב ולא ייתכן ששר זה או אחר יחליט לבטל אותה כלאחר יד. ועדת הכספים קבעה בחקיקה כי יש לתת את ההנחה בתחבורה הציבורית ומן הראוי שהדבר לא ישתנה באמצעות החלטה שרירותית של שר זה או אחר כעבור זמן".

משה כחלון ואריה דרעי
משה כחלון ואריה דרעיצילום: אמיל סלמן

לדבריו, "הורדת תעריפי התחבורה הציבורית היא דבר בעל חשיבות עצומה לאזרחי ישראל ובמיוחד לשכבות החלשות ולמעמד הביניים, שהם הצרכנים העיקריים של התחבורה הציבורית. נמשיך לפעול להוזלת מחירים של מוצרים ושירותים חיוניים לאזרח, גם לנזקקים וגם לכלל הציבור".

גפני הדגיש כי "עמדנו על העיקרון של עיגון ההפחתה בחקיקה והוצאנו סעיפים שהם בבחינת סייגים להפחתה על מנת לוודא שהציבור אכן ייהנה מההנחה. לא נאפשר להסיט את התקציב המיועד להנחות בתחבורה הציבורית לשימושים אחרים".

דרעי הסביר את ההחלטה לעקוף את שרי האוצר והתחבורה על ידי חקיקה להוזלת התעריפים במקום פרסום צווים להוזלת תעריפים בלבד, ואמר כי "החלטנו ללכת על חקיקה ראשית כדי למנוע מצב שבשנה הבאה יבוטלו ההנחות. עלות המהלך - 660 מיליון שקלים. הפחתות שלא במסגרת חקיקה דינן להתבטל. בהמשך נפעל להוזלת תעריפי המים והחשמל".

ח"כ אראל מרגלית וח"כ זהבה גלאון בדיון בוועדת הכספים
ח"כ אראל מרגלית בדיון בוועדת הכספיםצילום: מיכל פתאל

לדבריו, "להנחות בתעריפי התחבורה הציבורית יש אמירה חברתית חשובה על הכיוון אליו אנחנו הולכים - הוזלת יוקר המחיה ובמיוחד הוזלת מחירי שירותי היסוד. בתחילה רצינו בהסכמים להפחית את המע"מ, אך הגענו למסקנה שהתקציב הגדול שעמד לרשותנו להנחות לציבור יתבזבז בדרך הזו. מתוך כוונה להטיב באמת, החלטנו ללכת על הנחה בתעריפי התחבורה הציבורית לכולם ללא הבדל". להערכת דרעי, הוזלת התעריפים תחסוך למשפחה שמשתמשת בתחבורה הציבורית כ-150-100 שקל בחודש.

המהלך זכה לתמיכה גם בקרב האופוזיציה. חברי הכנסת מיקי רוזנטל ואראל מרגלית (המחנה הציוני) בירכו - ולאחר מכן דרשו לחזק את התחבורה הציבורית בפריפריה. "הממשלה מחקה את הנגב והגליל. מפת העדיפות בתחבורה כללה את ההתנחלויות על חשבון הגליל - זו בושה לממשלה", טען מרגלית. "הממשלה הזאת מנצלת את אזרחי ישראל תושבי הנגב והגליל בקלפי, אבל  ביום שאחרי מפקירה אותם ומטפחת את הבן החורג - המתנחלים".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "אני מקווה שזו סנונית ראשונה למהלכים נוספים להתמודדות הממשלה עם יוקר המחיה. בעיית יסוד במשק הישראלי הינה קיומו של מיסוי עקיף נרחב ונסתר במגוון רחב מאוד של מוצרים. לא חייבים להוריד מע"מ בהכרח, אבל יש לטפל בסוגיית המיסוי העקיף. זו לא חכמה שהגירעון נמוך, כי זה נעשה על חשבון האזרחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker