רכבת ישראל: "הקבלנים אחראים לקריסת המנהרה - לא התכנון שלנו" - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רכבת ישראל: "הקבלנים אחראים לקריסת המנהרה - לא התכנון שלנו"

בעקבות חשיפת TheMarker, החברה הממשלתית מבקשת מביהמ"ש שלא למנות בורר לפרויקט הקו המהיר לירושלים, היות שהמהלך נועד ללחוץ עליה בוויכוח כספי שהיא מנהלת מול הקבלנים ■ שפיר הנדסה: "מה יש להם להסתיר?"

14תגובות

חברת רכבת ישראל מבקשת מבית המשפט המחוזי בתל אביב לדחות את בקשת קבלני העבודות בקו הרכבת המהיר לירושלים (A1), שפיר הנדסה ופיצרוטי האיטלקית, למנות בורר מקצועי שיבחן את הטענות למחדל תכנוני בפרויקט – וכן לעכב עד אז את תיקון הליקויים שהתגלו.

פניית הקבלנים לבית המשפט נעשתה לאחר קריסת אחת ממנהרות השירות שנכרתה בפרויקט - בין שער הגיא לנחל יתלה – ולאור החשש לליקויים בכריית מנהרות שירות נוספות לאורך תוואי המסילה.

התבקעות במנהרת שירות בפרויקט הרכבת המהירה לירושלים

לטענת שפיר ופיצרוטי, הן התריעו בשנים האחרונות כי שכבת הבטון במנהרות השירות דקה מדי, ולא תעמוד בלחצי המים בבטן האדמה. כמו כן, טענו לסכנה מיידית ב-11 מנהרות שירות בסך הכל, ולסכנת קריסה אפשרית בעוד 13 נוספות. זאת, בעוד שהרכבת מסרבת למנות בורר מקצועי בשאלת האחריות ופועלת למנות קבלן מחליף לתיקון הליקויים שאותרו בשטח. 

לטענת רכבת ישראל, לא קיימת סכנה בטיחותית לקריסת מנהרות וכי "הכשל הנקודתי" שהתגלה נבע מליקויי ביצוע שבאחיות הקבלן, ולא כתוצאה מתכנון לקוי שלה. לטענת החברה הממשלתית, פניית הקבלנים לבית המשפט "אינה אלא ניסיון פסול להפעיל לחץ על רכבת ישראל במסגרת סכסוך כספי רגיל שבין מזמין לקבלן, וזאת במסווה של 'דאגה לציבור', לכאורה, תוך ניפוח אירוע נקודתי לכדי 'סכנה בטיחותית ממשית', כביכול, וזאת כאשר המבקשות עצמן מודעות לכך שסכנה כזו כלל וכלל אינה קיימת".

ברכבת לא מתכחשים לחשש מנזקים במנהרות השירות, אך טוענים כי האחריות לכך מוטלת לפתחם של הקבלנים, וכי אלה פעלו כדי למנף את הכשלים שהתגלו כדי לטשטש לכאורה את אחריותם למחדל ולעיכובים בפרויקט – שסביב הפיצוי בגינם ניהלו הרכבת ושפיר משא ומתן. 

"על מנת לקדם את תביעותיהן הכספיות המופרכות, ובמסגרת התנהלות שנהפכה למצער, בכל הנוגע לשפיר, לשיטה של ממש, לא בוחלות המבקשות בהטלת רפש באחד מפרויקטי הדגל התחבורתיים של מדינת ישראל", נכתב בתשובת הרכבת. "המבקשות אף הגדילו לעשות והגישו בקשה לעכב את השלמת הקטע נשוא התובענה, המהווה חלק מהנתיב הקריטי במסגרת מגה פרויקט שכל עיכוב בו עשוי לפגוע אנושות ברציפות והמשכיות הפרויקט ולגרום לנזק עצום. כל זאת בניסיון נואש להתנער מאחריות, ולהסיט את תשומת הלב מקנסות עתק שצפויה הרכבת להשית על המבקשות בשל איחור כביר של כשנה בהשלמת חלקן בפרויקט".

באמצעות עורכי הדין מיכאל ראבילו ויצחק גולדשטיין, ממשרד שמרון, מלכו, פרסקי ושות',  טוענת רכבת ישראל כי טענות הקבלנים נגד התכנון שביצעה במנהרות השירות לוקות בשיהוי כבד, וכי מאזן הנוחות נוטה בבירור לטובתה, היות שכבר ב-2007 הוכח כי כל חודש של עיכוב בפרויקט הרכבת לירושלים יסב למשק נזק של 10 מיליון שקל. באופן מפתיע, העירו ברכבת כי החלטת שר התחבורה, ישראל כ"ץ, למנות בשבוע שעבר צוות בדיקה בלתי תלוי לאירוע – מייתרת מינויו של מומחה נוסף.   

שפיר הנדסה מסרה בתגובה: "עתרנו אך ורק למינוי מומחה בלתי תלוי שיבחן את טענותיה בנוגע לכשל תכנוני מצד הרכבת וזאת בהתאם להוראות ההסכם שבין הצדדים. אם הרכבת בטוחה כל כך בטענתה כי אין כל כשל תכנוני, לא ברור מדוע היא נעמדת על רגליה האחוריות ואיננה מסכימה למינוי המומחה. מה יש לה להסתיר?

"המחלוקת מקצועית והיא נוגעת לשאלה מקצועית. הניסיון להציגה ככספית נועדה להסיט את הדעת מהעיקר. שפיר פנתה לרכבת פעם אחר פעם והודיעה בזמן אמת על כשל תכנוני. שפיר מסרה לרכבת שורה ארוכה של חוות דעת מקצועיות, שלפיהן קיים כשל תכנוני. גם מומחה מטעם הרכבת קבע כי יש כשל. הרכבת בחרה להתעלם ולהמשיך עם התכנון הלקוי ועתה היא מנסה להימנע מהבדיקה מצד מומחה בלתי תלוי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם