EMG לשטייניץ ולרשות ההגבלים: "חשש להסדר כובל בעסקת יצוא הגז למצרים"

ספקית הגז המצרית טוענת כי הרישיון שעליו חתם שר האנרגיה ליצוא גז ממאגר תמר לקבוצת דולפינוס המצרית – דרך הצינור שלה - עלול להיות לא חוקי, והבהירה כי היא אינה צד לעסקות האלה ■ משרד האנרגיה: "האישור ניתן לבקשת שותפות תמר"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"EMG מוצאת חובה מוחלטת להודיעך שהיא רואה את העסקות שביחס אליהן הוצא רישיון יצוא גז ממאגר תמר למצרים - כנעדרות כל תוכן אמיתי, כמנוגדות לאינטרסים שלה, כמו גם כעומדות בניגוד לאינטרסים הן של ישראל והן של מצרים" – כך טוענת ספקית הגז המצרית EMG במכתב ששיגרה אתמול לשר האנרגיה, יובל שטייניץ.

הפנייה לשר נעשתה שלושה שבועות אחרי ששטייניץ העניק לבעלי תמר אישור לייצא גז לחברת דולפינוס האלמונית שפועלת במצרים, דרך הצינור המושבת של EMG בחצי האי סיני – וזאת אף ש-EMG טוענת כי לא ניהלה כל מגעים להשמשת הצינור, ולאחר שמחתה על אזכור שמה בהקשר לעסקה זו.

קידוח לוויתן
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

כזכור, דולפינוס – חברה הרשומה במקלט המס של איי הבתולה הבריטיים, ושמאחוריה עומד איש עסקים בשם עלא עראפה, חתמה מול בעלי תמר על מזכר הבנות ליבוא 5 מיליארד מ"ק גז בשבע שנים. בה בעת, חתמה מול בעלי מאגר לווייתן על מזכר הבנות דומה לייבוא 4 מיליארד מ"ק גז בשנה למשך 10-15 שנה.

מזכרי הבנות אלה העלו סימני שאלה כבדים באשר לאופן הייצוא, וכן באשר ללקוחות המתעתדים לרכוש כמות גז גדולה כזאת של גז. תהיות אלה לא הפריעו למשרד האנרגיה לחתום בסוף דצמבר על רישיון הייצוא הראשון של גז למצרים, וזאת לאחר שהממונה על ענייני הנפט, יוסי וירצבורגר, נועץ בנושא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שטייניץ, במטרה לאשר את העסקה.

באמצעות בא כוחה, עו"ד ניב סבר ממשרד מ. פירון ושות', טענה EMG בפני שטייניץ כי אינה צד לאף אחת מהעסקות שדווחו על ידי שותפות תמר ולווייתן מול קבוצת דולפינוס, וכי לא היתה חלק מכל משא ומתן שהוביל להסכמים אלה. עוד צויין כי קיימים "מכשולים חוקיים, רגולטוריים ומנהליים שמונעים שימוש במערכת ובצינור של EMG".

כך ,למשל, טוענת EMG כי בהתאם לחקיקה המצרית, חברות זרות או מעורבות מנועות מלייבא גז למצרים, וכי יבוא כזה דורש את אישורן של חברות הלאומיות של מצרים -  EGPC /EGAS  - שמולן ניהלו EMG וחברת החשמל הישראלית הליכי בוררות. "החברות לא פרסמו תקנות המפרטות באופן ברור את התנאים לייבוא גז טבעי למצרים, והן ממשיכות להתנות ייבוא בביטול או יישוב כל בוררויות הגז המתנהלות", הזכיר סבר.

עוד מציינים ב-EMG כי גם החקיקה הישראלי ורישיון הולכה של EMG לא מתירים לעת זו שימוש במערכת לצורך יצוא גז. אם לא די בכך, טוענת EMG כי הנושא "המטריד יותר", הוא חשש להיווצרות הסדר כובל לכאורה בהתקשרות שבין דולפינוס לשותפות בתמר.

לטענת EMG, הודיעה לה דולפינוס כי סיכמה על זכות בלעדית לרכישת גז ממונופול תמר ולהובלתו דרך צינור EMG. כלומר, במסגרת העסקה הנרקמת הובטחה לכאורה לדולפינוס בלעדיות בשימוש בצינור. למיטב ידיעתה, ציינה EMG, לא הוגשה בקשה לפטור מהסדר כובל לממונה על ההגבלים העסקיים – חרף השפעתו לרעה של הסדר כזה על התחרות בישראל (וגם במצרים).

"למרשתי אין כל כוונה להיות צד לפעילות בלתי חוקית שכזו, והיא מוטרדת מאוד על שתוארה כצד אפשרי לעסקה כזו, בניגוד לרצונה, וללא ידיעתה המוקדמת או בהסכמתה", נכתב בפנייתEMG , ששוגרה גם לממונה בפועל ההגבלים העסקיים, עו"ד אורי שוורץ.

משרד האנרגיה מסר בתגובה כי "אישור היצוא ניתן לבעלי תמר לבקשתן. לאחר קבלת אישור הייצוא, על המבקשים אותו לפעול לחתימת ההסכמים למימוש הייצוא".

השותפות במאגר תמר סירבו להתייחס לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker