שר התחבורה הורה לבדוק את החשש למחדל בקו הרכבת לירושלים

מנהל אגף רכבות, משה אמסלם, יבחן את קריסת מנהרת השירות בפרויקט ואת השלכותיה על הלו"ז - ויגיש לשר מסקנות בתוך 60 יום. כ"ץ: "לפי הדיווח שקיבלנו, האירוע נגרם כתוצאה מעומס מים שלא טופל כראוי וכן מליקוי ביצוע שבאחריות הקבלן"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מינה צוות בראשות מנהל אגף רכבות במשרד, משה אמסלם, כדי לבדוק את הקריסה של מנהרת השירות בקו הרכבת המהיר לירושלים (A1), שאירעה עוד באוקטובר – וכן את הטענות למחדל שעשוי לדרוש את תיקון יתר מנהרות השירות בפרויקט.

בתגובה לשאילתה שהגישו ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), השיב כ"ץ כי "לאור חשיבות ודחיפות הנושא הנחיתי את מנהל אגף בכיר רכבות לבצע במיידי בדיקה ובחינה בלתי תלויה, ולהגיש לי מסקנות והמלצות מהאירוע בתוך 60 ימים תוך ניתוח המשמעויות על קידום הפרויקט ומועד סיומו".

מנהרה שקרסה בפרויקט הרכבת המהירה לירושלים

כפי שנחשף בתחילת השבוע ב-TheMarker, רצפת מנהרת שירות 24 – אחת מבין 46 פרוזדורי שירות לאורך המנהרה הארוכה בישראל, שנכרתה לאורך 11.5 ק"מ בין שער הגיא לנחל יתלה – התבקעה באוקטובר בשל לחץ מי תהום. זאת, לאחר התראות קבלן הפרויקט, שפיר הנדסה וחברת פיצרוטי האיטלקית, כי עובי הבטון שקבעה הרכבת (20 ס"מ) לא יעמוד בלחצי המים בהר.

בעקבות כך, גררה קריסת המנהרה ויכוח מקצועי ומשפטי קשה בין חברת רכבת ישראל לבין הקבלן סביב האחריות למחדל. זאת, כשהרכבת טוענת לביצוע לקוי שבגינו יידרש תיקון בחמש מנהרות בסך הכל – ואילו הקבלן טוען  למחדל תכנוני שגרם כבר לסדקים ב-11 מנהרות וידרוש את תיקונן של לפחות 24 מנהרות שירות בסך הכל.

בעוד שהקבלן דורש למנות בורר להכרעה במחלוקת – הודיעה הרכבת על החלפתו בקבלנים אחרים, מה שהביא לפניית שפיר לבית המשפט.

"מהדיווח שהתקבל מרכבת ישראל עולה כי האירוע נגרם כתוצאה מעומס מים שלא טופל כראוי וכן מליקוי בשלביות הביצוע שהחליש את הרצפה", אמר כ"ץ במליאת הכנסת. "לפי הדיווח מדובר בליקויים שבאחריות הקבלן. לאור התנהלותו במקרה זה ובמקרים נוספים הרכבת אף הפסיקה את פעילותו וכנראה שתתבע אותו. לקבלן היה לו אינטרס להציף את הנושא, אך הובהר לנו כי לא תהיה השפעה על לוחות הזמנים של הפרויקט".

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) תהה בדיון האם בעקבות מחדלים קודמים בעבר פעל משרד התחבורה להרחיק מפקחים שכשלו לכאורה בפיקוח על העבודות – אך לא נענה. בסיכום הדיון הוחלט להעביר את הנושא לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, שהיו"ר שלה, ח"כ איתן כבל, כבר הודיע השבוע על כינוסה בעניין. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker