זה מה שתחסכו כל חודש על תחבורה ציבורית ומים - בעקבות ההסכמות בין כחלון לדרעי

הוזלת תעריפי המים תחול רטרואקטיבית מ-1 בינואר 2016, ואילו הורדת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית תיכנס לתוקפה מכניסת החוק לתוקף

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

משפחה שבה לפחות אחד המפרנסים משתמש בתחבורה הציבורית אוטובוסים ורכבות, תחסוך כ-110 שקל בחודש בגין הורדת תעריפי התחבורה הציבורית והפחתת מחירי המים - כך מעריכים במשרד האוצר לנוכח ההסכמות בין שר האוצר, משה כחלון, לשר לקידום הפריפריה, אריה דרעי. החיסכון תלוי בהיקף השימוש בתחבורה הציבורית ובהיקף צריכת המים. תחילה דרש דרעי להוריד את המע"מ, העומד על 17%, אבל בסופו של דבר הוחלט לתת הנחה שתוריד את מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית בכ-14.5%.

הכנסת תחוקק בקרוב חוק שיעגן את ההפחתה במחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית והמים. הוזלת תעריפי המים תחול רטרואקטיבית מ-1 בינואר 2016, ואילו הורדת תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית תיכנס לתוקפה מכניסת החוק לתוקף.

אוטובוס אגד בתל אביבצילום: דודו בכר

לפי ההערכות באוצר, משפחה המונה 5 נפשות תחסוך כ-22 שקלים בחודש בשל הורדת מחיר המים. ההנחה תינתן בגין צריכת בסיס במים בסך 3.5 קוב לנפש לחודש. מחיר קוב בצריכת הבסיס כיום הוא כ-7.8 שקלים, ובעקבות ההוזלה הוא יירד ל-6.6 שקלים. משפחה בת 5 נפשות (הצורכת 35 קוב בחודש) תחסוך כ-45 שקלים בחודשיים (22.5 שקלים בחודש).

עלות ההנחה היא כ-300 מיליון שקלים בשנה, והיא תמומן מהיטל ההפקה שמוטל על תאגידי המים והרשויות משלמות לאוצר המדינה. במקום שתשלום ההיטל יועבר לקופת המדינה, הוא יישאר בתאגידי המים וברשויות לצורך כיסוי ההטבה.

לגבי התחבורה הציבורית נקבע כי התעריפים יופחתו כאמור ב-14.5%. לפי הערכות באוצר, הוצאות תחבורה של מפרנס עיקרי שאין לו רכב מגיעות ל-400-600 שקל בחודש, וההנחה יכולה להגיע ל-58-87 שקל בחודש. בהצעת החוק ייקבע כי ינותק הקשר בין השינויים במע"מ לבין תעריפי התחבורה הציבורית, כך שאם המע"מ יעלה או יירד - המדינה תספוג את השינוי.

בנוגע לחשמל, מוצע להעמיק את ההנחות לאוכלוסיות הזכאיות - כשתהיה הפחתה בתעריפי החשמל היא תכלול אוכלוסיות נזקקות רחבות יותר כמו נכים. אלה יוכלו ליהנות מהנחה של עד 50% מעלות מחיר עד לצריכה מסוימת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker