החוק שירחיק את היד מהשאלטר: האם חברת החשמל ונמלי הים והתעופה לא יוכלו לשבות?

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת החוק שהגישה ח"כ שרן השכל, שתחייב עריכת בוררות לפני שביתות ב"שירותים חיוניים" ■ שר האוצר ויו"ר ההסתדרות מתנגדים לחוק

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארבעה ימים לאחר החתימה על הסכם השכר החדש במשק בין שר האוצר, משה כחלון, לבין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמורה היום ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בהצעת חוק בוררות חובה, שלה מתנגדים שניהם.

הצעת החוק הונחה בתחילת נובמבר לאישור הכנסת כהצעת חוק פרטית, על ידי ח"כ שרן השכל (הליכוד). זאת, לאחר שכחלון סירב לעגן את התמיכה בחוק במסגרת המשא ומתן הקואליציוני שניהל עם הליכוד.

לפי הצעת החוק, המונופולים הממשלתיים הגדולים יוגדרו "שירותים חיוניים", ועובדיהם לא יוכלו יותר לשבות או לנקוט עיצומים, אלא לאחר מיצוי הליכים מול מנגנון בוררות עצמאי - שיזכה למעמד שיפוטי שיעוגן בחוק.

הצעת החוק גובשה ב-2013-2012 על ידי משרדי ראש הממשלה, האוצר, המשפטים והכלכלה, במטרה לרסן את העיצומים התכופים שננקטו בשנים האחרונות במונופולים הממשלתיים הגדולים, ובראשם חברת החשמל, נמלי הים, רשות שדות התעופה ורכבת ישראל.

עיצומים אלה, שמשמעותם "הורדת שאלטר", נועדו לסכל מהלכים ממשלתיים ורפורמות חיוניות, ולעתים נוצלו על ידי ההסתדרות כדי לרשום הישגים בזירות מאבק אחרות שניהלה מול הממשלה. העיצומים קשרו את ידי הממשלה בתיקון עיוותים מבניים במשק, ובה בעת יצרו עיוותי שכר קשים תוך אפליה לטובה של עובדי המונופולים ביחס ליתר העובדים במגזר הציבורי.

השכל הגישה את הצעתה בעקבות השביתה האיטלקית שנקט לכאורה ועד העובדים בחברת החשמל בזמן הסופה באוקטובר האחרון. לדבריה, הצעת חוק נבלמה עד כה "משיקולים פוליטיים". זאת, אגב, לאחר שאת הצעת החוק המקורית הגישה בכנסת שעברה קבוצת חברי כנסת בהובלת שרת המשפטים כיום, איילת שקד.

שיבושים בנמל חיפה

בתוך כך, ועד העובדים בנמל חיפה התחייב ביום חמישי להפסיק את השיבושים שהוא נוקט זה כשבוע. הוועד מחה על סירוב האוצר לאשר הסכם שכר שעליו חתמה הנהלת הנמל מול כ-100 מעובדי המוסכים בנמל.

בעוד שהוועד מכחיש כי הוא נוקט עיצומים, טענה ההנהלה כי עובדי מחלקת ציוד נוקטים "שביתה איטלקית" שפגעה בתפוקות הנמל - וזאת באופן פראי, וללא סכסוך עבודה מוכרז. בחסות בית הדין הושג ביום חמישי סיכום שלפיו העובדים יחדלו מהשיבושים, בעוד שהנהלת הנמל תוותר על זכותה לדרוש הכרזה על ביזיון בית הדין.

שביתה בנמל חיפה
שביתה בנמל חיפהצילום: רמי שלוש

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker