"התפתחות טרייה" בלווייתן: הדיווח של נובל אנרג'י לשופטי בג"ץ

אנשי נובל הציגו לממונה על חיפושי הנפט, יוסי וירצבורגר, שלוש חלופות לפיתוח, שתכליתן, בין היתר, לצמצם את ההשקעה הראשונית שנדרשת בפיתוח המאגר — וכן להתמודד עם מציאות שבה יצוא הגז למצרים לא יתממש

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הקשיים המסתמנים בפיתוח לווייתן נותנים אות רשמי ראשון מכיוונן של השותפות במאגר. אנשי נובל אנרג'י האמריקאית, מפעילת הקידוח, הגיעו בשבוע שעבר למשרד האנרגיה כדי לדון באפשרויות לשינוי תוכנית הפיתוח המקורית של המאגר.

במהלך הפגישה הציגו אנשי נובל לממונה על חיפושי הנפט, יוסי וירצבורגר, שלוש חלופות לפיתוח, שתכליתן, בין היתר, לצמצם את ההשקעה הראשונית שנדרשת בפיתוח המאגר — וכן להתמודד עם מציאות שבה יצוא הגז למצרים לא יתממש.

כך, למשל, הציגה נובל תוכנית שלפיה השותפות בקידוח יסתפקו במספר בארות מצומצם יחסית, בהקמת אסדה סטנדרטית לטיפול בגז בקרבת החוף (במרחק של עד 10 ק"מ) ובהנחת הצינור למישור החוף הצפוני. זאת, בלי להקים אסדה צפה מעל הבארות (FPSO), לצורך טיפול בהיקפי גז גדולים שמיועדים גם ליצוא, ובלי לשאת בעלויות צנרת נוספת לכיוון מצרים. חלופה אחרת שהוצגה למשרד האנרגיה הציעה את פריסת אותה תוכנית פיתוח מקורית לשלבים.

לפי שעה, לא ברור בכמה יוזיל שינוי כזה את עלויות פיתוח לווייתן, שנאמדות כיום ב–6–8 מיליארד דולר. עם זאת, בענף האנרגיה טענו אתמול כי כל החלופות עומדות בתנאי שטר אחזקה שניתן לפני שנה וחצי לבעלי לווייתן, והן לא כוללות שינויים בקיבולת הולכת הגז שהובטחה למשק (12 BCM בשנה).

אגב, בממשלה יש שמעוניינים בשינוי תוכנית הפיתוח של לווייתן בכל מקרה, היות שהקמת FPSO מעל בארות לווייתן תסכל בעתיד את האפשרות לחבר להמשך הצינור את הגז שיופק במאגרי כריש־תנין. כך תימנע האפשרות לטיפול משותף בגז וייפגעו הסיכויים לתחרות שווה בשוק. בה בעת, הזהירו גורמים אחרים כי לתוכנית פיתוח שנעדרת יצוא בהיקף מסיבי — אין היתכנות כלכלית.

היות שאימוץ תוכנית פיתוח חדשה — לאחר הכרעת בג"ץ בעתירות נגד הליכי האישור הסטטוטוריים של פיתוח מאגרי הגז העתידיים — היה עשוי לגרור ביקורת שיפוטית, מיהרה נובל אנרג'י ליידע אתמול בבוקר את בג"ץ בדבר ההתפתחויות.

בפנייה שעליה חתמו באי כוחה של נובל, עורכי דין שלום זינגר (לשעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים) ואייל גור, כונתה הצגת החלופות למשרד האנרגיה "התפתחות טרייה". בפנייה נכתב: "יודגש שטרם התקבלה החלטה בדבר החלופה הנבחרת, וממילא טרם התקבל אישורו של הממונה על ענייני הנפט. אולם בימים אלה הגיעה בחינת החלופה לרמת בשלות שאיפשרה את הצגתה לראשונה לממונה על ענייני הנפט".

כפי שפורסם לפני שבוע, לאחר חודשים של אזהרות חוזרות ונשנות על כך שמתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז אינו מבטיח את פיתוח לווייתן, הודו שניים מהמעורבים בקידום המתווה כי בעת הנוכחית, אין ודאות בפיתוח המאגר — ודאי שלא בלוחות הזמנים שנקבעו במתווה (תחילת הפקה ב–2020). "יצוא הגז נהפך לבעיה. קשה לראות התקשרויות חוזיות למכירת גז לאורך זמן. גם הכדאיות הכלכלית של תוכנית הפיתוח לא מובהקת", אישר אחד המקורות.

הסיבות לתחזית הקודרת נעוצות בהמשך צלילת מחירי הנפט והגז העולמיים, חולשתה הפיננסית של נובל אנרג'י, היעדר ביקוש מקומי מספיק לגז וכן האי־בהירות סביב השוק המצרי.

מתקן הקידוח לווייתן, ב-2013צילום: אלבטרוס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker