התגובה המדהימה של יו"ר חברת החשמל לביקורת של מנהליו על מתווה הגז

דו"ח שהוגש לדירקטוריון טען: מחיר הגז יהיה גבוה באופן משמעותי משל המתחרים ועד 2021 לא יפותח מאגר נוסף ■ לדברי מקורות בענף, היו"ר יפתח רון טל העיר כי חברת החשמל לא צריכה להכשיל את קידום המתווה הממשלתי, ועמדת החברה לא פורסמה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מה עומד מאחורי השתיקה התמוהה שגזרה על עצמה חברת החשמל בנוגע למתווה הגז הממשלתי — אף שזה פגע באינטרס העסקי שלה? סוגיה זו נותרה עד כה בגדר חידה, אך ייתכן כי הפתרון לה עשוי להימצא בדיון על עקרונות המתווה, שקיים דירקטוריון חברת החשמל באוגוסט האחרון.

ל–TheMarker נודע כי בקרב הדרגים המקצועיים בחברת החשמל שררה תרעומת רבה בנוגע לעקרונות מתווה הפשרה הממשלתי עם מונופול הגז. ואכן, הנהלת החברה הזהירה באוגוסט מפני השלכות המתווה על מחיר הגז הגבוה שתידרש לשלם ביחס למתחריה הפרטיים, ומפני החשש כי המתווה לא יפתור את בעיית התשתית החסרה של הולכת הגז הטבעי לחוף.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: עופר וקנין

דו"ח ייעוץ חיצוני שהזמינה ההנהלה אף העריך כי חרף הבטחות הממשלה עד 2021 לא צפוי פיתוח של מאגר גז נוסף מול חופי ישראל, כלומר, בחמש השנים הקרובות לא יונח צינור גז נוסף ממאגרי כריש־תנין או לווייתן. לכן המליצו בחברת החשמל על הקמת מתקן שני ליבוא גז טבעי נוזלי (LNG), בדרום הארץ — נוסף על זה הפועל זה שלוש שנים מול חופי חדרה.

אלא שאזהרות ההנהלה נבלמו באופן מפתיע בדירקטוריון החברה. לטענת מקורבים לנושא, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, לא הביע "התלהבות" מהצפת אזהרות ההנהלה ומנקיטת מהלכים נגד המתווה. זאת, אף שבין היתר, המתווה התעלם גם ממצוקת הגז העודף שהחברה התחייבה לרכוש ממונופול תמר — וכעת היא מתקשה להשתחרר ממחוייבות זו.

לטענת המקורבים, בדיון שקיים באוגוסט דירקטוריון חברת החשמל בנושא מתווה הגז העיר רון טל כי אינו מעוניין שהחברה תצטייר כזו המכשילה את קידום המתווה הממשלתי.

עמדה זו מעוררת תמיהה לנוכח חובת הנאמנות שבה נושא כל חבר דירקטוריון כלפי שירות האינטרס העסקי של החברה — לרבות חברה ממשלתית. זאת, כל עוד הממשלה לא הפעילה את סעיף 4 לחוק החברות הממשלתיות, המאפשר לה להתערב בשיקולי החברה.

עמדה כזאת נתפשת כבעייתית גם בראי התנהלות חברת החשמל בסוגיות אחרות שעמדו ושעומדות על הפרק בתחום הגז. כך, למשל, חרף הצהרותיו "הלוחמניות", נמנע דירקטוריון חברת החשמל מלדרוש את פתיחת החוזה שנחתם עם מונופול תמר.

כמו כן, אתמול נחשף 
ב–TheMarker כי הן ברשות החברות הממשלתיות והן במשרד מבקר המדינה בודקים מדוע החברה "לא מתאמצת" להשתחרר מהגז העודף שהתחייבה לרכוש ממאגר תמר — בהשקעה מיותרת של 3 מיליארד שקל — אף שהטעות לכאורה מסכנת את מצבה התזרימי (ראו תיבה).

התמיהה אודות התנהלות החברה גברה לאחר שהתברר כי ב–1 בינואר צפויה להיכנס לתוקפה אופציה שמימשה החברה להגדלת כמות הגז שתרכוש מהמאגר — אף שקיים ספק אם היא זקוקה לו. זאת, בעוד במקביל פונה החברה לממשלה בבקשה להכיר בעלויותיה העודפות באמצעות תעריף החשמל הציבורי.

משרד האנרגיה
 מסרב לפרסם

דיוני דירקטוריון חברת החשמל במתווה הגז הסתכמו לבסוף בניסוח נייר עמדה מתומצת וקצר יחסית, שהועבר במסגרת השימוע הציבורי שקיימה הממשלה למתווה היישר לידי שר האנרגיה, יובל שטייניץ.

אף שהנייר הוגש במסגרת שימוע ציבורי פומבי — עד כה סירבו החברה או משרד האנרגיה לפרסמו. הסירוב מעורר תמיהה, לנוכח העובדה כי בכירי חברת החשמל, לרבות רון טל עצמו, התבטאו באופן פומבי בדבר סיכוני היתירות החסרה של תשתית הגז למשק — כמו גם בגנות האבסורד שבמחיר הגז הגבוה יחסית שמשלמת חברת החשמל — אם כי נמנעו מלציין שמתווה הגז מתעלם מהטיפול בסוגיות אלה.

יובל שטייניץ ובנימין נתניהו בוועדת הכלכלהצילום: אוליבייה פיטוסי

נייר העמדה מתבסס על דיווח הנהלת החברה לדירקטוריון. כאמור, לאחר פרסום טיוטת מתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז בסוף יוני, הזמינה הנהלת חברת החשמל דו"ח מידי חברת ייעוץ חיצונית כדי לאמוד את השלכותיו על האינטרסים של החברה.

כפי שנטען מעל דפי העיתונות שוב ושוב בחודשים האחרונים, גם בדו"ח היועצים שקיבלה לידיה הנהלת החברה נכתב כי המתווה צפוי להרע את מצבה של החברה בשוק החשמל.

הדו"ח התמקד בשתי חולשות מרכזיות שמגלם המתווה כלפי אינטרס חברת החשמל: תמחור הגז היחסי וכשל היתירות התשתיתית באספקתו.

באשר ליתירות החסרה, חברת החשמל הזהירה מפני תקופת הביניים עד לחיבור המשק למאגר גז נוסף. זאת, בשל המשך ההישענות על צינור הגז הבודד ממאגר תמר לחוף אשדוד.

בנוגע לתמחור הגז, התרעומת בחברת החשמל נבעה מהחלטת הממשלה לא להטיל פיקוח על מחיר הגז הטבעי, תוך שהיא נמנעת מטיפול בחוזה הגז הבעייתי שעליו חתמה החברה ב–2012 עם מונופול תמר.

בעוד מנגנון ההצמדה שנקבע לגז שרוכשת חברת החשמל הוצמד למדד האמריקאי בתוספת 1% — צעד שמבטיח את המשך האמרתו האוטומטית — הגז שרוכשים יצרני החשמל הפרטי הוצמד לעלות הפוחתת של ייצור החשמל במשק. זאת, כאשר לחוזי הגז החדשים שייחתמו במהלך שש השנים הבאות נקבעה תקרה נמוכה גם כן למחיר הגז.

"איננו צד למתווה"

כך, חברה החשמל מחויבת לשלם כיום למונופול תמר מחיר גז של 5.65 דולרים ליחידת חום — שעד 2021 יאמיר ל–6.53 דולרים ליחידת חום. במקביל, מחיר הגז שמשלמות תחנות הכוח הפרטיות הוא 5 דולרים ליחידת חום, ובמארס 2016 הוא צפוי לרדת ל–4.7 דולרים ליחידת חום.

פער מתרחב זה בין מחיר הגז של חברת החשמל לבין המחיר של תחנות הכוח הפרטיות, צפוי להרע את היכולת התחרותית של החברה הממשלתית. אם לא די בכך, המתווה הסיר גם את המגבלות על מחיר הגז ליצוא — כך שבאופן אבסורדי, יוכלו בעלי מאגרי תמר ולווייתן לייצא גז במחיר נמוך בעשרות אחוזים מזה שעליו ישלמו לקוחות חברת החשמל.

בפנייתה לשטייניץ הזכירה חברת החשמל כי ב–2011, ערב חתימת החוזה עם מונופול תמר, דרש הדירקטוריון כי החוזה יכלול סעיף שלפיו מחיר הגז שתרכוש החברה מהספקית יהיה הנמוך במשק (MFN). כלומר, שותפות תמר תשווה את מחיר הגז שתמכור לחברת החשמל לכל מחיר נמוך יותר שבו תמכור בעתיד ללקוחות אחרים במשק.

עופר בלוךצילום: רמי שלוש

הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה דאז, פסל את הכללת הסעיף בטענה כי הוא מקים חשש להסדר כובל. חשש נוסף שעלה הוא שמחיר הגז שעליו סיכמה חברת החשמל ייהפך למחיר רצפה עבור כל שוק הגז, אף שלא נקבע על בסיס תחרותי.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי עמדתה "הוצגה בפני מקבלי ההחלטות וזכתה להד תקשורתי מעל לכל במה אפשרית". עוד נמסר כי: "החברה אינה צד במתווה, אלא לקוח עוגן שמנהל את ענייניו העסקיים מול שותפות תמר בצורה אחראית ושמרנית, מתוך אחריות לאספקת החשמל כספק שירות חיוני. סדר העדיפות של החברה הוא בהבטחת חשמל רציף ובמחיר הוגן — ולא בסיכול או קידום מתווה הגז.

"לחברת החשמל מחויבות לשמור על סודיות מסחרית ועל כן חשיפת מסמכים עלולה לפגום בעיקרון חשוב זה אם אינה נשקלת לעומקה. אי לכך, פועלת החברה למשא ומתן שיבטיח אספקת גז בהתאם לעקרונות אלה".

עודפי הגז של חברת החשמל
 - והפתרון שהוצע כבר ביולי

חברת החשמל דיווחה באופן רשמי רק לפני חודש שהיא חשופה לרכש גז עודף ממאגר תמר בהיקף של 3.1 מיליארד שקל. זאת, לאחר שהתחייבה בפני המונופול לרכש מינימלי של גז, גם אם לא תצרוך אותו בפועל (Take or Pay), על בסיס תחזית אופטימית מדי לביקושי חשמל במשק. ואולם, המצוקה שאליה נקלעה היתה מוכרת לרגולטורים כבר חודשים לפני כן.

כך, כבר בדו"ח הביקורתי והמתוקשר שחיברה ביולי רשות החשמל נגד מתווה הגז, הצביעה הרשות על פתרון אפשרי לבעיה. בנספח לדו"ח, טענה הרשות כי השבתת יחידות הייצור הוותיקות 1–4 בתחנת הכוח הפחמית אורות רבין שבחדרה — לצד הפחתת עומסי הייצור ביתר היחידות הפחמיות של חברת החשמל מ–70% ל–50% — צפויה לפתור את בעיית עודפי הגז.

המלצה זו מעוררת עניין, לנוכח הוויכוח שמתנהל בשבועות האחרונים בין משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה בנוגע לצורך בהמשך הפעלתן של יחידות 1–4 בפחם.

רשות החשמל אף העירה כי סוגיית ה–TOP רלוונטית גם ליתר לקוחות תמר בשוק. לפי ממצאי הרשות, יצרני החשמל במשק מחוייבים כיום לרכוש מתמר 60%–80% מהכמות החוזית, לעומת מחויבות של 40% שהיתה נהוגה בעבר.

פער זה מייצר ליצרנים הפרטיים התחייבות לרכש מיותר לכאורה של כ–3 מיליארד מ"ק גז (ראו גרף). לפי חישובי הרשות, עלות החשיפה שבה יישא ציבור צרכני החשמל, לאחר היוון, תהיה כ–2 מיליארד שקל.

לטענת הרשות. מחויבות ה–TOP לא גוררת רק נזק כספי: "לאור אילוץ הכמות, יצרני חשמל מבקשים כיום להיות מועמסים לרשת גם כאשר ניתן לרכוש חשמל זול יותר מיצרן אחר, כדי 'לשרוף' את מלוא הגז אליו התחייבו. תופעה זו מביאה לבזבוז של משאב הגז", קבעה הרשות.

לכן, הרשות הביעה תמיהה לפשר ההתעלמות של מתווה הגז מהבעיה והמליצה לבטל את חובת ה–Take or Pay, כל עוד המשק נתון בשליטת מונופול. "כל עוד תמר מונופול, אין הצדקה להתחייבות כמות, משום שליצרני החשמל אין חלופה לרכישת גז, ומבחינתה של תמר אין לכך משמעות מכיוון שהיא מספקת את כלל ביקושי הגז במשק", הסבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker