בפעם השנייה בשנתיים: נמל אשדוד נקנס ב-2.7 מיליון שקל בגין זיהום הים

עובדי הנמל פרקו אניות גופרית בניגוד לנהלים - ויצרו כתם גופרית במימי הנמל. לפני שנתיים הורשעו חברת הנמל ומנכ"לה לשעבר בעבירות סביבתיות ונקנסו במיליון שקל, לצד נשיה באחריות פלילית

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המשרד להגנת הסביבה הודיע לחברת נמל אשדוד הממשלתית כי בכוונתו להטיל עליה, בכפוף לשימוע, עיצום כספי בסך 2.69 מיליון שקל בגין זיהום מי הים בגופרית. מהודעת המשרד עולה כי ביולי השנה התגלה כתם גופרית שהתפשט מכיוונה של אחת האניות שעגנו בנמל, לאורך מימי הנמל ולכיוון כלובי הדגים. סיור של מפקחי המשרד גילה כי צוות הנמל פרק לכאורה מהאנייה מטען גופרית באופן לא תקין ובניגוד להנחיות, וכתוצאה מכך חלקיקי גופרית נשרו אל הרציף ואל הים.

לטענת המשרד להגנת הסביבה, עובדי הנמל המשיכו בפריקה הלקויה על אף שהבחינו ברכב המשרד שנמצא במקום, וגם לאחר שכבר הצטברו כמויות גופרית גדולות על פני המים שגרמו לזיהום שטח ימי גדול בפסולת מסוכנת. הפריקה פסקה רק לאחר שמפקח מטעם המשרד פנה למנהל העבודה בנמל ודרש זאת.

ספינה בנמל אשדוד, בחודש שעבר
ספינה בנמל אשדוד, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

יש לציין כי רק לפני שנתיים הורשעו חברת נמל אשדוד ומנכ"לה לשעבר, שוקי סגיס, בעבירות על חוקי הסביבה, ובפסק דין תקדימי נקבע כי יישאו באחריות פלילית לצד קנס כספי. זאת, בגין השלכת פסולת ברזל לים.

חברת הנמל שילמה קנס בסך 900 אלף שקל עבור הקרן למניעת זיהום ים במשרד להגנת הסביבה, וכן חתמה על ערבות בסך 1.8 מיליון שקל שלא תעבור עבירות דומות בשלוש השנים הקרובות. סגיס עצמו הורשע בשני סעיפים של השלכת פסולת לים ללא היתר ולכלוך ברשות הרבים, והוטל עליו קנס בסך 17.5 אלף שקל. סמנכ"ל התפעול של הנמל, אלדד וקסמן, ריצה עבודות לשירות הציבור, ללא הרשעה.

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "החברה משקיעה רבות בתחום הגנת הסביבה. בין היתר מפעילה צוות פיקוח, הפועל 24 שעות ביממה שתפקידו לאכוף את ביצוע הפעילות הנמלית בהתאם להוראת המשרד להגנת הסביבה.החברה תלמד את הנתונים שיועברו אליה ותפעל בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ