בכיר מצרי: "אין תוקף לבוררות שחייבה אותנו בפיצוי חברת החשמל"

לטענת מוחמד שועייב, מנכ"ל חברת הגז המצרית לשעבר' מוסד הבוררות בז'נווה חסר סמכות לקבוע פיצויים בגין אירועי כוח עליון, וכי דיונים במחלוקות כספיות אמורים להתנהל בקהיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פסק הבוררות של לשכת המסחר העולמי (ICC) שלפיו מחוייבות חברות הגז הלאומיות של מצרים לפצות את חברת החשמל הישראלית ב-1.76 מיליארד דולר חסר כל תוקף – כך טוען מנכ"לה לשעבר של EGAS המצרית, מוחמד שועייב.

לפי העיתון אל-מסרי אל יום, טען שועייב כי מוסד הבוררות בז'נווה חסר סמכות לקבוע פיצוי כספי כלשהו, היות שהחוזה שנחתם בין EGAS לבין חברת התיווך המצרית-ישראלית-אמריקאית EMG קבע כי כל מחלוקת תתנהל רק במוסד לבוררות מסחרית בינלאומית שמקום מושבו בקהיר.

פיצוץ של צינור גז בסיני
פיצוץ של צינור גז בסיניצילום: רויטרס

שועייב טען כי ל-EMG לא היתה כל סמכות לפנות ל-ICC בבקשה לנהל הליך בוררות, וכי פסק הבוררות לא התייחס לכך שאירועי "כוח עליון" אינם בתחום שיפוטו.

כזכור, טענה מצרים כי הפסקת הזרמת הגז לישראל נגרמה כתוצאה מהחבלות החוזרות ונשנות בצינור הגז בחצי האי סיני, וטענה לאירוע של כוח עליון. גורמים בישראל הגיבו בביטול לטענות אלה, שנדונו כבר בהליך הבוררות, ושנוהל בהשתתפות מצרים במהלך 3.5 השנים האחרונות.

עם זאת, מצרים הודיעה כי אין בכוונתה לשלם את הפיצוי שנפסק והקפיאה את המגעים לייצוא הגז מהמאגרים הישראליים דרכה.

יש לציין כי לצד פסק הבוררות בעניינה של חברת החשמל, חייבה ICC את מצרים גם בתשלום פיצויים ל-EMG בסך 324 מיליון דולר (כולל ריבית). במקביל ממשיכה EMG בניהול תביעות פיצויים נוספות נגד חברות EGAS ו-EGPC המצריות, כשהיא מיוצגת על ידי משרדי פרשפילדס, מ. פירון ושות' (תל-אביב) ופירמת עורכי הדין שהיד (קהיר).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker