כך נפרדה יו"ר רשות החשמל המודחת: "למדתי על עוצמת הכוחות במשק"

אורית פרקש-הכהן: "השנים האחרונות היו המאתגרות בחיי. מקווה שבממשלה ישכילו לשמור על הרשות, שנדרשת במשק רווי לחצים ואינטרסים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורית פרקש הכהן בכנס השנתי של רשות החשמל בירושלים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"לפני ארבע שנים וחצי נקראתי לחדרו של שר התשתיות דאז עוזי לנדאו, שבישר לי על מינויי לתפקיד יו"ר רשות החשמל, ודיבר איתי בגילוי לב על התפקיד הקשה ועל הלחצים מול כוחות גדולים שצפויים לי. 'את אישה צעירה', הוא אמר לי. 'יש לך בבית תינוקת בת חצי שנה. ואני חושב לעצמי איך תעמדי בכל זה, זה לא יהיה לך קל בכלל'. אני לא הבנתי עד כמה צדק".

במילים אלה פתחה היום (ב') יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, את "נאום הפרידה" שנשאה בכנס השנתי של הרשות בירושלים. זאת, חודש לפני שהרשות תפורק ותמוזג למשרד האנרגיה – תוך שהיא ושאר חברי מליאת הרשות יודחו מתפקידם. 

צפו בחלק מהנאום של פרקש הכהן:

פרקש-הכהן סקרה את התמודדותה עם משברי החשמל והגז הטבעי בשנים האחרונות, ושלחה יותר מרמז לאירועים שהובילו בשנה החולפת להדחתה – לאחר שתקפה את מתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז ולאחר שהודרה מהדיונים על גיבוש "רפורמת השקשוקה" בחברת החשמל.

"השנים האחרונות היו המאתגרות בחיי. הן שינו אותי כאדם ועיצבו את תפיסת עולמי כמשרתת ציבור. בתפקיד הזה למדתי המון דברים על עוצמת הכוחות במשק האנרגיה, על חשיבות ההליכה לפי אמת מקצועית, על שיתופי פעולה, נחישות ועל החלטות מורכבות שיש לקבל במשק משתנה", אמרה פרקש-הכהן.

"אני מקווה שבממשלה ישכילו לשמור על המקצועיות ועל הקול המיוחד של רשות החשמל, כפי שמקובל בעולם. אלה חלק מהאיזונים והבלמים שכל כך נדרשים במשק החשמל רווי הלחצים והאינטרסים", הוסיפה פרקש-הכהן, וכינתה את עובדי הרשות "מצפן מקצועי".  

השר שטייניץ בכנס רשות החשמך

אגב, את כנס הרשות פתח שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שבגיבויו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחף לפירוק הרשות במסגרת חוק ההסדרים. "אני בטוח שלחלקכם יש פרפרים בבטן. זה טבעי כשיש מעבר או התחדשות", אמר שטייניץ לעובדי הרשות, ועזב את אולם הכנס עוד לפני נאומה של פרקש-הכהן.

"שקיפות, שקיפות, שקיפות – זה המסר"

באשר לעתיד משק החשמל, הסכימו שטייניץ ופרקש-הכהן על הצורך המיידי ביישומה של רפורמה. "החלטתי ש-2016 תהיה השנה שבה נבקיע ונצליח סוף סוף להגיע לרפורמה בחברת החשמל, שיש בה יכולות גדולות מאוד – אך גם צורך בהתייעלות".

פרקש-הכהן אמרה בנאומה כי "אם יש משהו שברור לי כיום הוא שהותרת המצב הקיים בבניין ללא יסודות – תביא בסוף להפלתו. לא ניתן להמשיך ולקדם חשמל פרטי לאורך זמן בלי הסדרה של מבנה המשק".

פרקש-הכהן הזכירה את זימונה "הטראומתי" לחקירה בידי בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בגין ביזוי דיני עבודה לכאורה. "כתב האישום נגדי היה שיצרתי תנאים תחרות במשק החשמל. בתקופה ההיא לא דמיינתי ששיא ההתרחשויות הדרמטיות עוד לפניי".

פרקש-הכהן חזרה על עמדת רשות החשמל שלפיה יש להוציא את ייצור החשמל מידי החברה, לתאגד בנפרד את מקטעי פעילותה ולאפשר גישה מלאה של התחרות גם לצרכנות הביתית. "שקיפות, שקיפות, שקיפות – זה המסר שלי", אמרה.

"הסדר כזה, מקצועי וללא פשרות, יהיה הסדר שראוי לשלם בגינו כספים משמעותיים לעובדי חברת החשמל. ניסיוני מלמד כי כל קיצור דרך, עיגול פינות או עבודה חלקית – לא יצליחו. הותרה של מהלכים מורכבים להמשך הדרך – משמעותם תג מחיר גבוה יותר למשק וקושי ליתר השחקנים. דרכן של בעיות אינו להיעלם מעצמן", אמרה.  

מרידור: "חשמל זול זה לא הכי חשוב"

פאנל הרגולטורים שנערך בסוף הכנס עסק אף הוא ברפורמה הנדרשת במשק החשמל. מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, אמר כי "אנחנו חיים בחברת החשמל במציאות מורכבת של הסכם קיבוצי הזוי. באלמנטים מסויימים יש היפוך תפקידים, כאשר הוועד מנהל את החברה ולא ההפך. זה מצב שצריך להשתנות ויש לנו דרישה שההנהלה תנהל. אחד הדברים שעומדים לפתחנו הוא סיום של הסכם קיבוצי ופנסיה מוקדמת, כי מה שהיה לא יכול להימשך".

מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, אמר: "אני מאוד מאמין שהפעם נצליח ברפורמה בחברת החשמל, כי הפעם לממשלה יש הסכמות והבנות על מה היא רוצה, טרם ההגעה לדיון אל מול חברת החשמל והעובדים". לדבריו, "בדיונים הקרובים על הרפורמה לא יהיה ויכוח גדול על איך יראה משק חשמל נכון ויעיל. המחלוקות יהיו על מה אפשר להשיג – כי אנחנו לא בעולם אוטופי. בסופו של יום, ככל שנצליח להבדיל בין התחרות לעסק המונופוליסטי, הצרכן יקבל שירות יותר טוב במחיר סביר".

מרידור הפתיע בהתייחסותו לתעריף החשמל: "אני אישית לא חושב שתפקיד רשות החשמל לדאוג בראש ובראשונה להפחית את תעריף החשמל לציבור, ופה היו לנו אי הסכמות בעבר. יש לייצר איזון בין שוק החשמל, שצריך להרוויח, לבין שמירה על האינטרס הצרכני. זה לא פופולארי להגיד, אבל שוק החשמל צריך גם להרוויח כדי להתקיים ולהתפתח"​.

הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, אמר כי "השאלה היא מי ישלם את מחיר הכישלון ברפורמה בחברת החשמל - האם הממשלה מכניסה את היד לכיס או שהצרכנים ישלמו אותו בתעריף החשמל".

באשר למצבה הפיננסי של חברת החשמל אמר יוגב כי הרשות פועלת מול החברה לצורך מכירת אחת מתחנות הכוח שלה, ונימק את הלחצים שהפעילה הרשות נגד הפחתת התעריף בספטמבר בכך ש"אם חברת החשמל לא תרוויח, כל התמריצים שיינתנו לא יהיו יעילים, כי יש לה חוב גדול, שבגינו היא משלמת 2 מיליארד שקל בכל שנה. גם אם התעריף לצרכן יהיה נמוך מדי היום, עוד כשנתיים הצרכן ישלם יותר בגלל החוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker