אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ההודעה התמוהה שמסרו בשבוע שעבר השותפות במאגר לווייתן, ושלפיה חתמו על "עסקת" ייצוא גז למצרים – מתבררת, כצפוי, כבלוף. חברת EMG המצרית, שדרך הצינור שבבעלותה אמורים היו בעלי לווייתן למכור גז לקבוצה המצרית האלמונית דולפינוס, הכחישה היום באופן גורף כל קשר לעסקה לכאורה.

"EMG אינה צד ואינה מודעת לעסקה שדווחה בין שותפות לווייתן לבין דולפינוס או לכל צד שלישי אחר, והיא לא לקחה כל חלק במשאים ובמתנים שכאלו", נמסר מטעם החברה. "להסרת כל ספק, לא מתקיימים כל שיחות בין EMG לבין דולפינוס על עסקה שכזו ולא היו כל משאים ומתנים בעניין בעבר. EMG מוחה בתוקף על השימוש החוזר ונשנה בשמה, ללא הסכמתה, שנועד כך נראה, לשרת צדדים שלישיים".

מתקן הקידוח לווייתן, ב-2013צילום: אלבטרוס

כזכור, גם במארס השנה דיווחו השותפות במאגר הגז תמר כי חתמו על "מזכר הבנות" עם קבוצת המשקיעים האלמונית למכירת עודפי גז טבעי למצרים. גם אז דיווחו כי אספקת הגז אמורה להיעשות דרך הצינור שהניחה בעשור הקודם המתחרה שלהם, EMG – צינור שנועד להזרים גז בכיוון ההפוך, ממצרים לישראל, ומושבת מזה כשלוש שנים בגלל החבלות החוזרות ונשנות שבוצעו בו בידי גורמים איסלמיסטיים בחצי האי סיני.

ימים לאחר הדיווח, הודיעה אז EMG כי שמעה על העסקה הנרקמת לכאורה באמצעות כלי התקשורת, וטענה כי אין ולא היו כל מגעים בינה לבין דולפינוס.

כשנשאלו בשבוע שעבר בדלק כיצד משתלבת העסקה החדשה עם הצינור המפוצץ –הפנו לאותיות הקטנות שבתחתית הדיווח לבורסה. שם, צוינה סדרת תנאים מתלים לאותו חזון של שיתוף פעולה אזורי, בהם גם חתימה מול EMG, ואזהרה סטנדרטית שלפיה "מכתב הכוונות איננו מחייב, והעסקה כפופה להשלמת המשא ומתן בין הצדדים ולחתימה על ההסכם המחייב".

כל אלה לא מנעו מבעלי לווייתן לשבח את "התגלמות השלום הכלכלי", כששר האנרגיה, יובל שטייניץ, זוקף את העסקה לזכות מתווה הפשרה מול מונופול הגז, ואומר כי "הסכם המסגרת מוכיח פעם נוספת את חיוניותו של מתווה הגז מבחינה כלכלית ומבחינה מדינית גם יחד".

מקורבים לשותפות לוויתן מסרו בתגובה: "לא מדובר בהודעה מטעם EMG , אלא בהודעה של בעל המניות יוסי מימן במסגרת הבוררות שהוא מנהל מול ממשלת מצרים. חברת דולפינוס כבר חתמה על מזכר הבנות מול רוב בעלי המניות ב-EMG, וברגעים אלה ממש מתנהלת בלונדון פגישה בין נציגי דולפינוס לבעלי המניות המרכזיים של EMG".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום