ראיון

"החקיקה תהיה כה נוקשה, שלא תהיה ברירה אלא לייצר מכוניות חשמליות והיברידיות"

סמנכ"ל ב.מ.וו העולמית, יואכים קולינג, לא רואה כיצד פרשת דיזלגייט תגרום למהפכה, אך תולה תקוות בחזון של החברה לשיתוף מכוניות: "לקוחות מחפשים להגיע ממקום למקום בדרך אופנתית. העובדה שהם חולקים את הרכב לא אומרת שיתפשרו על האיכות"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן דורי
אורן דורי

נפילתה של פולקסווגן ב לא העלתה אפילו בדל של חיוך שמחה לאיד על שפתי יצרניות הרכב המתחרות. מאז נודע לפני כחודשיים אודות שערוריית הרמאות בבדיקות זיהום האוויר, נהפכו כל השחקנים בתעשיית הרכב לחשודים מיידיים. זכוכית המגדלת של רשויות החוק והתקשורת העולמית מתמקדת בעיקר ביריבות הגרמנית בשוק האמריקאי של תאגיד פולקסווגן־אאודי מול ב.מ.וו ומרצדס.

החברות מצהירות שמעולם לא זייפו נתוני פליטת מזהמים, אך מנגד צצות שמועות סותרות מדי שבוע. למשל, שבועון הרכב הגרמני "אוטו בילד" דיווח בספטמבר שבבדיקות שנערכו לב.מ.וו X3 בתנאי אמת, התגלה כי גם מנוע הדיזל פלט פי 11 יותר חלקיקים מזהמים מכפי שנקבע בתקן האירופי.

ב.מ.וו i3
ב.מ.וו i3צילום: ב.מ.וו / ניוזפרס

סמנכ"ל ב.מ.וו העולמית לשירותי אנרגיה, ד"ר יואכים קולינג, אחראי בין היתר על פיתוח טכנולוגיות ירוקות למותג רכבי היוקרה, כמו מכוניות חשמליות. ואולם קולינג יודע שבינתיים כ–80% ממכירות ב.מ.וו באירופה הן של מכוניות דיזל. "יגיע יום שבו החקיקה והתקנות (של פליטת מזהמים; א"ד) יהיו נוקשות כל כך עד שלא תהיה ברירה אלא לייצר מכוניות חשמליות והיברידיות", הוא אומר בראיון 
ל–TheMarker.

קולינג, שהגיע בשבוע שעבר לישראל במסגרת הוועידה הבינלאומית של מנהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה (ראו מסגרת), אינו מוכן להתייחס ישירות לפרשה שמטלטלת את תעשיית הרכב הגרמנית, אך נמנע מלהכריז על מותו של מנוע הדיזל.

"הוכחנו בעשור האחרון שאפשר להפחית את תצרוכת הדלק מבלי לפגוע בביצועי הרכב — והמגמה הזאת תימשך", הוא מעריך. "ב.מ.וו מאמינה בעתיד של תחבורה ירוקה, והיתה אחת הראשונות להציע מכונית חשמלית בייצור סדרתי עם הדגם i3. לא לקחנו מכונית רגילה והסבנו אותה להנעה חשמלית, אלא בנינו רכב ייעודי מאפס, עם שימוש נרחב בסיבי פחמן, מעטפת ייחודית למצברים ופיתוחים הנדסיים נוספים".

"השינוי כולל בתוכו הזדמנויות — לא רק סיכונים. באופן אישי, אני אוהב את העידן הזה — כי אנחנו רואים סיכוי לעתיד טוב יותר. ובכל זאת, קשה לקבוע כמה שנים יעברו עד שנחליף את מנועי הבעירה הפנימית המסורתיים. בינתיים, אנחנו מבטיחים לעבוד קשה כדי להפוך את הטכנולוגיה החדשה ליעילה ככל שניתן", הוא אומר.

הבוס החדש של קולינג, הראלד קרוגר, שנכנס לתפקיד מנכ"ל ב.מ.וו במאי האחרון, התבטא באחרונה בנושא והביע חשש מפני הגזירות הרגולטוריות שעלולות לנחות על מנועי הדיזל בעקבות פרשת דיזלגייט. "אני בעד מכוניות חשמליות", אמר קרוגר, "אבל בשנים הקרובות לא נוכל להסתדר ללא מנועי דיזל. שיטות ההנעה האלטרנטיביות, כמו חשמל או מימן, עדיין לא מסוגלות להחליף את הדיזל".

לאיזו מערכת הנעה סיכוי טוב יותר להגיע לייצור המוני, חשמלית או היברידית?

קולינג: "אנחנו מפתחים את הטכנולוגיות במקביל, מכיוון שכל אחת עונה על צרכים שונים של לקוחות משווקים אחרים. מבחינתנו, לא מדובר בשאלה של איזו מערכת הנעה תנצח ותוביל את העתיד, אלא למה בדיוק מצפים הלקוחות שלנו, לפרטי פרטים, מרכב חשמלי, היברידי או מונע בדיזל. השאיפה היא שכל לקוח יוכל לבחור בטכנולוגיה המתאימה עבורו. כמובן שלא כל שיטת הנעה תתאים לכולם — כפי שכיום לא נמליץ ללקוח שסגנון החיים שלו מתאים למיני קופר לרכוש ב.מ.וו X5. אנחנו צריכים להציע מגוון רחב של גישות כדי להיות ערוכים לכל התרחישים האפשריים".

"בוחנים השקעות בחברות ישראליות"

"לצד הניסיון לפתח טכנולוגיות חדשות של הנעה, פועלת ב.מ.וו לקדם עידן חדש של תחבורה. בין היתר, הקימה היצרנית את iVentures, זרוע סטארט־אפים בתחום התחבורה החכמה, ואף השיקה שירות של שיתוף מכוניות".

האם אפשרי לשווק שירות שיתוף כיוקרתי, ועוד תחת מותג ב.מ.וו?

"שיתוף המכוניות של ב.מ.וו הוא שירות פרימיום, מכיוון שהוא מציע מכוניות יוקרתיות. הלקוחות מחפשים להגיע ממקום למקום בדרך מגניבה ואופנתית. העובדה שהם חולקים את הרכב עם אחרים לא אומרת שהם מוכנים להתפשר על האיכות.

"עסק שיתוף המכוניות מתחיל להיהפך לרווחי עבורנו, אחרי תקופה שבה השקענו בעיקר בהקמה. התחלנו בערים הגדולות, כמו מינכן וברלין, כי הן סובלות מבעיות של צפיפות בכבישים ומחסור בחניה, כך שיש בהן יותר לקוחות פוטנציאליים עבור שיתוף מכוניות. יש כיום ערים גדולות רבות בעולם שאנחנו יכולים להשיק בהן את השירות, ואנחנו רק צריכים לבחור ביניהן".

יואכים קולינג
יואכים קולינגצילום: אילן אסייג

ומה לגבי מכונית ללא נהג?

"אנחנו מפתחים מערכות רבות של סיוע אקטיבי לנהג, חלקן כבר משווקות במכוניות שלנו, כמו בלימה אוטומטית. בהמשך, המערכות האלה יידעו להתמודד עם מצבים מורכבים של נהיגה, והמכונית תיהפך לאוטונומית יותר. אנחנו מתקרבים לקראת נקודת ההכרעה, שהיא רגולטורית. הרשויות בעולם יצטרכו להחליט אם האחריות המשפטית לנסיעה עוברת מידי הנהג (אל יצרניות הרכב; א"ד). מדובר בסוגיה פוליטית, ולכן לא אוכל להתייחס לעמדת ב.מ.וו בנוגע לשינויים הרגולטוריים הנדרשים".

אתם בוחנים השקעות בחברות ישראליות?

"חזינו במספר דוגמאות שהדגישו את ההצלחות הרבות של ישראל בתחום הסטארט־אפ ואת הסביבה היצירתית של קהילת ההיי־טק המקומית. באופן טבעי, ב.מ.וו שמה עין על מה שקורה בתחום הסטארט־אפ הישראלי, ובוחנת השקעות. אפליקציית התחבורה הציבורית Moovit היתה אחת ההשקעות הראשונות שלנו כאן. אנחנו בוחנים השקעות נוספות בחברות ישראליות, אבל אסור לי אפילו לרמוז במי מדובר. מה שכן, ראיתי פיתוחים מעניינים מאוד בכנס הנוכחי, ויש לי רשימה של חברות מקומיות שאני מתכוון לבדוק".

"ההמצאות הישראליות - 
מענה לבעיות התחבורה בעולם"

"אני רואה פה בפעם הראשונה פתרונות שיכולים לתת מענה עולמי לבעיות התחבורה וזיהום האוויר" — כך אמר ביום רביעי שר התחבורה האמריקאי, אנתוני פוקס, שהשתתף בוועידת ראש הממשלה לתחליפי דלקים בתל אביב.

לאחר שצפה בכמה מצגות של קהילת EcoMotion, המרכזת חברות סטארט־אפ ישראליות שפועלות בתחום התחבורה החכמה, הוסיף פוקס: "הייתי רוצה לראות את כל המיזמים יוצאים מהכוח אל הפועל גם בארה"ב. אנו פועלים באמצעות חקיקה להפוך את הפעילות של היזמים בתחום התחבורה החכמה ותחליפי הדלקים ליעילה יותר על ידי הורדה של חסמים ביורוקרטיים ותמריצים".

במהלך הוועידה הציג השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, את עמדת ישראל בנושא המעבר לתדלוק בגז: "הגדרנו את המטרות שלנו להפחית את פליטת גזי החממה וזיהום האוויר בשיעור חד, וזה אתגר לא פשוט. התפקיד שלנו הוא להפחית את הביורוקרטיה ולסלול את הדרך ליזמים למציאת פתרונות. כיום אם אתה רוצה להקים בישראל תחנת דלק שמספקת גז — עדיף לא להתחיל. מצב זה חייב להשתנות, לכן בתוך פחות מחודש פעלנו לשינוי החקיקה, כך שניתן יהיה להוסיף לכל תחנת דלק בישראל גם את האפשרות לתדלוק בגז תוך שלושה־ארבעה חודשים".

אנתוני פוקס וישראל כ"ץ
אנתוני פוקס וישראל כ"ץצילום: מתי שטרן / שגרירות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker