רמז לכחלון? הליכוד מעלה מחדש את חוק בוררות חובה

בעקבות עיצומי עובדי חברת החשמל, הניחה ח"כ שרן השכל על שולחן הכנסת את הצעת החוק שנועדה להגביל את זכות השביתה במונופולים הממשלתיים ■ לפני חצי שנה ניסה נתניהו לעגן את התמיכה בחוק - אך יו"ר סיעת כולנו מנע זאת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר ששר האוצר, משה כחלון, סיכל את קידומו של חוק בוררות חובה, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני שנוהל בין סיעות הליכוד וכולנו - הונחה אתמול הרפורמה על שולחן הכנסת כהצעת חוק פרטית, שאותה הגישה חברת הכנסת הטרייה שרן השכל (הליכוד).

לפי הצעת החוק, המונופולים הממשלתיים הגדולים במשק יוגדרו "שירותים חיוניים", ועובדיהם לא יוכלו יותר לשבות או לנקוט בעיצומים, אלא לאחר מיצוי הליכים מול מנגנון בוררות עצמאי - שיזכה למעמד שיפוטי שיעוגן בחוק.

חברת הכנסת שרן השכלצילום: ליאור מזרחי

הצעת החוק גובשה במהלך 2012–2013 על ידי משרדי ראש הממשלה, האוצר, המשפטים והכלכלה. היא נועדה לרסן את העיצומים התכופים שננקטו בשנים האחרונות במונופולים הממשלתיים הגדולים, ובראשם חברת החשמל, נמלי הים, רשות שדות התעופה ורכבת ישראל.

עיצומים אלה, שמשמעותם "הורדת שאלטר", נועדו בין היתר כדי לסכל מהלכים ממשלתיים ורפורמות חיוניות - או שנוצלו על ידי ההסתדרות כדי לרשום הישגים בזירות מאבק אחרות שניהלה מול הממשלה. זאת, באופן שקשר את ידי הממשלה בתיקון עיוותים מבניים במשק, ובה בעת יצר עיוותי שכר קשים תוך הפלייה לטובה של עובדי המונופולים ביחס ליתר העובדים במגזר הציבורי.

בהסתדרות ראו בהצעת החוק הפעלת "נשק יום דין", ואיימו ביוני 2013 להשבית את נמלי הים ולפתוח במאבק כנגד הממשלה. הטיוטה נגנזה לבסוף לאחר פגישה שקיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות דאז, עופר עיני.

לפני חצי שנה חשף TheMarker כי נציגי הליכוד למשא ומתן הקואליציוני קיבלו הנחייה לכלול את תמיכת חברי הקואליציה בהצעת החוק הרגישה בכל הסכם שייחתם. ואולם כחלון, המנסה לשמור על מערכת יחסים קרובה עם יו"ר ההסתדרות הנכנס, אבי ניסנקורן, התנגד לכך.

הפגנה של עובדי חברת חשמלצילום: טלי מאייר

לטענת השכל, הגישה את הצעתה בעקבות השביתה האיטלקית שבה נקט לכאורה ועד העובדים בחברת החשמל, במהלך הסופה האחרונה. "הצעה זו מאזנת בין תפקידה של המדינה לספק שירותים חיוניים לאזרחיה משלמי המיסים, לבין הזכות לצדק חברתי", אמרה.

לדבריה, הצעת חוק נפלה עד כה "בשיקולים פוליטיים". "אני מאמינה כי לאור המשבר שהותיר בשבועות האחרונים עשרות אלפי משקי בית, מפעלים ועסקים ללא חשמל במשך שלושה ימים, הכנסת תתעשת ותאשר את החוק לטובת האזרחים, לטובת העובדים באותם שירותים, ולטובת כלכלת המדינה", הוסיפה השכל.

אגב, הצעת חוק דומה הגישה בכנסת שעברה קבוצת ח"כים בהובלת מי שלימים מונתה לשרת המשפטים, ח"כ איילת שקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker