המשטרה עיכבה לחקירה את מארגני המחאה נגד מתווה הגז

ראשי הארגונים מגמה ירוקה ואנו נחקרו בחשד לארגון התקהלות לא חוקית – אף שההפגנה בשבת התנהלה ברישיון ■ הארגונים: "מדובר בסתימת פיות בניסיון למנוע את ההפגנה בשבת הקרובה"

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

מנכ"ל ארגון מגמה ירוקה, מור גלבוע, וקמפיינרית ארגון אנו, עדי פלד, עוכבו הבוקר לחקירה במשטרה בעקבות הפגנת המחאה נגד מתווה הגז שארגנו בשבת בתל אביב. השניים נחקרו בחשד להפרת הוראה חוקית ובחשד לארגון התקהלות לא חוקית. בתום חקירה שוחררו בערבות והורחקו מכיכר הבימה בתל אביב ל-15 יום. זאת, אף שבמקום מתוכננת הפגנת מחאה ציבורית גם בשבת הקרובה.

גלבוע ופלד  הם שחתמו על בקשת הרישיון להפגנה בשבת – שאמנם נערכה באישור המשטרה, בהשתתפות אלפי מפגינים. לטענת המשטרה, ההפגנה גלשה למחאה שחרגה מתנאי הרישיון, ובמהלכה אף נעצרו 10 מפגינים. ואולם עיכובם של החותמים על בקשת הרישיון - יומיים לאחר האירועים - מעלה תמיהה. זאת, בעוד שפלד, למשל, כלל לא נכחה בהפגנה מפאת מחלה.      

מפגינים בתל אביב נגד מתווה הגז צילום: עופר וקנין

"לא ייתכן שהמשטרה חוקרת את מארגני ההפגנות בחשד לעבירות של התארגנויות לא חוקיות", אמר גלבוע בצאתו מהחקירה. "מארגני ההפגנות הם אזרחים אחראיים ואכפתיים  שדואגים לתיאום מוחלט עם המשטרה וכוחות הביטחון ומאפשרים לציבור גדול להביע מחאה ולהרגיש בטוחים. בפועל, המשטרה מעודדת את עשרות האלפים לצאת שוב לרחובות במוצאי שבת הקרובים – אך להפגין ללא תיאום עם המשטרה, ותוך הפקרת שלומם וביטחונם".

גלבוע הוסיף כי "בימים אלה של תרגילים מסריחים, המשטרה אמורה לאפשר את חופש המחאה בישראל ולא לייצר מצבי קיצון בהם פעילים חברתיים יחששו מלקחת אחריות על ארגון הפגנות. התגובה התמוהה של משטרת ישראל מצטיירת כניסיון תמוה ומונחת מלמעלה, לדכא את המחאה".

מנכ"ל אנו, פז כהן, הצטרף לדברים וקראה למשטרה "לחקור את האחראים לאלימות - במקום לתקוף ולאיים באופן אישי באנשים שלקחו אחריות לארגון הפגנה מסודרת".

בארגונים השותפים למחאה ציינו כי הם מתנגדים לגילויי אלימות מכל סוג שהוא, וטענו כי מדובר ב"סתימת פיות ובניסיון למנוע את ההפגנה הקרובה".

מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה, יעל כהן פארן, שתמנה בעוד כשבוע לחברת כנסת מטעם המחנה הציוני כינתה את עיכובם לחקירה והרחקתם של הפעילים "אנטי דמוקרטית", והאשימה כי "משטרת ישראל פועלת בהנחיית הממשלה כדי להשתיק את מאבק הגז, מאבק לגיטימי הנוקט באמצעים דמוקרטיים".

מטעם מטה המאבק בגז נמסר: "אנו רואים במהלכים אלה ניסיונות להשתקת מאבק אזרחי לגיטימי וצודק. לא ייתכן שמשטרת ישראל תהפוך לזרוע ביצועית של פוליטיקאים המקדמים אינטרסים זרים - האינטרסים של מונופול הגז. אנו קוראים לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להורות למשטרה לחזור בה מהוראותיה המסוכנות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker